Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Bağlar İlçesinde görev yapan muhtarlarla istişare toplantısında bir araya geldi

 

Bağlar Halk Eğitim Merkezi Salonunda yapılan toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Vekili ve Bağlar Kaymakamı Tolga Toğan, ile İlimizdeki kurumların üst düzey yöneticileri ve Bağlar İlçesinde görev yapan muhtarlar katıldı.

 

Toplantıda muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Bağlar‘da yaşayan Bağlar‘da yaşanan hem vatandaşlarımızın hem de devam eden hizmetlerimizin bir de değerlendirilmesini yapacağız. Özellikle ilçe muhtarlar buluşmalarında muhtarlarımızın mahalleri bazında yaşadıkları paylaşmak istedikleri ve bize aktarmak istediklerini muhtarlarımızdan alacağız. Bir bütün olarak kamu hizmetinde kaliteli nitelikli ve sürdürülebilir bir kamu hizmetini sağlamak adına ortak bir çalışmayı inşallah bugün bağlarımız da başlatacağız. Bildiğiniz gibi bu buluşmalarda özellikle insanımızın beklentisini karşılamak, kamu hizmetlerinde hizmet kalitemizi en yukarıya taşımak, sorunların tespiti ile birlikte çözümü için ortak bir irade sergilemek amacını taşıyoruz.

 

“Bağlar İlçemizin sosyal ve toplumsal haraketliliğin adeta merkezi bir ilçemiz olduğunu biliyoruz”

 

Bağların, Diyarbakır’ımızın nüfusu ve nüfus yoğunluğu en fazla olan bu anlamda insan hareketliliği ve buna bağlı kent kimliğinin belirleyicisi bir ilçesi olduğunu biliyoruz. 48 mahallemizde 300 bini aşkın vatandaşımızın hem yaşadığı, hem ticaret yaptığı, sosyal ve toplumsal hareketliliğin adeta merkezi bir ilçemiz olduğunu biliyoruz. Bu ilçemizi diğer bütün ilçelerimiz olduğu gibi bir bütün olarak ele almak, fiziki altyapıdan Sosyal üst yapıya kadar bugünkü Bağlar da bunu tespit etmek, çözüme içinde ilçe sınırları ve ilçe sorumluluğundaki konuları İlçe Kaymakamımıza, İl düzeyinde müdahale etmemiz gereken ve katkı koymamız gerekenleri valilik bünyesinde ve şayet il de bizi aşan bir konu varsa konuyu Ankara’ya iletmek ve takip etmek. Ankara’ya  ulaştırma kararlılığındayız. Bugün bu perspektifte bağlar ilçemizde özellikle mahalle muhtarlarımız olan siz değerli muhtarlarımızla bir bütün olarak ilçemizi değerlendireceğiz. Muhtar olarak sizler mahallelerimizde hem seçilen, hem güvenilen kişilersiniz.

 

“Muhtar arkadaşlarımız bugün artık yönetimin bir parçası olarak bizimle birlikte Diyarbakır’ımız da, Bağlar ‘da inşallah kamu hizmetinde bizimle birlikte olacaklar.”

 

İnsanımızın güveniyle onların vekili olarak mahalleye temsil eden, ama aynı zamanda bizi de temsil ederek kamu hizmetlerini ve yapılan çalışmaları vatandaşlarımıza aktaran vekillerimizsiniz. Benim yaklaşık 16 yıllık valilik ondan önce 16 yıllık kaymakamlık hayatımızda muhtar arkadaşlarımız en yakın mesai arkadaşlarımız oldu. Hem güvendiğimiz, hem de birlikte insanımıza hizmet verdiğimiz çok güzel hamdolsun hizmetler yaptığımız arkadaşlarımız oldu. Tüm illerde bu sorumluluğu muhtarlarımızla paylaşırken, Diyarbakır’ımıza da gelir gelmez bu kararlılığımızı bütün çalışma arkadaşlarımızla paylaştık ve özellikle muhtarlarımızın sadece şahsi olarak ve birey olarak değil, temsil ettiği mahalleler olarak değerlendirilmelerini, yani sizlerin kamu kurumlarıyla ilişkilerimizde başvurduğunuzda doğrudan kurum yetkilileri tarafından o mahalle adına orada sorunları dile getiren, öncelikle dinlenilmesi gereken ve şüphesiz dile getirdiğiniz sorunların çözümlenmesi için hemen katkı verilmesi gereken bir konuda değerlendirilmesini istedik. Bu konuda bir genelgemiz var, yayınlandı. İlçe kaymakamlarımıza da gönderdik, tüm kamu kurumlarımıza da gönderdik. Muhtar arkadaşlarımız bugün artık yönetimin bir parçası olarak bizimle birlikte Diyarbakır’ımız da, Bağlar ‘da inşallah kamu hizmetinde bizimle birlikte olacaklar.

