Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Çınar İlçemizi ziyaret etti.

 

Kaymakamlık binası önünde Çınar İlçe Kaymakamı Selami Kaya ve Kaymakamlık çalışanları tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu’na öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.

 

Daha sonra Kaymakamlık Makamına geçen Vali Güzeloğlu burada Kaymakam Kaya’dan İlçe hakkında bilgi aldı.

 

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Çınar İlçe Müftülüğü Konferans salonunda Çınar İlçesinde görev yapan muhtarlar ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Buradaki toplantıya Vali Güzeloğlu’na Çınar İlçe Kaymakamı Selami Kaya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ile İlimizde görev yapan kurumların üst düzey yöneticileri katıldı.

 

İstişare toplantısında muhtarlara konuşan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli İlçe Kaymakamımız, Çınar İlçemizin değerli yöneticileri, çok değerli muhtarlarımız hepinize hayırlı günler diliyorum. Bugün Çınar da olmaktan sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Güzel İlçemiz Çınar’a, Çınar da yaşayan güzel insanlarımıza ve İlimiz adına bu toplantının hayırlı geçmesini diliyorum.

 

“Her nerede bir mesele varsa, bir sıkıntı varsa o bizim meselemizdir diyerek bir insiyatif almak bunun çözümü için el birliğiyle, güç birliğiyle, gönül birliğiyle hizmet etmektir.”

 

Kısa bir süre önce başladığımız Diyarbakır Valiliği görevimiz süresince bu buluşma Çınar’la, siz değerli Çınarlı muhtarlarımız ve kamu yöneticilerimizle ilk buluşmamız. Şüphesiz son olmayacak. Her başlangıçta niyet edildiği gibi bu başlangıcında gelecek her buluşmamıza güzel bir vesile olmasını diliyorum. Bu toplantılardaki amacımız sizlerle tanışmak, buluşmak, her ilçenin, her mahallesinin, her insanımızın sıkıntı, mesele ve dertlerini sizden dinlemek ve ortak bir çözüm noktası bularak inşallah bunların aşılmasını temin etmektir. Bu noktada amacımız, insana hizmet etmek, insan merkezli bir yönetim anlayışını hayata geçirmektir. Her nerede bir mesele varsa, bir sıkıntı varsa o bizim meselemizdir diyerek bir inisiyatif almak bunun çözümü için el birliğiyle, güç birliğiyle, gönül birliğiyle hizmet etmektir.

 

 

 

Altyapı, üstyapı bütün bu hizmetlerde bu çıta her geçen gün daha yükseğe, daha iyiye taşınacak. Bu noktadaki kararlılığımız ve heyecanımız bir

 

Devletin bütün kurumları, bütün birimleri millet için vardır. İnsana hizmet etmek için vardır. Şüphesiz bu salonda bulunan seçilmiş muhtarlarımız olsun, atanmış bütün kamu yöneticilerimiz olsun bu amaç için vardır. Heyecanımız bu, amacımız bu. İnşallah bu noktadaki hizmetlerimiz Çınar dâhil 17 İlçemizde Çınar’da ki gibi 99 eski bir kısmı köy olan ama şimdi hepsi mahalle olan bütün mahallelerimizde ve mezralarımızda devam edecek. Altyapı, üstyapı bütün bu hizmetlerde bu çıta her geçen gün daha yükseğe, daha iyiye taşınacak. Bu noktadaki kararlılığımız ve heyecanımız bir. Zaten sizlerin ilçede Kaymakam Bey’le aylık muhtar toplantılarınız var. Bu toplantılar da dile gelen ve işbirliği gerçekleştiren alanları zaten konuşuyorsunuz. Esasen bizim bu toplantılardan muradımız il düzeyinde koordinasyon gerektiren, il düzeyinde insiyatif alması gereken konuları bir değerlendirmek ve çözümünü gerçekleştirmek. Şayet il de bizi aşan bir konu varsa konuyu Ankara’ya iletmek ve takip etmek.

 

 

Bu vatanının, bu aziz vatanın toprakları üzerinde bir millet, bir devlet, bir vatan ve aynı bayrak altında yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz.”

 

Bugün Türkiye içte ve dışta yaşanan ihanetlere rağmen hamdolsun yoluna emin adımlarla ve kararlılıkla devam ediyor. Bir büyük devlet olarak, bir büyük millet olarak gelecek her günü, bugünden daha iyi yapma noktasında hamdolsun bir büyük gayret sergilemekte. Bu vatanının, bu aziz vatanın toprakları üzerinde bir millet, bir devlet, bir vatan ve aynı bayrak altında yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Allah devlete ve millete zeval vermesin ve bu değerler uğruna hayatını feda eden şehitlerimizi de gani gani rahmet eylesin. Onların şehadetiyle, onarın bu anlamlı emanet ettikleri bu değerlerle, biz yolumuza devam ediyoruz. Bu noktada hepiniz ve hepimiz aynı heyecan içerisinde millete hizmet etme davasını temsil etmekteyiz.

