Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Merkez Sur İlçesi Dürümlü Mezrası’nda 12.05.2016 tarihinde bölücü terör örgütü mensuplarınca bomba yüklü kamyonun infilak ettirilmesi sonucu meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımız için düzenlenen anma programına katıldı.
 
 
Tanışık Köyü ziyaretinde Vali Aksoy’a Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Mehmet Özel ve İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan eşlik etti.
 
 
Bölücü Terör Örgütünün Sivil Vatandaşlarımızı Hedef Alan Saldırısı Sonucu On Altı Vatandaşımız Yaşamını Kaybetti, Yirmi Altı Vatandaşımız Yaralandı, Otuz Sekiz Çocuk Yetim Kaldı
 
Anma törenlerinde ilk olarak Mevlid-i Şerif okundu. Daha sonra kılınan Cuma namazının ardından Tanışık Köyü Taziye Evine geçilerek burada yemek yendi. Yemeğin ardından bir açıklama yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Değerli Tanışık Köyü halkı, basınımızın değerli mensupları, bundan bir yıl önce 12 Mayıs 2016 günü Sarıkamış Köyü Dürümlü mezrasında bölücü terör örgütünün sivil vatandaşlarımızı hedef alan saldırısı sonucu on altı vatandaşımız yaşamını kaybetti, yirmi altı vatandaşımız yaralandı, otuz sekiz çocuk yetim kaldı.
 
Biz Diyarbakır’da Görev Yapan Kamu Görevlileri Olarak Tanışık Köyü Halkının Acısını Paylaşmak, Başsağlığı Dileklerimizi Onlara İletmek Üzere Buradayız
 
Bölücü terör örgütünün sivil vatandaşları hedef alan bu alçakça saldırısının yıl dönümünde biz, Diyarbakır’da görev yapan kamu görevlileri olarak Milletvekilimizle, Kolordu Komutanımızla, Başsavcımızla, Hava Üs Komutanımızla, Emniyet, Jandarma ve diğer kurum ve kuruluşlarımızla, Büyük Şehir Belediye Başkanımızla, Kaymakam arkadaşlarımızla buradayız. Biz Tanışık Köyü halkının acısını paylaşmak, başsağlığı dileklerimizi onlara iletmek üzere buradayız. Tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Geride kalanlar sağlık sıhhat diliyoruz.
 
Terörle Mücadeleye Devlet Kararlı Bir Şekilde Devam Edecek Terör Sonlanıncaya Kadar En Son Terörist Kalıncaya Kadar Bu Mücadele Devam Edecektir
 
Onların yakınları bizlere emanet ve her türlü sorunlarıyla ilgilenmek bizim görevimiz. Terörle mücadeleye devlet kararlı bir şekilde devam edecek. Bütün kurum ve kuruluşların bu konuda kararlıdır ve terör sonlanıncaya kadar, en son terörist kalıncaya kadar bu mücadele devam edecektir.
 
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun Taziye Dileklerini Sizlere Aktarıyoruz
 
Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun sizlere selamları ve sevgileri var. Bugün onların da taziye dileklerini sizlere aktarıyoruz. Bugün bütün kurumlarımızla buradayız. Sayın Milletvekilimiz burada, gelemeyen Sayın Ensarioğlu Milletvekilimiz ve Mehdi Eker Bakanımızın da sizlere selamı var. Ebubekir Bal Milletvekilimiz burada. Hep beraber sizlerin yanındayız. Bu mücadeleyi Diyarbakır halkıyla hep beraber daha ileri bir noktaya taşıyacağız.
 
 
Diyarbakır halkı terör örgütüyle arasına mesafe koymuştur ve terör örgütünün provakatif girişimlerine asla destek vermemiştir. Bu vesileyle tüm Diyarbakır halkına tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet ruhları şad olsun.”
 
 
Açıklamanın ardından olayda hayatını kaybeden vatandaşların kabirlerinin bulunduğu mezarlığa geçen Vali Aksoy ve beraberindekiler burada şehit olan vatandaşlarımızın kabirlerine karanfil bırakarak dualar okudular.
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