 

“Bizim amacımız bir an önce geride kaybettiğimiz yılların, ziyan edilen zamanların ve kaynakların telafisini yapmak, biran önce insanımıza en yüksek düzeyde, en üst ölçekte bir hizmet sunmaktır.”

 

Yapılacak yatırımların bildirilmesi, planlanacak yatırımların sizinle istişare edilmesi ve şüphesiz meselelerin çözülmesinde ortak bir işbirliği gerçekleştirilmesi de hedefimiz olacak. Bu karşılıklı işbirliği, güç birliği ama en önemlisi gönül birliği de, bugüne kadar birikmiş, ihmal edilmiş, göz ardı edilmiş meselelerin inşallah çözümüne de katkı sağlayacak. Bizim amacımız bir an önce geride kaybettiğimiz yılların, ziyan edilen zamanların ve kaynakların telafisini yapmak, biran önce insanımıza en yüksek düzeyde, en üst ölçekte bir hizmet sunmaktır. Çünkü Diyarbakır’ın Bağlar’ın insanı her şeyin en iyisine layık. Biz bu inançla, bu azimle, bu kararlılıkla hizmet ediyoruz. Bu noktada bu heyecanımızı sizlere paylaşıyoruz. İnancımızda iki günü bir olan ziyandadır der. Çok ziyan ettiğimiz bırakın günleri, yıllarımız var. Eğitimden sağlığa, kültürden spora, fiziksel altyapıdan Sosyal üst yapıya kadar ihanet edilen, yok edilen insanına kastedilen yaşanmışlıklar var. Terör örgütünün yaşattıkları var. Bu kente ve bu insanlara sunduğu acı, gözyaşı, zulüm var. Kaynakları heba edilmiş, yok edilmiş yıllar var. Bunları en iyi sizler biliyorsunuz. Bunu bilerek ve bunu en kısa süre içerisinde inşallah telafi ederek bir büyük gayretle de daha iyiye taşımak niyetimiz var. Burada bulunan bütün Bölge İl Müdürlerimiz, İlçe Müdürlerimiz, kurum yetkililerimiz, kısaca devlet adına görev yapan her düzeydeki çalışan görevlilerimiz bu amaç için var. Devlet milleti için, insanı için var. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diye İnancımız, düsturumuz var. Hedefimiz bu Allah bu yolda bizleri mahcup etmesin. Hep birlikte, her şeyin en iyisine layık insanımıza en güzel hizmet etmeyi nasip etsin.

 

“ Bugünden geriye, lafla değil icraatla, sözle değil işle ve hep birlikte kalacak ve bizim sonramızda anılacak eserlerle hizmet etme gayretindeyiz.”

 

 

Bir büyük devlet, bir büyük millet olarak geleceğe doğru kararı yürüyüşümüze gelecek her günümüzün bugünden iyi etsin. Biz bu kararlılığımızı, bu heyecanımızı, bugün Bağlar’da yaşamak, Bağlar ‘da devam eden çalışmaları sizlerle paylaşmak, ama en önemlisi bir ve beraber olarak, inşallah bugünden geriye, lafla değil icraatla, sözle değil işle ve hep birlikte kalacak ve bizim sonramızda anılacak eserlerle hizmet etme gayretindeyiz.

 

Muhtarlar, sizler bizim en yakın çalışma arkadaşlarımız olarak elimiz, kolumuz, gözümüz, kulağımızsınız. İlçe Kaymakamımız zaten siz aylık hem değerlendirme, hem de toplantı yaparak sorunların çözümüne katkılar koyuyorsunuz. Bunların notları bize geliyor. Ama bunun ötesinde bugün il düzeyinde hem tanışmak, hem de meseleleri ilden bir değerlendirme yapacağız. İnşallah bu toplantımızın Bağlar ilçemize, Bağlar’da yaşayan güzel insanlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum. Tekrar Bağlar’da olmaktan, böylesi bir ortamda bulunmaktan ve sizlerle hitap etmekten duyduğum mutluluğu belirtiyor, bu duygularla hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu, Bağlar İlçesinde görev yapan muhtarlarla ve kurum müdürleriyle mevcut sorunlar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.