Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Genlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen 15 Temmuz Tecrübe Konuşuyor ‘İçimizdeki Kahramanlar’ programına katıldı.

 

Büyükşehir Öğretmenevinde düzenlenen etkinliğe Vali Aksoy’un yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı Müstakil Spor Hizmetleri Daire Başkanı Rasim Arı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, kurum müdürleri, şehitlerimizin aileleri, gazilerimiz ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Şehitlerimizin anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda daha sonra Kuran-ı Kerim tilaveti yapıldı.

 

Programda bir konuşma yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Çok değerli Şehit Aileleri, Gazilerimiz, Değerli Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, Başsavcım, Rektörüm, Değerli Vali Yardımcılarım, Kaymakam Arkadaşlarım, sivil toplum kuruluşlarımızın çok değerli temsilcileri değerli katılımcılar;

Bugün 15 Temmuz gecesi Türkiye’de teşebbüs edilen hain darbe girişimine karşı vatandaşlarımızın sağduyulu yaklaşımı neticesinde yaşamını kaybedenleri anmak, milli iradenin önemini yeniden kamuoyuyla paylaşmak üzere bir aradayız. Öncelikle bu organizasyonu gerçekleştiren Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç Bey’e onun adına bu işlemleri yürüten Sayın Daire Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına da teşekkür ediyorum.

 

Diyarbakırlı vatandaşlarımız demokrasiye sahip çıktı ve alanları doldurdu

 

Özellikle 15 Temmuz’da ne oldu? 15 Temmuz’da milli iradeye karşı bir başkaldırı oldu ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu vurgusunun dışında farklı vurgularla bir hareket gerçekleştirilmeye kalkışıldı. Ama gerçekleştirilmek istenen bu hareket Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşımızı demokrasiye sahip çıkmaya davet etmesiyle birlikte, Türkiye’nin her noktasında vatandaşımız demokrasiye sahip çıkmak üzere alanları doldurdu. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır’da da Diyarbakırlı vatandaşlarımız demokrasiye sahip çıktı ve alanları doldurdu.

 

 

Diyarbakır halkına, teröre destek vermediği için, milli iradeye sahip çıktığı için tekrardan teşekkür ediyorum

 

Diyarbakır son dönemlerde yaşanan terör olayları nedeniyle terör örgütünün gerçek yüzünü görmüş ve terör örgütünün yapmış olduğu hendek siyasetinin vatandaşa ne kadar zorluklar çıkardığını ve zarar verdiğini Diyarbakır halkı da görmüştür. Diyarbakır halkı terör örgütüne hiçbir şekilde prim ve destek vermedi. Terör örgütü ile arasına mesafe koydu. 15 Temmuz gecesi de milli iradeye sahip çıkma adına sahalara indi ve sokaklarda parklarda demokrasi nöbeti tuttu. Ben bu duruşundan dolayı Diyarbakır halkına, teröre destek vermediği için, milli iradeye sahip çıktığı için tekrardan teşekkür ediyorum.

 

FETÖ ile ilişiği olan kimler varsa bunları tespit edip yargı önüne çıkarma konusunda çalışmalarımız devam ediyor

 

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ve ancak milletin kararıyla değiştirileceği herkes tarafından artık iyice bilinmelidir. Bu darbe teşebbüsüne kalkışanlar şunu çok iyi gördüler ki; Türk Milleti buna asla izin vermedi ve bundan sonra da vermeyecek. Bunu yapanlara karşı Türkiye Cumhuriyeti devleti olağanüstü hal ilan etti ve bu çerçevede de bunlarla mücadeleyi büyük bir titizlikle sürdürüyor. Gerek kamu kurumlarında gerekse sivil toplum içerisinde FETÖ terör örgütü ile ilişiği olan kimler varsa bunları tespit edip yargı önüne çıkarma ve haklarında işlem yapma konusunda büyük bir kararlılıkla bu çalışmalarımız devam ediyor.

 

İlimizde bugüne kadar 2651 kamu görevlisi hakkında işlem yapıldı

 

Ben bazı bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sadece Diyarbakır’da kamu görevlilerine karşı yürütülen idari anlamdaki işlemlere baktığımızda bugüne kadar 2651 kamu görevlisi hakkında işlem yapmışız. Bunların bazılarını bakanlık, bazılarını genel müdürlük, bazıları valilik ve kaymakamlıklarca yürütülen idari işlemlerdir. Bir kısmı kamudan ihraç edildi, bir kısmı görevden uzaklaştırıldı bir kısmının da disiplin soruşturmaları devam ediyor. Bu hareket içerisinde yer alan ve destek veren her kim varsa bunlarla ilgili işlem yapmak hepimizin ortak sorumluluğu. İdari işlemlerin yanı sıra 15 Temmuz günü Diyarbakır’da göreve başlayan Sayın Başsavcımız adli anlamda da başsavcılığımız koordinesinde bunlarla ilgili de her türlü adli işlem yapılmaya devam ediyor. Bugüne kadar Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinasyonunda haklarında adli işlem yapılanların sayısı 2558 dir. Diyarbakır’da 2558 kişiye işlem yapılmış ve 779 kişi tutuklanmış, bir kısmı adli kontrolle serbest bırakılmış bir kısmı da serbest bırakılmakla birlikte adli işlemleri de devam etmektedir. Devletin bütün kurumları adliyesiyle idaresiyle bu konunun karşısında bütün ayrıntılarıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Bundan sonrada sürdürmeye devam edecektir. Bunları yapmak bizim hem görevimiz hem de manevi anlamda bu şehitlerimize, gazilerimize karşı borcumuzdur. Bu anlamda bu görevleri bütün arkadaşlarımız büyük bir titizlikle hassasiyetle bundan sonra da yürütmeye devam edecektir.

 

 

Bu vesileyle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere Kurtuluş Savaşında, terörle mücadelede şehit olanları rahmetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımızı minnetlerimizi sunuyoruz. Bugün kırmızı-beyaz bayrağımız altında hür ve bağımsız yaşıyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Onları tekrardan rahmetle anıyor hepinize saygılarımı sunuyorum.”

 

Konuşmanın ardından program kum sanatı gösterisiyle devam etti. Daha sonra Milli İrade video gösterisi yapıldı.

 

Sanatçı İsmail Hakkı moderatörlüğünde 15 Temmuz günü gazi olan ve yakınlarını kaybeden vatandaşlarımız o güne dair yaşadıklarını anlattıkları konuşmalar yapıldı.

 

Sanatçı Üzeyir Aktulum tarafından Evladı Fatihan şarkısı söylendi. Dursun Ali Erzincanlı’nın 30 Kuş isimli şiirini seslendirdiği video gösteriminin ardından Vali Aksoy, Başkan Vekili Atilla, Tugay Komutanı Kasar tarafından gazilere ve şehit ailelerine bağımsızlığımızın sembolü olan bayrak hediye edildi.