Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Diyarbakır İli Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy mülki sınırları içerisinde, 10 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 21.00’dan itibaren Jandarma Komando Timleri, Güvenlik Korucuları ve PÖH Timleriyle icrasına başlanılan  Bayrak-90 Şehit J.Uzm.Çvş. Uğur SAĞLAM-3 Müşterek Operasyonu, 14 Eylül 2018 Cuma günü saat 02.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.

     Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında;

  • Lice ilçesi Yalaza Köyü mülki sınırları içerisinde Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile müşterek icra edilen adli ve temas aramasında, 401 adet  AK-47 Kaleşnikof P.Tf. fişeği, 698 adet M-16  P.Tf. fişeği  fişeği ve 4 adet  M-16  P.Tf. şarjörü ele geçirilmiş olup, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince muhafaza altına alınmıştır.

  • Lice İlçesi Dibekköy Köyü mülki sınırları içerisindeki Dibekköy-Çağdaş Köyü karayolu kenarına gömülmüş vaziyette, 100 kg amonyum nitrat ve şeker karışımı ile (2) adet 12 kg’lık mutfak tüpü içerisine hazırlanmış (1) adet Mayın/EYP bulunmayı müteakip, Patlayıcı Madde Tespit ve İmha (PAMİ) Timi tarafından yerinde imha edilmiştir.

Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında,  icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde, 669.478 kök kenevir  bitkisi ve 149,65 kg kenevir tohumu ile  712,45 kg kubar,  6 ton 558,55 kg toz olmak üzere toplam 7 ton 271 kg esrar maddesi ele geçirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince esrar maddeleri muhafaza altına alınmış, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip, yerinde imha edilmiştir.                             

Yol   kontrol ve adli  arama  faaliyetleri  neticesinde;  geçici olarak teşkil edilen 8 adet yol kontrol ve arama noktalarında (YKN) görevli personel tarafından, 1.373 şahıs  ve  587 aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi (JABS) marifetiyle, KİHBİ, UYAP ve ASAL sorgulamaları yapılmış, operasyon bölgesi  içerisindeki 41 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan alınan karar uyarınca adli arama faaliyeti gerçekleştirilmiş, 30 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

 

        Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