Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen ‘OSBÜK Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı’ İlimizde gerçekleştirildi.

 

Toplantı programına Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri ile 9 bölge ilinin 27 organize sanayi bölgesinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

OSBÜK tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantının açış konuşması OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü tarafından gerçekleştirildi. Toplantı da konuşan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Bakan Yardımcım, Milletvekilimiz, Müsteşarımız, Genel Müdürümüz, Organize Sanayi Üst Kurulunun çok değerli Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ve Diyarbakır başta olmak üzere bölge ve ülkemizin kalkınmasının taşıyıcı gücü, üretimin merkezi Organize Sanayi Bölgelerin değerli Başkanları, hizmet etmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğum Diyarbakır’ımızın girişimcileri, sanayicileri, sevgili Diyarbakırlı hemşerilerim ve basın mensupları, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu Güneydoğu Anadolu Bölgesi toplantısı Diyarbakır buluşmasında sizlerle birlikte olmaktan ve büyük ortamı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

 

Sözlerin başında böylesi anlamlı, önemli ve bu değerli toplantıyı Diyarbakır’da gerçekleştirdikleri için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız başta olmak üzere Bakanlığımıza OSBÜK Yönetim Kurulumuza ve katılan hepinize içtenlikle teşekkür ediyorum. Türkiye’nin gelişen, kalkınan ve büyüyen perspektifinde bu toplantının gelişime kalkınma hedeflerimize katkı sağlayacağını da içtenlikle inanıyorum. Aziz ve kadim şehrimiz Diyarbakır’ımızın bölgesel kalkınma merkezi bir bakışta bu toplantıyla gerek kendi Organize Sanayi Bölgesi alt yapılarında gerekse gerekse de bu modelleme perspektifinde Türkiye’ye yönelik sanayi gelişim sürecinde de önemli katkılar sağlayacağını şüphesiz inanıyorum. Gerçekten Türkiye bir büyük geleceğe doğru emin ve kararlı adımlarla yürüyor.

 

2023, 2053, 2071 hedeflerine doğru her gün daha gelişen, daha güçlü ve daha kalkınan bir ülke olarak yol almakta

 

2017’yi geride bırakan Türkiye dünya çapında bir başarının bir büyümenin ve büyümede rekor kıran bir ülke olmanın gururunu haklı olarak yaşıyor. İçte ve dışta yaşanan tüm belirsizlikler, ihanetler ve terör örgütüne dayalı işbirlikçiler karşısında bu büyük devlet ve millet Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlılıkla 2023, 2053, 2071 hedeflerine doğru her gün daha gelişen, daha güçlü ve daha kalkınan bir ülke olarak yol almakta. Ben bu uğurda devletin milleti ve bölünmez bütünlüğü ideali uğruna, bizlerin bugün sahip olduğumuz bütün değerler adına hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve milletle anıyorum.  Ruhları şad, makamları cennet olsun. Geleceğe doğru kararlı yürüyüşümüzde hiçbir zaman canlarıyla bizlere bu vatani, bu devleti, birlik ve beraberliğimizi emanet eden şehitlerimizi unutmayacağız. Şüphesiz kahraman gazilerimize bu yolculuğumuzu unutulmazları olarak hep bizimle birlikte olacaklar.

 

Üreten taşı taş üstüne koyan; iş, aş ve istihdam sağlayan gerçekten alkışlanacak girişimcilerimiz ve sanayicilerimizsiniz

 

