Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlikte Vali Güzeloğlu’nun yanısıra; İlimizin üst düzey yöneticileri ve eşleri, kurum müdürleri ve çok sayıda kadın yer aldı.

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi, “Anne olan, doğuran, yaşatan, büyüten, can veren… Eş olan, hayatı paylaşan, sırdaş olan, dertleri azaltan, yükü eksilten olan… Kardeş olan, hayat boyu sizinle birlikte bitmek tükenmek bilmeyen bir sabırla sizinle bir bütünü paylaşan kısaca kadın olan dünyamıza renk ve güzellik katan bütün kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum. Cennetin ayaklarına serildiği, inancımızın aziz peygamberinin muştulayarak bu anlamda büyük bir mazhariyete erdirdiği, hepinizin hepimizin varlık nedeni başta şehit ve gazi annelerimiz olmak üzere, bizleri doğuran, büyüten ve bugünlere getiren annelerimizden başlayarak bütün kadınlarımıza milletçe şükran ve teşekkürlerimizi bir kez daha yürekten haykırıyoruz. Bugün bu salonda birlikte olmaktan kadınlar gününün coşkusunda aynı ortamı paylaşmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyduğum siz değerli hanımefendilere şahsım ve bütün arkadaşlarım adına sevgi ve saygılarımı sunmak istiyorum. Hayatın, varlığın manası ve merkezi olan kadını ayrımcılığa tutan, kadını ötekileştiren, kadının hayatla buluşmasını, hayata değer katmasını, hayata güzelliklerle sunmasını engelleyen bütün yaklaşımları ve tavırları da 8 Martın bu coşku dolu ortamında bir kez daha ret ediyor ve lanetliyoruz. Kadına kalkan eli, kadına şiddet gösteren ne yazık ki insani olmayan bütün tavır ve tutumları hem inancımız, hem ahlakımız, hem de kültürümüz açısından bir kez daha kınıyoruz. Bizim inancımız kadın ve erkeğin bir bütünün, aynı bir elmanın yarısı ve diğer yarısı olduğu gibi birbirini tamamlayanı, hayatı paylaşanı ve her adımda birlikte ortak bir tavsın parçası olarak görmektedir. Kadını eksik bırakan, kadını geride tutan, kadının varlığını ve kimliği öteleyen hiçbir bakışı ne inancımız ne ahlakımız ne de kültürümüz ne de törelerimiz açısından açıklanır bir yanı yoktur. Bizler bir büyük medeniyetin inancını ve kültürünü temsil edenler olarak bu tavsın karşısında dimdik ayakta durmakta ve kararlı bir şekilde mücadele etmek zorundayız. Bugün bu salonda bulunan siz hanımefendilerin ve olmayan tüm kadınlarımızın başta temel insani hakları olmak üzere hayatın her alanında hayat ile buluşmaları, önlerinde engellerin kaldırılması, içlerindeki sevginin hayat ile buluşmasını sağlayacak temel, yasal, yapısal ve toplumsal tüm tedbirleri almak zorunda ve sorumluluğundayız. Bu çerçeveden baktığınız zaman hayata gerçekten kadın ile birlikte yaşanan bir hayatın ne kadar güzel ve özel olacağını da farkındayız.

“Kadını eksilten bir hayat anlayışı hayatı eksiltir, kadını yok sayan bir bakış açısı hayatın anlamını yok saymış olur.”

Hiçbir medeniyet, hiçbir kültür, hiçbir toplum kadının varlığını ret ederek ve ihmal ederek ne amacına, ne hedefine ne de beklentilerine ulaşabilir. Kadının varlığı bizatihi hayatın anlamı ve zenginlik demektir. Bizler bu inancın ve kültürün temsilcileri olarak kadının önündeki bütün engelleri kaldırmak, hayata tutunmasını sağlamak, dimdik ayakta ve güvenle geleceğe bakmasını sağlamak kararlılığındayız.

“Türkiye Uluslararası Çalışma Örgütünün verilerine göre 74 ülke arasında en yüksek 7. Artışı gerçekleştiren ülke oldu”

