Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy Hanımefendi, Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’nun Eşi Nermin Ensarioğlu, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal’ın Eşi Nesrin Bal, İl Jandarma Komutanı’nın Eşi Hatice Demir, Vali Yardımcımız Tuğba Koşal, Vali Yardımcımız Mehmet Çağrı Özpolat’ın Eşi Hanımefendi, Kayapınar Kaymakamı Mustafa Kılıç’ın Eşi, Hanımefendi, Sur Kaymakamı Bilal Özkan’ın Eşi Hanımefendi, Kurum Müdürleri ve bazı STK temsilcileri ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Kadın Sağlığı Eğitim Projesi programda Diyarbakır’lı kadınlarla bir araya geldi. 
Kayapınar Belediyesi’nin de katkılarıyla hazırlanan ve Kayapınar Belediyesi Kültür Merkezi’inde gerçekleştirilen programın açış konuşmasını yapan Hanımefendi Hülya Aksoy, “Çok değerli katılımcılar hepiniz hoş geldiniz. Hepinizin 8 Mart dünya kadınlar gününüzü kutluyorum. Burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Birçoğunuzun bildiği üzere Diyarbakır Valiliği olarak 2015 Mart ayı itibariyle Kadın Sağlığı Projesi’ni başlattık. Kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek adına yapılan projeydi bu. Buradaki amacımız; kadınlarımızı kendi sağlıkları ile ilgili olarak bilinçlendirmek ve bildikleri bazı şeyleri uygulamaya dökmelerini sağlamak, kadını ilgilendiren kanser türleri arasında ilk sırada yer alan meme kanseri ve meme kanserinin kendi kendine her ay elle yapılacak muayene sonucunda daha erken fark edilmesini sağlamak. Dolayısıyla erken teşhis edilmesi için sunumumuzun içerisinde bir video filmimiz var ve orada gayet güzel izah ediliyor. Bunu bütün kadınların öğrenmesini ve kendinde uygulamasını istiyoruz. Tabii ki biz sadece bu konuda değil, sizleri bir araya getirmişken rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, üreme sağlığı, sigaranın zararları, beslenme, anne sütü, anne sütünün yararları, kadına şiddet gibi belirli konularda sizleri çok sıkmadan bilgilendireceğiz. Birçok şeyi hepinizin bildiğini biliyoruz ama bilmek yetmiyor, bildiklerimizi uygulamak da çok önemli. Biz kadınlar kendimizi ihmal etmemeliyiz. Kadın son derece fedakârdır. Ailesine, evine çok bağlıdır. Özveriyle yapar, yaptığı şeyi. Burada dinlediklerinizi kendinizde uygulamanızı ve etrafınızda bilmeyen kadınlarla da paylaşmanızı istiyoruz. Kendinizi ihmal etmeyiniz’’ şeklinde konuştu.
Açış konuşmasının ardından “Kadın Sağlığı Eğitimi” projesi kapsamında hazırlanan sunum ve kendi kendine meme muayenesi konulu video gösterimi yapıldı.
Toplantının ardından, katılımcı kadınlarla birlikte yemek salonuna geçen Hanımefendi Hülya AKSOY ve değerli protokol üyeleri ile  Diyarbakır Devlet Korosu’nun hazırladığı müzik eşliğinde yemek yenildi.
Program, katılımcılara çeşitli hediyelerin dağıtılması ile sona erdi.