Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli vatandaşlarımızı kabul etti.

        Valilik toplantı salonunda gerçekleşen ziyarete; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar ile İlimizde bulunan engelli dernekleri, spor kulüpleri ve bakım merkezlerinin yöneticileri ve engelli vatandaşlarımız katıldı. Engelli bir vatandaşımızın kendi eliyle yaptığı üzerinde 'Hasan Basri Güzeloğlu' yazılı, işlemeli porseleni Vali Güzeloğlu’na takdim etti.

        Samimi bir sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette Vali Güzeloğlu, ziyaretçilere hitaben şunları söyledi; “Hepinize hoş geldiniz diyorum. Bugün bir dizi etkinlikte birlikte olacağız. Buradan sonra saat:11:00’de topluca hep birlikte İnşallah, il protokolünden olan arkadaşlarımızla, onların eşleriyle birlikte olacağız. Aslında şüphesiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü bağlamında bir günlük bir hassasiyet değil bütün bir ömürlük hassasiyeti taşıyoruz. Engel ne varsa burada olan veya olmayan tüm aynı gökyüzünü, aynı dünyayı paylaştığımız kardeşlerimizin önünde kaldırmaya çalışıyoruz. En büyük engelin fiziksel olarak yaşanan zorluklar ve kısıtlılıklar değil düşünce anlamındaki kısıtlılıklar ve önyargılar olduğuna inanıyoruz. Değil mi ki bir nefes, bir can, bir yürek herkes o zaman herkesin her şeyi yapabileceğine inanıyor ve bunu sağlamaya çalışıyoruz. Son 15 yılda çok büyük oranda bu kavganın önündeki hemen birçok engeli kaldırdık değil mi? Hep birlikteyiz. Hamdolsun bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Hanımefendinin bizzat ilgisi ve himayesini hepiniz biliyorsunuz. Onların insani duyarlılığı, bu konudaki öncülüğü ve bizlere talimatları doğrultusunda gerek yasal, gerek yapısal, gerekse idari birçok alanda çok önemli mesafeler kat edildi. Hamdolsun geçmişte bir eksiklik olarak görülen engellilik bugün birçok şeyi başaracağına inanılan ve ortaya koyduğu iradeyle takdir edilen bir düzeye gelişti her anlamda bu özgüven hissedilmeye başlandı, spordan sanata, kültürden sosyal çalışmalara geçmişte hiç bu anlamda alışık olmadığımız ama artık çok çok sevindiğimiz ve gerçekten kazanım olarak gördüğümüz açılımlar sağlandı” dedi.

        Ampute Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonu olmasına değinen Vali Güzeloğlu: “Biz Avrupa şampiyonu futbolda hiç olamadık ama Ampute Milli takımımız Avrupa şampiyonu oldu. O yüreklerin neler başardığını ve nasıl bir öncülük yaptığını hep birlikte milletçe görüp gururlandık, alkışladık. Sporun her alanında da, kültürün, sanatın her alanında da bu başarıları çoğaltmak istiyoruz ve çoğalıyor hamdolsun. Diyarbakır’da da sizlerin oluşturduğu bu ailenin, bu camianın çok daha güçlü bir şekilde kendini güvende hissetmesi bizim önceliğimiz, en önemli sorumluluğumuz ve mesuliyetimiz. Engelli istihdamı dediğimiz alandan başlayarak gerek kamu hizmet alanında gerekse özel istihdam alanlarında bu konuyu çok net gündemimize alacağız, üzerinde yoğunlaşacağız ve İnşallah gelecek her gün bugünden daha iyi bir noktaya ulaşacağız” dedi.

        Engelli vatandaşlarımızın eğitim almasının önündeki bütün engellerin kaldırılması gerektiğini söyleyen Vali Güzeloğlu: “Özellikle hizmetlere erişebilirlilik alanında, kültürel altyapı noktasında ve engelli kardeşlerimizin eğitim kurumlarında daha çok eğitim alması noktasında bir büyük hassasiyeti sergileyeceğimden emin olabilirsiniz. Çalıştığım bütün illerde de bu gerçekleşti. Diyarbakır içinde bunu peşinen söylemek istiyorum. Aslında eğitim anlamında Diyarbakır’da ciddi bir kurumsal olarak ve okul olarak eksikliğimiz olduğunu da tespit etmekten bir anlamda üzüldüğümü de paylaşmak istiyorum. Eğitilebilir her engelli kardeşimizi, eğitim ile buluşturmak öncelikli meselemiz. İşitme, görme, eğitilebilir zihinsel olması noktasında çok kısa bir zamanda İnşallah bir büyük bu anlamdaki okul ve yatırım hamlesini paylaşacağız sizlerle birlikte şuanda eğitilebilir noktada sıra bekleyen Diyarbakır’da eğitim kurumlarıyla buluşmayan çok ciddi bir kardeşimiz var bunu da biliyorum. Diyarbakır’dan başka bir İle eğitim için göndermekte kabul edilebilir bir şey değil, kimse kusura bakmasın bu benim hiç kabul edebileceğim bir şey değil. Diyarbakır’a yakışan çevreden Diyarbakır’a gelip eğitimini buradan almasıdır. Bizden daha küçük olan yerlere eğitim için göndermek değil, Diyarbakır’ı merkez kabul edip, Diyarbakır’da bu anlamda bir iddiayı ortaya koymaktır. Bu hedef doğrultusunda planlamamızı yaptık 2018 yılında İnşallah bir büyük okullaşma hamlesini başlatacağız. Bu bizim bir sorumluluğumuz bu bizim bir gönül borcumuz. Bu yapıldığı takdirde İnşallah kim varsa eğitim almak isteyen, eğitim ile buluşmak isteyen o kardeşlerimize bunu sunacağız” dedi.

