Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ergani İlçemizi ziyaret etti.

 

 

Kaymakamlık binası önünde Ergani İlçe Kaymakamı Mesut Çoban, Kaymakamlık çalışanları ve ilçe kurum müdürleri tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu’na öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.

           

 

Karşılamanın ardından Vali Güzeloğlu, Ergani İlçe Kaymakamı Mesut Çoban ile Kaymakamlık Makamında bir süre görüştü. Burada basın mensuplarına hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi.” Değerli arkadaşlar bugün ilimizin ve ülkemizin çok önemli ve güzel ilçelerinden Ergani’deyiz ilçe gezilerimizin bugün 16.sını gerçekleştiriyoruz. İnşallah bugün Ergani'de, ilçemizin bugününü ve geleceğini konuşacağız. Bugün benimle birlikte Bölge Müdürlerimiz, İl Müdürlerimiz, İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız dâhil çok geniş bir heyetle birlikteyiz. Sivil toplum temsilcilerimiz, muhtarlarımız ve değerli vatandaşlarımızla bugün birlikte olacağız.

 

 

 

“Diyarbakır'ın her köşesine, her kişisine dokunmak, her meselesine inşallah ortak bir çabayla bu mesele ve sıkıntıları aşmak.”

 

Bu gezilerde temel amacımız gelişen, kalkınan, büyüyen, her gün daha iyiye giden bu büyük ülkenin ve milletin geleceğine daha anlamlı ve değerli katkılar koymak, kalkınmayı bir bütün olarak her boyuta sağlamak ve sorumluluk alanımızda Diyarbakır'ın her köşesine, her kişisine dokunmak, her meselesine inşallah ortak bir çabayla bu mesele ve sıkıntıları aşmak. Türkiye bölgesinde ve küresel ölçekte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, belirleyen ve yönlendiren bir ülkedir. Bu büyük güç ve şüphesiz irade her olayda kendini göstermektedir. Bugün yürüttüğümüz Afrin Zeytindalı Harekâtı’nda da aynı ilkeler ile bölgeye barış getirmeyi amaçlayan Afrin'de yaşayan bütün vatandaşlar dâhil olmak üzere, huzuru temin etmeyi amaçlayan bir hareket gerçekleştiriyoruz. Ben Afrin Harekâtı’nda ve teröristlerin saldırıları sonucunda dün en son Kilis’te şehadete eren ve şehadetle buluşan bütün vatandaşlarımıza, askerimize, güvenlik kuvvetlerimize, rabbimden rahmet diliyorum, makamları cennet olsun inşallah. Bu kararlılıkla yoluna devam eden ülkemizin, bölgede ve dünya perspektifinde, barışa hizmet eden, adaleti temin ve tesis eden ve insanlık değerlerini taşıyarak zenginleştiren bir ülke olarak yoluna kararlılıkla devam edeceğini bir kere daha belirtmek istiyorum. İçte ve dışta bu büyük yürüyüşümüze, bu kalkınma ve gelişme sürecimize, hangi ihanet çevresi, hangi terör örgütü karşı çıkarsa çıksın, bu milletin imanı ve kararlılığı ve devletimizin bu noktadaki kesin tavrıyla yok olmaya ve hiçbir zaman amacına ulaşmamaya mahkûm olduğunu bilmelerini isterim.

 

“Terör örgütünün tüm çağrılarına ve tüm provokasyon bu anlamdaki niyetlerine rağmen, Diyarbakırlı vatandaşlarımız asla onlara prim vermeyen, çağrılarına icabet etmeyen, terörünün karşısında dimdik kararlılıkla duran bir duruş sergilemiştir.”

