Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97 yılı ile İstiklal Marşı’mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma programına katıldı.

 

Programa Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç ile ilimizin üst düzey protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Milletvekilimiz, Garnizon Komutanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Rektörüm, Mülki, adli ve askeri erkânın seçkin temsilcileri, sivil toplumun değerli temsilcileri, çok sevgili öğrencilerimiz, değerli öğretmenlerimiz ve sevgili basın mensupları vatan şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy'u Anma ve İstiklal Marşı'mızın kabulü çerçevesinde düzenlenen bu törende sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Sözlerimin başında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemizin kuruluşundan bugüne değerlerimiz, sahip olduğumuz bütün zenginliklerimiz, Bayrağımız, ezanımız ve özgürlüğümüz uğruna hayatını feda eden ve şüphesiz bu toprağı bizlere vatan eyleyerek şehadetleriyle bütün bu emanetlerin manevi mesuliyetini bizlere her dem da hatırlatan aziz şehitlerimizi, en son Afrin’de yürütülen zeytin dalı harekâtındaki şehitlerimizle birlikte saygı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad makamları cennet olsun. Kahraman gazilerimize de milletçe şükranlarımızı ve sağlık dileklerimizi sunuyoruz.  

 

“Merhum Akif bir büyük imanın, bir büyük duruşun bu büyük milletin duygularına tercüman olan bir yüreğin ismiydi.”

 

Şüphesiz bugün merhum Akif'i anarken istiklal harbinin bütün Kahramanlarını milletin bir bütün olarak her cephede maddi ve manevi bütün varlıklarıyla mücadele edişini ve ezelden beri hür yaşamış bu milletin, hiçbir dönem boyunduruk altına alınmayacağını, milletin imanı ile bu mücadeleyi kazandığını ve sonsuza kadar bu cumhuriyetin baki kalacağını ölmez mısralarıyla İstiklal Marşımızla bizlere her dem hatırlatan merhum Akif'le de rahmetle anıyorum, ruhu şad olsun, makamı cennet olsun. Akif bir büyük imanın, bir büyük duruşun bu büyük milletin duygularına tercüman olan bir yüreğin ismiydi. Akif içinde yetiştiği bu büyük milletin bir evladı olarak değerlerine sahip olarak ve bu değerlerin sonsuza kadar yaşaması noktasında çırpınışının, direnişinin, tükenmeyen gayretinin, azminin sembolü idi. merhum Akif, İstiklal harbinin yaşadığımız o sıkıntılı dönemlerinde ve anlarında hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayan Asım nesli diyerek, gençlere güvenerek, onların içindeki imana ve imanlı yüreğe dayanarak kurtuluşun ve şüphesiz Cumhuriyetin kuruluşunun her dem inananların başındaydı. Ahlakın, edebin, hayanın, timsaliydi. Hayatının her döneminde maddi varlıklara değer vermeyen, inandığı değerler uğruna da her şeyini feda eden yüksek bir ahlakın temsilcisiydi.

 

Şüphesiz böyle kahramanlığa sahip bir yüreğin ve bu kahramanlığı gösteren milletin buluşmasının adı da İstiklal Marşı idi. tarihin gördüğü en büyük kahramanlığın, en büyük cesaretin ve dirayetin sembolü olan bu büyük millet, her cephede yaşadığı ve şüphesiz ortaya koyduğu kahramanlığın sonrasında bu büyük devletin sonsuza kadar payidar olacak büyük devletin kuruluşunu gerçekleştirdiği zaman, şüphesiz bu büyük kahramanlığın sonsuza kadar hatırlatacak bir İstiklal Marşı'na ihtiyacı vardı.

 

“Büyük kahramanlıkların cesaretimizi, imanını dizelerle, mısralarla haykıran ve sonsuza kadar inşallah haykıracak olan bir şaheser bir dile gelişidir.”

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan karar sonrasında gelen o günkü marşların hiçbir güftesinin bu kahramanlığı anlatmaya yetmediği ve kifayetsiz kaldığı ortaya çıktı. Açılan yarışma sonrasında ortaya çıkan eserlerdeki bu yetersizlik bütün gözlerin Merhum Akif’e dönmesine neden oldu. Ve Akif’in yarışmaya katılmadığı anlaşılınca da nedeni soruldu. Merhum Akif bu yarışmanın ödül kısmındaki bahsedilen ve var edilen ödül yüzünden yarışmaya katılmadığını beyan edince kendisinden bundan bağımsız olarak bu kahramanlığı anlatan bir İstiklal marşı yazması istenildi. Ve merhum Tacettin Dergâhında bir büyük mücadelenin içinde yanan iman ateşiyle yoğrulmuş milletin kahramanlığını bir kez daha haykırarak dinleyeceğiniz ve her daim unutmadan yüreğimizde haykırdığımız, o Türkçenin en masum en şaheser on kıtalık İstiklal marşımızı yazdı. Bu marş burada büyük kahramanlıkların cesaretimizi, imanını dizelerle, mısralarla haykıran ve sonsuza kadar inşallah haykıracak olan bir şaheser bir dile gelişidir. Merhum Akif sefaretinin ve yazdığı her anımız kanun özünde aslında bu imanın bir temsilcisiydi.

 

“Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Allah devletimizi, milletimizi sonsuza kadar payidar eylesin.”

 

Edebi vatan sevgisini, millet sevgisini ve bu değerler doğrultusunda hayatını feda edebilecek bir büyük ülkü ve manevi inancın temsilcisiydi. O yüzden sevgili gençler her İstiklal Marşını okurken ve okuduğumuz zaman, sizler ve bizler o günkü kahramanları hatırlar ve bu büyük kahramanlarımızı anacağız. Bu kahramanlığın gerçekleştiği dönemin kahramanlarını Fatihalarla, şükran duygularıyla anarken şüphesiz ki bu büyük devlet ve milleti geleceğe daha iyi götürebilmek adına kararlılığımızı da haykıracağız. Daha büyük hedeflere doğru en büyük gücün damarlarımızdaki kanda ve iman da olduğumuzu unutmayacağız. Bu iman ve inançla olan kararlılığımızı gelecek her günümüzün dünden ve bugünden daha iyi yapacağız. Buna dönük inancımızda buna dönük kararlılığımızda bugünleri Merhum Akif’i anar ve istiklal Marşımızı haykırırken belki de merhum Akif’in son sözüyle ve son temenni ve duasıyla bu değerleri bütünleştirmemiz lazım. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Allah devletimizi, milletimizi sonsuza kadar payidar eylesin. Gelecek her gün güzelliklerle milletimizle buluştursun diyorum. Akif’i rahmet ve minnetle bir kez daha anlıyor. İstiklal Marşımız da ifade edilen duyguların milletimizin öz değerlerine tercüman olduğunu bir kez daha belirtiyor, bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

 

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 97. yılı ve İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma programı çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Güzeloğlu tarafından ödülleri verildi.

 

Ödül töreninin ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı konulu bir gösteri düzenlendi. Şehit Teğmen Ayfer Gök Anaokulu öğrencisi Elvin Demir tarafından İstiklal Marşı’mızın 10 Kıta’sının ezbere okunmasının ardından program Mehmet Akif Ersoy’un hayatı konulu tiyatro gösterimi ile devam etti. Güzel Sanatlar Lisesi korosu tarafından Safahat’tan bestelenen bir eserin seslendirilmesi ile program sona erdi.