Diyarbakır İli Lice ilçesi Örtülü Köyü mülki sınırları içerisindeki Palahin Tepe bölgesinde pusu, dinleme, keşif ve gözetleme faaliyeti icra eden Jandarma Komando Timlerince, bir grup teröristle sağlanan silahlı çatışma neticesinde, sözde Amed Eyaleti Mazlum-Akdağ bölge sorumlusu Aryen telsiz çağrı adını kullanan Dilovan BAHTİYAR (K) Fatih KIRTAY ve Dicle Hevirdar (K) Rojbin AKYOL isimli (2) teröristin, (1) adet Bixi Mk.Tf., (1) adet AK-47 Kaleşnikof P.Tf.,  (1) adet RPG-7 roketatar, (1) adet mayın/EYP düzeneği, (4) adet el bombası, (2) adet RPG-7 roketatar mühimmatı, (10) adet Kaleşnikof P.Tf. şarjörü, (67) adet Bixi Mk.Tf. fişeği, (187) adet Kaleşnikof P.Tf. fişeği ve çok sayıda örgütsel doküman ile birlikte ölü olarak etkisiz hale getirildiği 14 Haziran 2018 Perşembe günü itibariyle tespit edilmiştir.

 

 

Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince, ölü olarak etkisiz hale getirilen teröristler hakkında adli işlemlere başlanılmış olup, delil niteliğine haiz olan silah, mühimmat, örgütsel doküman ve diğer malzemeler muhafaza altına alınmış, mayın/EYP düzeneği ve el bombaları Patlayıcı Madde İmha Timi marifetiyle emniyetli şekilde yerinde imha edilmiştir.

 

Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 

 

 

 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