 

 

İşte bugün Diyarbakır'da da huzur ve güven hamdolsun her yanı ile sağlandı. Diyarbakır'ın her köşesi, her yeri, güvenlik güçlerimizin fedakâr ve kahramanca mücadele sonucunda, bugün bir huzur adası haline geldi, ama peşinen belirtmek isterim burada en büyük desteği ve gücü de Diyarbakır halkından alıyoruz. terör örgütünün tüm çağrılarına ve tüm provokasyon bu anlamdaki niyetlerine rağmen, Diyarbakırlı vatandaşlarımız asla onlara prim vermeyen, çağrılarına icabet etmeyen, terörünün karşısında dimdik kararlılıkla duran bir duruş sergilemiştir. Ben içtenlikle tekrar teşekkür ediyorum. Bu imanla bu birliktelikte devam ettiğimiz ve kararlılıkla yürüdüğümüz takdirde hiçbir engelin önümüzde kalamayacağını ve İnşallah çok daha güzel yarınlara milletçe elbirliğiyle beraber ulaşacağımızı belirtmek istiyorum. Bugün Ergani’de kaymakamımızdan, tüm kurum müdürlerimizden bilgiler alacağız. Yapılması gerekenleri tekrardan bir gözden geçirmiş olacağız. Ben bir vesileyle tekrar ilçe kaymakamımıza, ilçedeki kamu yöneticilerimize, ilçe başkanlarımıza emekleri için teşekkür ediyorum. Erganili vatandaşlarımıza da sevgi ve saygı ile selamlıyorum” dedi.  

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu Ergani Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda muhtarlar toplantısına katıldı. Toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Ergani İlçe Kaymakamı Mesut Çoban, üst düzey bürokratlar, Kurum Müdürleri ve Ergani ilçesinde görev yapan muhtarlar katıldı.

 

Toplantıda muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu, şunları söyledi: “Değerli İlçe Kaymakamımız, Ergani’nin değerli kamu yöneticileri, sivil toplum temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, çok değerli muhtarlarımız, çalışma arkadaşlarımla birlikte bugün ilimizin ve ülkemizin önemli ve güzel ilçesi Ergani’deyiz. İlçe buluşmalarının bu 16.sı ilçeler bazında ilçelerimize böylesi geniş bir heyetle, İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, Bölge Müdürlerimiz, İl Müdürlerimiz, çok kalabalık bir heyetle hem ziyaret ediyor, hem de ilçelerimizin bugününü, geleceğini hep birlikte değerlendiriyoruz.

 

“Bir büyük ülke, devlet ve millet olarak geleceğimize doğru kararlılıkla devam eden bir kutlu yürüyüşümüz var, devletiyle milletiyle bir bütünleşmiş bir irademiz, bir azmimiz bir heyecanımız var.”

 

 

İnancımız odur ki kalkınma ve gelişme önce inanmakla sonra çalışmakla olur. Samimi bir gayretle millete hizmet noktasında, milletin derdini dert edinerek, bu dertleri çözmek için gayret sarf ederek ve günleri değil, ayları değil, dakikaları bile ziyan etmeden gayret göstermekle olur. Bir büyük ülke, devlet ve millet olarak geleceğimize doğru kararlılıkla devam eden bir kutlu yürüyüşümüz var, devletiyle milletiyle bir bütünleşmiş bir irademiz, bir azmimiz bir heyecanımız var. Türkiye bugün bölgesinde ve küresel ölçekte, adaleti ve insanlığa bütün değerleri temsil eden, bu konuda kararlılıkla içte ve dışta ki bütün ihanet çevrelerine ve terör örgütlerinin ihanetine rağmen her gelecek gün hamdolsun güçlenerek yoluna devam eden biri büyük ülkedir.

 

 

“Bugün sınırımızın ötesinde bölgenin ve bizzat orada yaşayan Kürt, Türk, Arap herkesin barışını tehdit eden ihanetler karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milleti ile kararlılıkla bir büyük mücadeleye sergilemiş ve sergileme devam etmektedir.”