Son on beş yılda başta Türkiye’nin toplumsal, sosyal, siyasal büyük dönüşümün mimarı Cumhur Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iradesiyle ve Saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen projelerle kadının Türkiye’deki sosyal ve toplumsal hayatın her boyutundaki rolü ve önemi çok yüksek ve çok olumlu yerlere geldi. Bakın 15 yıl önce işgücüne katılımda tüm Türkiye’de kadınlarımızın oranı %20’lerdeyken bugün %35’lere kadar yükseldi. OECD ülkelerinde kadının iş gücü artış oranında Türkiye Uluslararası Çalışma Örgütünün verilerine göre 74 ülke arasında en yüksek 7. Artışı gerçekleştiren ülke oldu. Kadının iş hayatına katılmasında iş hayatından çalışmayla, annelik dâhil temel bütün gereklerin yerine getirilmesinde sosyal haklar sağlandı. İzinli, ücretsiz izinli ve buna bağlı bütün sosyal haklarla kadının sosyal hayata katılması özendirildi, teşvik edildi. Kadına karşı şiddetin önlenmesinde özel bir yasa çıkartıldı bununla ilgili bütün devlet kurumları hem bilgilendirildi, hem görevlendirildi. Kadın erkek eşitsizliğini gidermek için Türkiye Büyük Millet Meclisinde sırf bu anlamda görev yapan bir komisyon kuruldu ve devam ediyor çalışmalarına. Aile kavramı temelinde kadının hakları, kadının temel beklentilerini karşılamak üzere bir özel ve sadece bu konuda yoğunlaşmış bir bakanlık kuruldu, bugün hizmetleriyle hepimize ve her alanda kadınlarımıza ulaşıyor. Okuma yazmadan başlayarak kadının her alanda beklentileri, eğitiminin sağlanması, bu gücünün hayata katılmasında reform sayılabilecek dönüşümler sağlandı. Şüphesiz ki bunlar yeterli değil ama bilinmelidir ki Türkiye kararlılıkla, siyasi istikrarıyla, son 15 yılda yaptıklarıyla net olarak bilmekte ve ifade etmektedir ki gelecek aydınlık Türkiye kadın ve erkeğin birlikte üretime, hayata katıldığı, destek verdiği büyük Türkiye olacaktır.

“50 Aile Destek Merkezi 100 Bin Kadın hedefimizle ifade edildiği ve kaldıran pankartlarda gösterildiği gibi ulaşılmadık bir hanımefendinin kalmamasını istiyoruz”

Kadınsız yaşam, kadınsız bir gelecek olmayacaktır. Diyarbakır’da da bu anlamda başlatılan bütün çalışmalarımız bu hedefe hizmet etmekte, burada bulunan siz hanımefendilere ve belki de İlimizdeki bütün kadınlarımıza dönük çok özel projeler içermektedir. Bu yıl 50 Aile Destek Merkezi 100 Bin Kadın hedefimizle ifade edildiği ve kaldıran pankartlarda gösterildiği gibi ulaşılmadık bir hanımefendinin her türlü destek, beklenti ve eğitim dâhil isteğinin karşılanmadık bir kadınımızın kalmamasını istiyoruz. 17 ilçenin her bir köşesinde bütün kurumlarımız bu konuda adeta seferberlik içerisinde çünkü biz biliyoruz kadın anadır, kadın hayatın her alanındadır ve kadın varlığın merkezi hayatın taşıyıcısı sevginin şefkatin, merhametin eksilmeyen temsilcisidir tıpkı sizler gibi.

“Gelecek her gün kadınla güzel olacaktır, sizlerle güzel olacaktır.”

Bu özel günde kadının sadece varlığı hatırlayan değil, yılın her gününde kadının değerini bilen ona dönük politikalar geliştiren, bu çerçevede hizmetlerini yoğunlaştıran bir anlayışla bakıyoruz meseleye, bugün belki bütün bunların değerlendiği göz önüne alınarak hep birlikte belki, hepinizin katkı vererek değerlendirdiği bir gün ama bilinmelidir ki her gün ve gelecek her gün kadınla güzel olacaktır, sizlerle güzel olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarken, şüphesiz ki en kutsalımız, en özelimiz olan Rahmeti Rahmana kavuşmuş olan annelerimizden başlayarak tüm annelere rabbimden rahmet diliyor, onların duasını almanın inancımızın ve hayatımızın en önemli gayesi ve amacı olduğunu bir kez daha teyit ediyor, hepinizin ve tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

Konuşmalarının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın okuma - yazma seferberliği konusunda görüşlerinin belirtildiği videosu seyredildi. Aile Destek Merkezine giderek 66 yaşında okuma yazma öğrenen Hezar Teyze’ye Sayın Ayşe Güzeloğlu tarafından çiçek takdim edilmesinin ardından video konferans ile Kulp İlçesi Aile Destek Merkezi’ne bağlanılarak görüşme yapıldı. Daha sonra Sur terör olaylarında zarar görüp ADEM’lerde eğitim görerek yeniden hayata tutunan kadınlara Diyarbakır Milletvekili Sayın Ebubekir Bal’ın eşi Sayın Nesrin Bal ve 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Sayın Sinan Yayla’nın eşi Sayın Melike Yayla tarafından çiçek takdim edildi. Video konferans ile Bismil İlçesi Aile Destek Merkezi’ne bağlanılarak görüşme yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cumali Atilla’nın eşi Sayın Lütfiye Atilla tarafından Aile Destek Merkezi aldığı eğitimle kuaför olan ve kendi işyerini açan Fatma Pekdemir’e çiçek takdimi yapıldı. Ardından Nezihe Kent ve Süheyla Ula tarafından Sayın Ayşe Güzeloğlu’na hediye takdim edildi. Protokol üyelerinin eşleri ve meslek grubu temsilcisi kadınların sahneye gelerek günün anısına toplu fotoğraf çekilmesini ardından Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Kadınlar Korosu tarafından sunulan müzik dinletisiyle etkinlik sona erdi.