Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından Engelliler Haftası kapsamında 1 günlük temsili askerlik töreni düzenlendi.

 

Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen törene Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç,  8. Ana Jet Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir kaymakamlar, engelli vatandaşlarımızın aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

 

 

 

Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir’in yaptığı açış konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi:” Sayın Milletvekilim, Garnizon Komutanım, Cumhuriyet Başsavcım, Adli Yargı Komisyon Başkanımız, askeri, mülki ve adli erkanın çok seçkin temsilcileri, değerli kamu yöneticilerimiz, hizmet etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğum Diyarbakır'ımızın güzel insanları, hanımefendiler, beyefendiler ve bugün kutsal askerlik yemini ederek bu şanlı ve bizler için çok değerli askerlik mensubu olma onurunu elde eden sevgili genç kardeşlerim.

 

 

İnanıyorum ki önlerinde ki ve yaşadıkları engeller ne olursa olsun ki aynı yüreği, aynı imanı onlarda taşımaktadır.

 

 

Bizler bir büyük millet ve devlet olarak bir ve beraberlikte geleceğe doğru kararlı yürüyüşümüzde yolumuza devam ediyoruz. İçte ve dışta, birlik ve beraberliğimize kasteden, bu büyük yürüyüşümüzü engellemek isteyenlere karşı en büyük gücümüz birliğimiz, beraberliğimiz ve bu milletin her bir ferdinin ve evladının bu ülkeyi korumak, bayrağımızı, ezanımızı sahip olduğumuz tüm değerleri ve zenginlikleri canı pahasına geleceğe aktarmak kararlılığıdır. Bu doğrultuda bu imanı sergileyen ve bu milletin çelikleşmiş iradesini gösteren ordumuz ve güvenlik kuvvetlerimizde en büyük güvencemizdir. Peygamber mirası ve ecdadı olan bu millet, annesinden emdiği helal sütü, babasının ettiği hayır duasını karşılayarak, askerlik yemine bağlı kalarak,  bu değerleri korumak pahasına emsali görülmemiş kahramanlıkları ve yiğitlikleri sergilemekte ve sadece sınırlarımız içerisinde değil, sınırlarımızın ötesinde de gerek birlik ve beraberliğimize, gerekse cumhuriyetimize ve değerlerimize kast eden tüm ihanet şebekelerine karşı dik bir duruşu sergilemekte ve yenilmez bir imanı temsil etmektedir. Şüphesiz en temel ödevimiz ve sorumluluğumuz ülkemizi korumak ve huzur ve güvenimizi sağlamaktır. Bu doğrultuda askerlik, edilen yeminle en kutsal ocağımız ve şüphesiz sorumluluğumuzdur. Bu çerçevede burada bulunan yetişmiş evlatlarıyla gurur ve onur duyan annelerimizin, babalarımızın şüphesiz en büyük arzusu da evlatlarının diğer vatan evlatları gibi asker ocağına bu yemini etmeleri ve bu şerefli ocağın bir mensubu olmalarıdır. Aynı gökyüzünü paylaştığımız, aynı havayı soluduğumuz bu evlatlarımızın da yaşıtları, arkadaşları ve kardeşleri gibi bu şerefli üniformayla buluşmaları da şüphesiz onlar için, onları yetiştiren anneler ve babalar için çok büyük bir mutluluk olacaktır. İşte bu düşünceden hareketle bizim bu büyük mutluluğu sağlamak, ailelerimizin ve yavrularımızın bu mutlu gününü oluşturmak anlamında İl Jandarma Komutanlığımızca düzenlenen bu buluşmada da anlamı hepimiz için çok farklıdır. İnanıyorum ki önlerinde ki ve yaşadıkları engeller ne olursa olsun ki aynı yüreği, aynı imanı onlarda taşımakta, yaşıtları, kardeşleri ve arkadaşları gibi meydana gelecek her bir tehdit karşısında onlarda aşılmaz bir kale, imanıyla sarsılmaz bir irade olacaklardır. Gücümüz budur, zenginliğimiz budur. Ben evlatları yetiştiren annelere, babalara bugün burada olan yakınlara çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun hepinizden. Böyle evlatlar yetiştirdiğiniz için böylesi organizasyonu gerçekleştirerek bu mutluluğu oluşturan il Jandarma komutanıma, ekibine, Jandarma Bölge Komutanıma, Garnizon Komutanıma ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Evlatlarımızın yemini hayırlı olsun bahtları, şansları açık olsun diyorum”dedi.

 

 

 

Bir günlük askerlik sevincini yaşayan engelli vatandaşlarımız silahlara el basarak, askerlik yemini etti. Terhis belgelerini alan engelliler davul zurna eşliğinde halay çekerek, sevinçlerini gösterdi.