Bizler büyük bir devlet ve milletiz. Bölgesinde ve küresel ölçekte bugün her boyutta insanlığın ortak değerlerini temsil eden, vicdanı adaleti ve bu anlamdaki hakkı temsil eden bir iradeyiz. Küresel ölçekte Türkiye sahip olduğu zenginlik ve üstünlüklerini çok net olarak ve kararlı bir şekilde bu ülkeyi daha ileriye götürme azmindedir. Uluslararası kredi kuruluşları dâhil yorum getirenlerin hepsi karşılıklı ve kendi iç hesaplarına dayalı öngörülerini adeta yok eden, iç dinamikleri ile ihracata dayalı büyüme perspektifinde dünya çapında başarı öyküsü yapan, yazan milletiz ve girişimcileriz. Sizler bu başarının kahramanlarısınız. Üreten taşı taş üstüne koyan; iş, aş ve istihdam sağlayan gerçekten alkışlanacak girişimcilerimiz ve sanayicilerimizsiniz. Türkiye’nin kalkınma perspektifi özel sektör ağırlıklı ve özel sektör temellidir. Devlet olarak bizler altyapıyı sağlamaktan, yatırım ortamını iyileştirmeye kadar tamamen bütün verileri hem sağlamak, hem sunmak ya da Sayın Bakan Yardımcımızın dediği gibi beklentiler ve güncel gelişmeler karşısında rekabete açık bir perspektifte sizinle yol almak durumundayız. Hiçbir kural, kişi ve toplum yararını kısıtlayan, sınırlayan bir sonucu bizi götüremez.  Temel hedef ön açmak, iddiamızı üretimde istikrarlı bir şekilde her gelecek gün arttırmak ve başarıya ulaştırmaktır. Coğrafya kaderdir doğru Türkiye’nin sahip olduğu coğrafya şüphesiz çok karşılaştığımız ve belki de bir noktada hedef olmayı sağlamakla birlikte öte yandan da büyük fırsatlar sunmaktadır.

 

 Sanayici küresel rekabeti en çok hisseden ve bu anlamda şüphesiz her an bunu düşünerek üreten biridir.

 

Bakınız üç saatlik bir uçuşla Türkiye’yi çevreleyen Ortadoğu’dan Kafkasya’ya ön Asya’dan Avrupa’ya uzanan çok büyük bir fırsatlar ve şüphesiz piyasalar, pazarlar bulunmaktadır. Üretimin sınırı bu değil şüphesiz ama en yakınından başlayarak Türkiye’nin üretim perspektiflerini ve hedeflerine öncelik olarak buradan tanımlaması gerekir. Sanayici küresel rekabeti en çok hisseden ve bu anlamda şüphesiz her an bunu düşünerek üreten biridir. Açık piyasa, açık toplum ve buna bağlı üretim şüphesiz bunu zorunlu kılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçen ve inşallah bürokrasinin bu anlamda geriden gelen bütün kısıtlı sınırlarını yok etmeyi amaçlayarak, toplumun öngördüğü, müteşebbisin ve girişimcinin bu anlamda beklentisini karşılayan bir döneme geçiyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla ifade ettiği gibi bu büyük devletin ve milletin önünü açmak her alanda iddiasını sürdürülebilir kılmak ve şüphesiz sahip olduğumuz zenginlikleri daha ileriye daha öne taşımak zorunluluğundayız.

 

Ülkenin her bir bölgesinde dokunan, dinleyen, not alan ve gereğini yapan bir işbirliği ve düşünce ile bu toplantıları gerçekleştiriyoruz

 

Bakınız bu toplantı bile değişen yönetim anlayışının en açık göstergesidir. Merkezde karar alan tek tek yanlı bakış açısıyla, yönetimi sınırlayan bir anlayış yerine konu olan sanayicilerimiz de alanda ve ülkenin her bir bölgesinde dokunan, dinleyen, not alan ve gereğini yapan bir işbirliği ve düşünce ile bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bundan daha güzeli olabilir mi? Şüphesiz devlet adına bizim yerel yönetimlerimizin yaptığı katkıların üst ölçeğinde bakanlığımız en üst siyasi irade ve karar verici olarak Sayın Bakan Yardımcımız, Sayın müsteşarımız, Sayın Genel Müdürümüz gibi karar vericilerin bir arada olduğu bir yerdeyim. OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanımız, yönetim kurulu üyelerimiz, Türkiye'nin her bir köşesinden buraya gelen organize sanayi bölgelerinin başkanları kısaca meselenin bir tarafı değil her tarafı buradayız.