 

 

“Muhtar geldiği zaman gelen bir kişi değil, temsil ettiği bir mahalledir. Öyle görülecek ve bu taleplerde takip edilecek.”

 

Seçilmiş muhtar kardeşlerimiz vekâletini aldığı mahallesinin insanının hem bir temsilcisi olarak, hem de bir vekili olarak meseleleri bize getirecek ve bizim aktarmak istediklerimizde de bizim hem vekilimiz, hem de elçimiz olacak. Yapılan ve yapılacak olan çalışmalarda muhtar bizim elimiz, kolumuz, sözümüz ve gözümüz olacak. Bu konuda çok kararlı bir bakışı sergiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir genelgeyle de kamu kurumlarındaki muhtarlarımızın hem karşılanması, hem onların taleplerine öncelik tanınması, hem de getirdikleri meselenin takibe sıkı bir takibe konu yapılmasını gönderdik. Kaymakam arkadaşlarımıza da bu emri verdik. Muhtar geldiği zaman gelen bir kişi değil, temsil ettiği bir mahalledir. Öyle görülecek ve bu taleplerde takip edilecek. Çünkü biz iki günü bir olan ziyandadır diyoruz. İnancımız bu yılları ziyan ederek te bir yere gitmek te mümkün değil. Gerideki ihanetin, terör örgütünün yaptığı bütün ağır ihanet ve bedellerinin sonucunda bizim çok kısa süre içerisinde inşallah heyecanla, imanla ve gayretle silkinmek, kalkınmak ve bu açığı geriden hızla kapatmak mecburiyetimiz var. Taşı taş üstüne koyana, bir kişiye iş ve aş sağlayana başımızın üzerinde yeri var.

 

 

“Çınar da Diyarbakır’da da bu ülkenin her bir köşesinde de derdimiz bu bizim. Bunun önüne taş koyan, bu insanların iş ve aş bulmasına engel olan, bu bölgelerin kalkınmasının önünde duran ihanet edenlerle de bizim davamız var.”

 

 

Bugün sabah sanayi sitesinde esnaflarla birlikteydim. En son bir işletmeyi ziyaret ettik 80 küsur kişi arı gibi çalışıyorlar. Hep bu bölgenin, köylerinin, mahallelerini çocukları ve bizimle konuşmak için bile kafasını kaldırmıyorlar. Çünkü işi var, mesuliyeti var, derdi var işi olan adamın başka bir yanlışı olur mu?  Sabah hayırlısıyla gittiği işyerinden besmeleyle başladığı yerden akşam şükrederek evine dönmekten başka bir niyeti olur mu? Çınar da Diyarbakır’da da bu ülkenin her bir köşesinde de derdimiz bu bizim. Bunun önüne taş koyan, bu insanların iş ve aş bulmasına engel olan, bu bölgelerin kalkınmasının önünde duran ihanet edenlerle de bizim davamız var. Bu konuda kararlılıkla mücadelemiz devam ediyor. Geri değil durmak her geçen gün kararlı bir şekilde bu mücadelede hamdolsun sonuca ulaşmak noktasındayız. Buda böyle biline, devlet, bir büyük devlet olarak her yerde bu meselenin ve bu mücadelenin teminatıdır. Sizlerde temsilcisisiniz. Kim bu noktada değerler ve geleceğe birlikte yürümek noktasında ihanet ediyorsa onların karısında dimdik durulacak mücadelemiz onlarla olacak kim bu Çınar’ı Diyarbakır’ı geriye taşımak insanının önünü kapatmak istiyorsa da cezasını bulacak. Bu bölgede, Çınar’da, bu bölgenin insanı da en iyisini hak ediyor. Eğitimden sağlığa, altyapıdan üstyapıya, bugün yakışmayan her ne varsa, bunların hepsini ortadan kaldıracak bir irademiz var. Artık gecikmişliği geride bırakmak daha güzel bir geleceğe inşallah elbirliğiyle de ulaşmak zorundayız. Bu noktada kaymakam arkadaşlarımız, şüphesiz ilçe müdürlerimiz de ilçede sizlerle birlikte ama bugün burada il müdürleri de var. Bölge müdürleri de var bu meselenin üzerinde hep birlikte devam edecek heyecanımız var. İnşallah sizlerin önümüze belirttiği notları, yapılan ve yapılması gereken noktadaki talepleri zaten iletiyorlar. Ama bir vesile bugün Çınar’ı hem de sizleri tanıyalım, hem de sizler le birlikte bir arada olalım diyerekten bu buluşmayı yaptık. İnşallah bu niyetler doğrultusunda bu toplantımız hayırlara vesile olur”

 

Konuşmanın ardından istişare toplantısına geçildi ve Çınar İlçesinde ve kırsal mahallelerinde yaşanan sorunlarla ilgili Muhtarlarla ve ilgili kurum müdürleriyle görüş alışverişinde bulunuldu.