19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. yılı, Valilik önünde gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı.

 

Törene Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ve eşi Hanımefendi Hülya Aksoy, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Kamu Kuruluşlarının Müdürleri, gaziler, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açış konuşmasını yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir; "Milletimizin onur ve asaleti ile büyük komutan Atatürk’ün rehberliğinde, tarih sahnesinde bir kez daha şaha kalkışının başlangıcıdır” şeklinde konuştu.

 

Konuşmanın ardından Ziya Gökalp Anadolu Lisesi öğrencilerinden Atakan Samed Şahin tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Ziya Gökalp Anadolu Lisesi öğrencisi Pelşin Kılıç tarafından okunan ‘O Geliyor’ adlı şiirden sonra gençlik haftası münasebetiyle düzenlenen ‘Kurumlararası Valilik Kupası Turnuvası’ yarışmalarında dereceye giren sporculara ödülleri Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla tarafından verildi.

 

Ödül töreninin ardından Sur Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları tarafından Wushu gösterisi gerçekleştirildi. Dicle Üniversitesi Turizm ve Animasyon gösterileri topluluğu tarafından yapılan ‘zeybek’ gösterisinin ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı sporcular tarafından Kick Boks gösterisi yapıldı.

Tören Yenişehir Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekibi tarafından gerçekleştirilen stilize halk oyunları gösterisi ile sona erdi.