Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki ile Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu Kayapınar İlçesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “Kent Meydanı” ile Sur ilçesini ziyaret ederek ilçede devam eden rekreasyon çalışmalarını inceledi

 

Sur ilçe ziyaretinde Bakan Özhaseki ve Vali Güzeloğlu’na, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan, Ak Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz ve beraberindekiler eşlik etti.

 

“İlk günlerde geldiğimizde Başbakanımızla burada izah ettiğimiz tek şey birincisi burada ne kadar mağduriyet varsa, bu mağduriyetlerin hepsi giderilecek, bundan yana kimsenin şüphesi olmasın.”

 

Bakan Özhaseki ve Vali Güzeloğlu ilk olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından merkez Kayapınar ilçesinde 70 bin metrekare alan üzerinde yapılan “Kent Meydanı”nda incelmelerde bulundu. Daha sonra ilimizde yaşanan terör olaylarında zarar gören Tarihi Sur İçi bölgesini ziyaret eden Bakan Özhaseki ve Vali Güzeloğlu buradaki yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı incelemelerinin ardından Bakan Özhaseki Sur’daki yapılan çalışmalar hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Bugün bilindiği gibi bundan birkaç yıl önce çokta istemediğimiz olaylar yaşandı. Nihayetinde Sur’un belki de üçte birine isabet eden yerlerde bu çatışmalar daha yoğun şekilde yaşandı. O günlerde gelip bu tespitleri yaptıktan sonra, neler yapabileceğimiz hususunu eylem planı dâhilinde açıklamıştık, 2 yıldır bu eylem planını devam ettiriyoruz. Yaptığımız tespitler doğruydu, daha sonra yaptığımız bu tespitler üzerine geliştirdiğimiz hareket tarzı da doğru olunca hamdolsun bugün sonuca doğru yaklaşırken geçmişte hata yapmadan doğru bir şekilde burada iş yapmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. İlk günlerde geldiğimizde Başbakanımızla burada izah ettiğimiz tek şey birincisi burada ne kadar mağduriyet varsa, bu mağduriyetlerin hepsi giderilecek, bundan yana kimsenin şüphesi olmasın. İkincisi koruma başlı bir imar planı var, Sur rastgele bir yer değil, açılan alanlarda, temizlenen alanlarda, bizim bildiğimiz klasik konutlar yapılarak dışarıya imara açılacak bir bölge olmayacak aslında. Koruma amaçlı imar planı bizim için anayasadır, buna sonuna kadar uyacağız diye ilan etmiştik.

 

 

“Sur bundan sonra yaşayacak, ticaretin kalbi olacak, insanların yaşam merkezi olacak ve burada Turizm Destinasyon Merkezi olarak inşallah kayıtlara geçecek.”

 

Son olarak da burada öyle bir fonksiyon yükleyeceğiz ki, öyle bir çalışma yapacağız ki, Sur bundan sonra yaşayacak, ticaretin kalbi olacak, insanların yaşam merkezi olacak ve burada Turizm Destinasyon Merkezi olarak inşallah kayıtlara geçecek, binlerce insan Diyarbakır’a geldiğinde doğru Sur’a koşup gelecek ve bu çevreleri görecek, içerde lezzetlerinden tadacak, turizmden Diyarbakırlı, Diyarbakır esnafı, ticaret erbabı ve herkes bundan dalga dalga istifade edecek. eylem planlarımızın temelindeki ana hedeflerimiz bunlardır. Sonrasında geliştirdiğimiz pratik projeler ile hamdolsun bu çevrenin altyapısına bitirdik. Yollarında büyük çalışmaları var. Sokak sağlıklaştırma projesinde nihayetinde 2500 civarında dükkân ve konutu temiz hale getirdik. Hz Süleyman Camii çevresi bitti, ziyarete açıldı. Ali paşazade Bey'den geliyoruz, biraz önce sizlerle çektiniz. Orada geleneksel evleri yapılmasını devam ediyor Bunun gibi 10 ayrı bölgede çalışma yapıldığı gibi şimdi asıl önemli olan buradaki eski geleneksel dokunun açığa çıkarılması, O da çok kolay değil. Bakın şu binayı çekerseniz biraz sonra, bir taraftan tescilli bir eser görürsünüz ama tescilli esere daha sonraki dönemlerde durmadan ilaveler, eklentiler çirkin yapılaşmalar eklendiği için orada karmakarışık bir yapı ortaya çıktığını görürsünüz. Bu çatışma yaşanan yerler eskiden bizim bildiğimiz klasik Diyarbakır evlerinin olduğu şahane muntazam mahalleleri değildi. Biraz uyuşturucunun merkez olmuş, biraz varoşlaşmış, gayrimeşru ilişkilerin çok hızlı bir biçimde devam ettiği, çirkin yapılaşmanın da son sürat devam ettiği bir yer.