 

İhracat doludizgin net ve açık bir şekilde tüm zamanların rekoru ile karşımızda

 

Türkiye değişiyor dediğimizde bunu anlamalıyız. Türkiye kalkınıyor dediğimizde bu hedefler üzerinde durmalıyız. Yalnız bugün ihracat rakamları açıklandı. İhracat doludizgin net ve açık bir şekilde tüm zamanların rekoru ile karşımızda. Turizm verileri 3 aylık olarak açıklandı. Turizmde ilk üç aylık veriler tüm zamanların rekorunu kırdı. Türkiye kararlılıkla büyüyor. Bu veriler üzerinde gidiyoruz. Birileri Türkiye'nin geçen yılki büyümesini Konjonktürel belli meslekler ile istihdam edilen sektörler üzerinde yorumladı. Hayır. Çok açık olarak yüzde 7.4 rekor dünya büyümesinin taşıyıcı gücü bilişim ve bilgi teknolojileri ile iletişim sektörüdür. Tüm bu detaylar bizim doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Şimdi hızımıza arttırmak zamanı. Bu gücü birleştirerek 1+1=2 değil 1+1=11 diyerek yola çıkma zamanı.

 

Silvan Projemiz Diyarbakır’ı bırakın Türkiye’mizi dünya çapında bir bitkisel ve tarımsal üretim merkezi haline getiriyor

 

Bürokrasinin azaltılarak girişimciliğin önünün açılması yatırım ve üretimin önünün açılması, yatırım ve üretim ikliminin çoğaltılması lazım. Bakınız sadece Diyarbakır’daki 2023 hedeflerimizin başındaki Silvan Projemiz Diyarbakır’ı bırakın Türkiye’mizi dünya çapında bir bitkisel ve tarımsal üretim merkezi haline getiriyor. 235 bin hektar alan su ile buluşuyor 1. sınıf tarım alanları modern tarımın her türlü bitkisel ve hayvansal üretime açık bir muazzam enerji ve birikime sunmaya başlıyor. Şimdiden o geleceği hazırlamak de bizlere düşüyor. Mevcut Organize Sanayi Bölgesi'nin genişlemesi, 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapıları ile birlikte hemen hayata geçirilmesi şüphesiz buna bağlı olarak İhtisas Organize Sanayi bölgelerinin canlanması, lojistik merkez ve altyapılarının tamamlanması ve bununla birlikte altyapılarının tamamlanması bu büyük geleceğin kucaklaması ve karşılanması. Şüphesiz alt başlıklardan birisi de nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi, ulaşım erişim imkânlarının tamamlanması, beşeri sermayeye önem verilerek bir bütün olarak kalkınmanın sürdürülebilir olması. Biz bunları konuşuyoruz. Kim ne derse desin Türkiye bunları konuşuyor ve konuşacak. Gündemi bu olan ülkede İnşallah tüm hedeflerini ulaşacak. Ben Türkiye'nin kalkınmasının taşıyıcı gücü ve kahramanları olan şanlı bayrağımızı 170'i aşkın ihracat pazarına, bölgesine ve ülkesine taşıyan iş, aş üreten bütün sanayicilerimizi, üreticilerimizi içtenlikle kutluyorum. Var olun sağ olun. Türkiye’nin geleceğe doğru taşınmasında ve kalkınmasında sizlerin çabaları ve bizlerin desteği ile hepimizin istediği hedeflere inşallah ulaşacağız.

 

Şüphesiz sizlere teşekkür ederken bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı. Türkiye’nin kalkınmasında alın teri döken, emek ve gayretleriyle işvereni ile bütünleşen bütün işçi kardeşlerimin bayramını içtenlikle kutluyorum. Huzur, güven, birlik ve beraberlik içerisinde bu büyük ülkenin ve devletin nice güzel bayramlarda kalkınmış bir Türkiye gerçeği ile buluşması için katılımcılarımıza. Başta Sayın Bakan Yardımcımız olmak üzere Müsteşarımıza ve tüm konuklarımıza şahsım, milletim ve tüm Diyarbakır olarak tekrar hoş geldiniz diyor, toplantımızın başarılı geçmesini diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Sağ olun var olun.”