        Sporla buluşmak isteyen her engelli vatandaşımızın, bu isteğini gerçekleştirmek için tüm imkânların sağlanacağına değinen Vali Güzeloğlu: “Benim çok önem verdiğim, engelli kardeşlerimizin sporla buluşması, bu hayata tutunmayı sağlayan, hayatla buluşmayı ve hayata karşı pozitif yaklaşmayı arttıran pozitif bir unsurdur. Bu noktada engelli spor kulüp ve kuruluşlarımızın hem güçlenmesi hem gelişmesi hem de daha fazla sayıda kardeşimizle sporu buluşturmasında özel proje başlatıyoruz. Bu spor altyapıları ve spor altyapıları alanından tahsis edilmesi kadar çeşitli ihtiyaçların karşılanmasına kadar bir dizi böyle yelpazeyi kapsayacak kim, nasıl ve nerede spor yapmak istiyorsa biz devlet olarak, belediyelerimiz olarak bu konuda katkı sağlayacağız, ikinci başlığımızda spor imkânını kurumsal olarak arttırmak, sporla buluşacak her engelli kardeşimizin ister yüzme, ister basketbol, ister gol gol ne istiyorsa onun sağlanmasında çok özel bir çaba sarf edeceğiz ve bunun için gerek kamu kurumları, gerek yerel yönetimler gerekse sizler, bizler hepimiz ortak çalışacağız. Diyarbakır’ın adını taşıyan, Diyarbakır’ı temsil eden bugün aslında birçok ligde olan kulüpler var ama daha iyi ve daha ötesini elde etmek bu anlamda Diyarbakır’ın pozitif bir merkez olarak öne çıkmasını sağlayacağız” dedi.

        Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta yaşadıkları sorunlara değinen ve bu sorunların bertaraf edilmesi için yapılması gerekenleri dile getiren Vali Güzeloğlu: “Son olarakta tabi gerek kentin fiziksel altyapısında gerekse de yaşamın her noktasındaki halen var olan engelleri kaldıracağız. Sağlam ve sorunsuz bir kişinin hiç algılayamadığı çok büyük dağlar gibi olan bir basamak engelini, maalesef yanlış yapılmış bir kaldırıma çıkma gereğini ister kamu idarelerine, ister ibadethanelere, ister çarşıya pazara nereye giderse gitsin, olmayan yerde kendisine rehberlik edecek yerdeki şerit ve benzeri uyarıları, gerekirse trafik ışıklarında sesli uyarı sistemlerini ve benzeri bütün yaşam kalitesini iyileştirecek ve olması gerektiği yere taşıyacak düzenlemeleri yapacağız. Bununla ilgili hemen bir çalışma başlattık. İlgili kurum temsilcileri ve sizlerin katılımıyla bir platformda bunları zamana bağlı olarak ve bir takvim içerisinde konuşacağız. Hemen yapılacaklar kısa, orta ve uzun dönemde yapılacaklar. Toplu taşıma araçlarında sizlerin binmesini sağlayacak otobüslerin sayısından, duraklardaki yaklaşma mesafelerine kadar bunlar bizim olmazsa olmaz sorumluluğumuz, gönül borcumuz ve şüphesiz yapmak zorunda olduğumuz konularımız. Bu noktada İnşallah bu çalışma ve çabalarla değil sadece Aralık’ın 3’ünde gelecek her günde bunu daha iyi ve güzel taşıyacağız, el birliği ile yeter ki aynı inancı paylaşan, aynı hedefte buluşan, aynı havayı soluyan bu ülkenin çok değerli ve her biri birbirinden kıymetli vatandaşları olarak el ele, kardeşçe bir ve beraber olarak geleceğe yürüyelim. Ben sizlere ve sizlerin şahsında burada temsil ettiğiniz bütün değerli kardeşlerime en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Tekrar gününüz ve geleceğiniz kutlu olsun diyorum” dedi.

                Konuşmalarının ardından, engelli vatandaşımız Vali Güzeloğlu’na çiçek takdim etti. Daha sonra hatıra olarak toplu fotoğraf çekilmesiyle ziyaret sona erdi.