 

“Diyarbakır’ın kendine has bazalt taştan yapılmış olan, o kendine has özelliklerini koruyan evlerini yeniden inşa etmemiz, kirlilikleri ortadan kaldırmamız, böyle olursa bir anlam kazanır.”

 

Çatışma yaşandı, Allah bir daha göstermesin, dua ediyoruz biliyoruz ve bunun için her türlü önlem alıyoruz ama bu bölgenin temizlik yapılmış olması daha aslında bir avantaj olarak önümüzde duruyor. Şimdi bunu bir fırsata çevirmeliyiz biz o fırsat nedir, İşte burada bizim çizilmiş olan imar planını uygulamamız, koruma amaçlı imar planına uyumamız, geleneksel dokuyu ortaya çıkarmamız, tescilli eserleri restore etmemiz, o Diyarbakır’ın kendine has bazalt taştan yapılmış olan, o kendine has özelliklerini koruyan evlerini yeniden inşa etmemiz, kirlilikleri ortadan kaldırmamız, böyle olursa bir anlam kazanır. Sonra ilçeye doğru fonksiyon yüklediğimizde İnşallah Türkiye'nin en gözde merkezlerinden biri olacak diye ümit ediyoruz. Dışarıda birçok iş yapmakla birlikte bu alan içerisinde şu ana kadar bir yıl içerisinde neredeyse plancılarımız, müelliflerimiz, mimarlarımız içerde çok iyi çalışmalar yaptılar, anahatların ne olacağı belli, ana mekânların burada nasıl kullanacağı belli, neler yapılacağı çok rahat belli, İhaleyi hazır hale getirdik. İnşallah bir ay içerisinde ihalelerimizi yapmaya başlarız. Birkaç ay içerisinde bu bölgedeki yapılacak tüm geleneksel konutların, ticari mekânların, ayrıca tescilli eserlerin hepsinin ihalesi yapılır. Bunu yaptıktan sonra bir yıl içerisinde iş başlama tarihinden itibaren tamamını tamamlarız, işimiz bitmiş olur. Bundan sonra burada vatandaşlarımıza evlerini veririz, ticaret erbabı gelir buradaki mekânlarda işlerini yapmaya başlarlar, butik oteller çalışmaya başlar, restoranlar çalışmaya başlar, hediyelik eşya satanlar başlar, yaşam devam etmeye başlar, inşallah geride kötü bir hatıra kalmamış olur, yepyeni bir merkez olmuş olur. Önemli olan burada siyasi iradeydi, şükür Allah'a biz bunu ortaya koyduk ciddi de masraflar yapıyoruz ve neticesinde de hata yapmadan doğru bir şeyler ortaya çıkarmak istiyoruz, onun çabası içerisindeyiz. Yoksa burada gelip çoktan İnşaatlara başlayıp, evleri bitirip hak sahiplerine alın derdik ve her iş biterdi. Ama herhalde tarihin en büyük yanlışını bunu yapmış olurduk biz. Burada titizlenmemiz ve gayretimiz doğru oldu. İnşallah bir sene içerisinde burada o bizim bildiğimiz klasik Diyarbakır evleri yapılır hak sahiplerinden bunları isteyenlere zaten dağıtırız onları. İlk söz onların, ilk hak onların. Sonra bizde doğrusu bu işleri bitirmenin mutluluğunu yaşarız.

