Muharrem ayı münasebetiyle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığımız tarafından, ülke genelinde 13 ilde 14 Cami’de düzenlenen aşure ikramı etkinliği, Diyarbakır’da öğle namazının ardından Ulu Cami’de yapıldı.

 

 

 

Cumhurbaşkanlığımız himayesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanları Sayın M. Mehdi Eker, Sayın Kutbettin Arzu, Cumhurbaşkanlığı üst düzey yöneticisi Sayın Ahmet Minder, Diyarbakır Milletvekilleri Ebubekir Bal, Oya Eronat, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Kaymakamlar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Hazırlanan aşurelerin ikramını, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanları Sayın M. Mehdi Eker, Sayın Kutbettin Arzu Cumhurbaşkanlığı üst düzey yöneticisi Sayın Ahmet Minder, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve beraberindekiler yaptı. Düzenlenen Aşure ikramı etkinliğine vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.

 

 

 

Etkinlikte Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada Vali Güzeloğlu şunları söyledi; “İslam'ın 5’inci Haremi Şerif'i Ulu Camimizde, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın aşuresini bütün vatandaşlarımıza dağıtmanın, onlarla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnancımızın çok özel bir anı ve zamanıdır aşure. Hazreti Hüseyin efendimizin Kerbela'da şehadetinin, mateminin hatırlanması ve bütün o Kerbela şehitlerinin anılmasının hatırlanmasıdır aşure. Aşure aynı zamanda bizim bir ve beraber olmamızın, birlik ve dirlik içinde olmamızın, geleneğimizin ve kültürümüzün çok özel bir anı ve zamanıdır. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın emirleri ile ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi bugün Diyarbakır'da bu geleneğimizi canlandırmak, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, kaynaşmamızı pekiştirmek adına birlikteyiz. Bütün Diyarbakır’la bu güzelliği paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’mıza şahsım ve tüm Diyarbakır adına şükranlarımızı arz ediyorum. İnşallah Diyarbakır'ın huzur içerisinde birlik ve beraberliğimize dönük katkısının, bu anlamdaki birliğimizi güçlendiren bu duruşunun güçlenerek devam edeceğini belirtmek istiyorum ve Allah kabul etsin diyorum”dedi.

 

 

 

Vali Güzeloğlu’ndan sonra konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı üst düzey yöneticisi Sayın Ahmet Minder şunları söyledi; “Türkiye'de her yıl olduğu gibi bu yılda Türkiye'nin bütün büyük şehirlerinde bugün Sayın Cumhurbaşkanı’mızın adına aşure dağıtmakla görevlendirildik. Bize de Diyarbakır gibi kadim bir şehirde, medeniyetimizin önemli bir durağı ve merkezi olan Diyarbakır'da, Diyarbakır halkına aşure dağıtma fırsatı verildi. Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı’mıza teşekkür ediyoruz. Bizlere böyle bir fırsat verdi. Diyarbakır halkına çok yoğun bir katılımlarından dolayı, Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun. Aşure sayın valimin de belirttiği gibi hakikaten kültürümüzde önemli bir yeri olan, bütün farklı farklı nesnelerin bir araya gelerek çok farklı bir tat ortaya çıkarması, ki bu bizim ülkemizin aslında mozaiğine çokta uygun, bir yiyeceğimiz. Yüzyıllardan beri gelen bir gelenek. İnşallah bu gelenekle beraber birliğimiz, beraberliğimiz daim olur. Bütün Diyarbakır halkına katılan, katılamayan bütün hemşerilerime, Diyarbakırlılara şükranlarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mıza da bize böyle bir fırsatı verdiği için kendilerine teşekkür ediyoruz. Amerika yoluna çıktılar, aradılar. Özellikle selamlarını ilettiler. Bizde onun adına bütün Diyarbakır halkına selamlarını, sevgilerini iletiyoruz. Bütün halkımıza tekrar saygılar sunuyoruz” dedi.