Valiliğimiz himayesinde, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un Eşi Hülya Aksoy Hanımefendinin Koordinatörlüğünde, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında, Sur Çok Amaçlı Toplum Merkezinde (ÇATOM) düzenlenen mesleki kurslara devam eden kadınlara yönelik Kadın Sağlığı Eğitimi verildi. 


Programa Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Hanımefendi Hülya Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcımız Tuğba Koşal Hanımefendi, Sur Kaymakamı Bilal Özkan’ın Eşi Hanımefendi Yeşim Özkan, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Handan Erdoğan, HAKYAD Başkanı Necla Hattapoğlu Hanımefendi ve çok sayıda kadın davetli katıldı.


Programda katılımcılara yönelik bir konuşma yapan Hülya Aksoy Hanımefendi; ‘Çok değerli hanımlar projemize hoş geldiniz. Bugün sizler için buradayız. Biraz sonra yapacağımız sunumda doktorumuz size anlatacak. Fakat sizden bir dileğimiz var burada dinledikleriniz burada kalmasın kendinizde uygulayın etrafınızda bilmeyen kadınlar varsa onlarla da paylaşın. Buradaki amacımız; kadınlarımızı kendi sağlıkları ile ilgili olarak bilinçlendirmek ve bildikleri bazı şeyleri uygulamaya dökmelerini sağlamak, kadını ilgilendiren kanser türleri arasında ilk sırada yer alan meme kanseri ve meme kanserinin kendi kendine her ay elle yapılacak muayene sonucunda daha erken fark edilmesini sağlamak. Dolayısıyla erken teşhis edilmesi için sunumumuzun içerisinde bir video filmimiz var ve orada gayet güzel izah ediliyor. Bunu bütün kadınların öğrenmesini ve kendinde uygulamasını istiyoruz. Tabii ki biz sadece bu konuda değil, sizleri bir araya getirmişken rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, üreme sağlığı, sigaranın zararları, beslenme, anne sütü, anne sütünün yararları, kadına şiddet gibi belirli konularda sizleri çok sıkmadan bilgilendireceğiz. Birçok şeyi hepinizin bildiğini biliyoruz ama bilmek yetmiyor, bildiklerimizi uygulamak da çok önemli. Biz kadınlar kendimizi ihmal etmemeliyiz. Kendinizi ihmal etmeyin’ dedi.


Sayın Hülya Aksoy Hanımefendinin konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Dr. Ferda Oruç tarafından yapılan sunumda kadınlar, meme kanseri ve tanı yöntemleri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri ve tanı yöntemleri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirildi. Sunumda ayrıca ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’ konusunda video gösterimi yapıldı. Sunumun sonunda talep eden kadınlara, doktorlar tarafından Klinik Meme Muayenesi yapıldı.

 

Eğitimden sonra, kadın kursiyerlerle tek tek ilgilenen Hülya Aksoy Hanımefendinin, kursiyerlerle toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.