Yapılan son değerlendirmelere göre; Hafta sonundan itibaren genellikle öğleden sonraları meydana gelmesi tahmin edilen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların gelecek hafta sonuna kadar etkili olacağı tahmin ediliyor.

 

5 Mayıs 2018 Cumartesi günü: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği yağışların bölgenin tamamın da yerel olarak kuvvetli olacak tahmin ediliyor.

 

6 Mayıs Pazar günü: Bölgemizdeki yağışlarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

 

7 Mayıs Pazartesi günü: Bölgemizdeki yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

 

Hava sıcaklıklarının 6 Mayıs Pazar gününden itibaren azalacağı ve önümüzdeki hafta boyunca mevsim normalleri civarında ve 2 ile 4 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

 

 

Bu mevsimde görülen genellikle öğleden sonraları meydana gelen sağanak ve gök gürültülü yağışlarla birlikte yerel dolu yağışı ve yıldırım riskiyle birlikte kısa sürede meydana gelen kuvvetli sağanaklar ani sel ve su baskınlarına yol açabilir. Vatandaşlarımızın yağışın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla günlük hava tahminlerini ve meteorolojik uyarıları takip etmelerinde fayda bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