Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Diyarbakır İli Lice, Hazro ve Kocaköy ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 22.00’dan itibaren Jandarma Özel Harekat Timleri, Jandarma Komando Timleri, Güvenlik Korucularıyla icrasına başlanılan Bayrak-99 Şehit J.Uzm.Çvş. İbrahim TETİK-2 Operasyonu, 01 Kasım 2018 Perşembe günü saat 02.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.

 

     Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında;

     -      BTÖ mensuplarınca kullanılan,  girişinde demir kapısı bulunan 2x5 m ebatlarında (1) adet boş sığınak tespit edilmeyi müteakip, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

     -      Gerçekleştirilen temas ve adli arama faaliyetlerinde bahse konu sığınak, ağaçlık, çalılık kayalık ile toprağa gömülü vaziyetteki  jelikan bidonlar içerisinde; 3 adet mayın EYP düzeneği, 430 kg Amonyum Nitrat, 6 adet büyük tüp, 4 adet küçük tüp, 1 adet laptop bilgisayar, şarj adaptörü ve mause,  1 adet mayın EYP başlatıcı madde (50 gr toz TNT), 1 adet güneş paneli,  30 adet büyük pil,  1 adet 4’lü pil bloğu, 220 metre elektrik kablosu, 5 adet terörist kıyafeti, 1 adet şemsiye, 1 adet sırt çantası, 2 adet battaniye, 1 adet termos, 35 adet makas, 1 kutu boya, 1 adet streç film, 46 adet koli bandı, 7 adet elek ile çok sayıda giyim ve yaşam malzemesi  ele geçirilmiş, delil niteliğine haiz olan malzemeler muhafaza altına alınmış, diğer malzemeler Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince yerinde imha edilmiştir.

 

 

Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında, icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde, 511 kök kenevir  bitkisi ile  614 kg kubar,  4 ton 625 kg toz olmak üzere toplam 5 ton 239 kg esrar maddesi ele geçirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince esrar maddeleri muhafaza altına alınmış, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip, yerinde imha edilmiştir.   

 

Yol kontrol ve adli arama faaliyetleri neticesinde; geçici olarak teşkil edilen 3 adet yol kontrol ve arama noktalarında (YKN) görevli personel tarafından, 698 şahıs ve 109 aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi (JABS) marifetiyle, KİHBİ, UYAP ve ASAL sorgulamaları yapılmış, operasyon bölgesi  içerisindeki 107 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan alınan karar uyarınca adli arama faaliyeti gerçekleştirilmiş, 3 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

 

 

Operasyon bölgeleri içinde bulunan köy ve mezralarda; Diyarbakır Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ) ekipleri tarafından yapılan kontrol neticesinde, kaçak elektrik kullandığı tespit edilen (86) konut sahibi hakkında yasal işlem yapılmıştır.

 

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

 

         Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