Valiliğimiz himayesinde, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un Eşi Sayın Hülya Aksoy Hanımefendi Koordinatörlüğünde Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi kapsamında, Diyarbakır Simya Okulları Konferans Salonunda öğrenci annelerine yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.
 
Programa Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Hanımefendi Hülya Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Handan Erdoğan,  Diyarbakır Simya okulları Anaokulu Müdürü Ayna Fevzullayeva Özer ve çok sayıda kadın davetli katıldı.
 
 
Programda bir konuşma yapan Sayın Hülya Aksoy “Çok değerli hanımlar, projemize hoş geldiniz. Simya kolejine bizi sizlerle buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Biz Diyarbakır Valiliği olarak bir kadın sağlığı projesi başlattık. Bu projenin amacı kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilinçlendirmek. Hekimlerimiz özellikle meme kanserinin kadınları tehdit eden kanser türleri arasında ilk sıralarda yer aldığını, dolayısıyla her ay kendi kendine meme muayenesi yapan kadınların kendi dokularını tanıma şansının daha yüksek olacağını ve böylece erken teşhis imkanının olabileceğini söylüyor. Bizim de bir video gösterimiz var ve bu videoda kendi kendine her ay elle meme muayenesinin nasıl yapılacağı gösteriliyor. Eminim ki buradaki konuların hepsini biliyorsunuz. Fakat bazı şeyleri bilmek yetmiyor, bunları uygulamak da çok önemli. Bugün burada; rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, sigaranın zararları, üreme sağlığı gibi birtakım konularda da sizleri bilgilendireceğiz. Ama burada dinlediklerinizi burada bırakmayın, kendinizde uygulayın, etrafınızdaki bilmeyen kadınlar varsa onlarla da paylaşın. Tabii ki biz bugün bazı konuları ele aldık ama sizler hangi konuda olursa olsun kendinizi ihmal etmeyiniz. Biz kadınlar kendimizi biraz ihmal ediyoruz birçok konuda. Ama bizler sağlıklı olacağız ki; ailemize, çocuğumuza, eşimize çok daha faydalı olabilelim. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin. “ dedi
 
 
Sayın Hülya Aksoy’un konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde görevli Dr. Ferda Oruç tarafından yapılan sunumda; meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları, uyuşturucu madde bağımlılığı ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıldı. Sunumda ayrıca ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’ konusunda video gösterimi yapıldı. Sunumun sonunda talep eden katılımcılara doktorlar tarafından klinik meme muayenesi yapıldı.