 

 

“Hangi partili olursa olsun meşru olan Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında temsil edilen bütün partilileri kast ederek söylüyorum. Eğer burayla ilgili iyi bir düşünceleri varsa lütfen iletsinler.”

 

Burada bazen dışarıda söylenen sözlere de üzülmediğimizi söylesek yalan olur neden durmadan siz iyi bir iş yapmaya çalıştıkça ve bakın bunu ben mecliste de ifade ettim, her platformda söylüyorum, televizyonlarda da söylüyorum, hangi partili olursa olsun meşru olan Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında temsil edilen  bütün partilileri kast ederek söylüyorum. eğer burayla ilgili iyi bir düşünceleri varsa lütfen iletsinler, bize yardımcı olsunlar, doğruysa kabul edip işe geçeriz ancak yeniden sadece bir algı operasyonuyla devlet geldi yaktı yıktı şimdide fakir fukarayı gönderdi, zenginlere peşkeş çekecekler, alışveriş merkezleri çıkacak, TOKİ konutları yapılacak vs. gibi yalan yanlış ne kadar iftira sözleri varsa onları da duymak doğrusu hoşumuza gitmiyor, o da ağır geliyor nefsimize. Niye, iyi niyetle çalışıyoruz. Yaz öncesinden buyana 10 dakikadır burada neler yapmaya çalıştığımızı, hangi titizlik üzerinde, bir kuyumcu titizliğinde çalıştığımızı tek tek izah ettim ve bu mağduriyeti giderebilmek adına da vatandaşlara çok değişik seçenekler sunduğumuzuda söyledik, isteyenin parasını vermek, isteyene hazır evlerden vermek, isteyene başka şeylerden konut istiyorsa onu vermek, burada hak sahibi ise, evi yıkılmışsa buradan ev vermek hem de geleneksel evlerden vermek.  Bütün bunlar vatandaşın tercihi dâhilinde, bu kadar iyi niyetle gayret edip çalışırken, fakat bu yapılan iyi çalışmaları da doğrusu çok fazla haz edemeyen grupların olduğunu da görmek bizi üzüyor. Onlar burada iyi iş oldukça hoşlarına gitmiyor. Burada vatandaşın evi yapıldıkça, mağduriyeti giderildikçe, canları sıkılıyor. Burada o koruma amaçlı imar planını zamanında koyup uygulayanlar ve imza atanlar, tescilleyenler ona uygun yapı çıktıkça da canları sıkılıyor, doğrusu iyi yapılan her şeyden rahatsız olan bir grubun olduğunu görmek de bizi de rahatsız ediyor. Tarih Böyle, hayat böyle, birileri iyi şeyler yapacak, Birileri durmadan iftira edecek, sövecek, sayacak. Biz onları itiyoruz dışarıya, hiç gözümüz bile görmüyor, iyi niyetli söylenen herkesi içeri alıyoruz, onlara gönlümüzü açıyoruz, sözlerini dinliyoruz, onlardan istifade ediyoruz, doğru işler yapmaya çalışıyoruz. İnşallah burada da önümüzdeki 1 yıl içerisinde İnşaatlaşmayı da hep birlikte görürüz, bitiririz, hak sahibi herkesin haklarını da teslim ederiz. Düşündüklerimizi gerçekleştirmiş oluruz. Bu vesileyle bende gösterdiğiniz bu ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum”dedi.

 

Bakan Özhaseki ve Vali Güzeloğlu Sur’daki devam eden çalışmaları incelemelerinin ardından  ilçeden ayrıldı.