 

 

Bugün huzurumuzu, barışımızı, kardeşliğimizi bozmak isteyen bütün ihanet çevreleri bu milletin kararlılığı, devletin kararlılığı karşısında yok olmuş ve yok olmaya mahkûm edilmiştir. 15 Temmuz'da FETÖ ihanetinin kalkışması gibi, PKK terör örgütünün yıllardır bu bölgeyi acı, kan ve gözyaşı ile buluşturması gibi yaşanan bütün ihanetler de, bugün sınırımızın ötesinde bölgenin ve bizzat orada yaşayan Kürt, Türk, Arap herkesin barışını tehdit eden ihanetler karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milleti ile kararlılıkla bir büyük mücadeleye sergilemiş ve sergileme devam etmektedir. Bu milletin evlatları, annesinden emdiği helal sütte, babasından aldığı hayır duayla bu değerleri yaşatmak, bu değerler üzerine ortak bir geleceği kanıyla, canıyla, feda ederek sağlamak noktasında bir imanı temsilcileridir. Bakın Dün Diyarbakır Emniyet Müdürü Şehit Gaffar Okkan'ın ölüm yıl dönümüydü. Milletle bütünleşmiş, millette kendini adamış, sokaktaki çocuktan yaşlısına, derdini dert etmiş bir devlet adamı, bir emniyet görevlisi, bir Emniyet Müdürüydü onlar Gaffar Okkan'ı şehit ederek bitireceklerini ve bu düşünceyi yok edeceklerini düşündüler. Aradan yıllar geçti Diyarbakır sokaklarında o ismi taşıyan, o inancı taşıyan yüzlerce, binlerce Gaffar Okkan’lar dipdiri ve aynı inancı temsil ederek, aynı heyecanı taşıyarak bugün hamdolsun var olmakta ve her gelecek günde sayıları artarak çoğalmakta. Rabbim şehadete eren dün en son Kilis’te, camide ibadet ederken Allah'ın huzurunda ibadethanede, camide ibadet derken o hain yapının ve teröristlerin attıkları füzelerle şehadete giden şehitlerimizden başlayarak, bu değerler uğruna şehit olan bütün şehitlerimizden razı olsun, mekânları ve makamları cennet olsun. Gaffar Okan'dan, Fethi Sekin'e, Ömer Halisdemir'e devleti milleti ile yaşatmak için gözünü kırpmadan şehadete giden bütün şehitlerimizden de razı olsun. Biz bu inançtayız “iki günü bir olan ziyandadır” diyen bir yüce dinin inananları,  kötülüğün karşısında kötülüğü men etmenin, karşı durmanın önce gücüyle sonra sözüyle sonra kalbiyle dik durmanın, imanın çok açık bir gereği ve şüphesiz göstergesi olduğu inancındayız.

 

 

“Bugün artık Diyarbakır’ın kalkınması adına Ergani’nin kalkınması gelişmesi adına aynı kararlılığı sergileyeceğiz.”

 

 

 

Bakınız yıllar var ki gelişme ve kalkınma adına insanımızın hayrına ve yararına birçok şey, bu ihanetler ve terör örgütleri tarafından ertelendi, ötelendi, engellendi. Kaybeden kim, kaybeden insanımız ve biz ve geleceğimiz hepsinin bağlantısı dışı örgütler ve dış ülkeler. 1000 yıllık kardeşlik içinde yaşayan bu bölgenin ve bu ülkenin her bir köşesinin insanın hiç olmayan meselelerini birileri istismar ederek, bunun üzerinden kan acı ve gözyaşı dökerek, yıllarca bu bölgelere acıyı, gözyaşıyı getirdi. Bugün hamdolsun devletin kararlılığıyla şehitlerin kahramanlığıyla ve fedakârlığıyla ülkenin her bir köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’ımızda da huzur sükûn ve güvenlik temin edilmiştir. Bundan daha öteye, daha ileriye de kararlılıkla bir yürüyüşümüz vardır. Bırakın geri gitmeyi kararlılıkla daha iyiye ve daha ileri gideceğiz. Tek bir terörist kalmayana kadar, tek bir bu ihanetini temsil eden bu ülkede yok olmayana kadar bu mücadele devam edecektir. Bu kararlılıkla yolumuza devam ederken de, bugün artık Diyarbakır’ın kalkınması adına Ergani’nin kalkınması gelişmesi adına aynı kararlılığı sergileyeceğiz. Çünkü insanı yaratılmış en şerefli mahlûk sayan, insana hizmeti ibadet sayan bir anlayışı da temsil ediyoruz.

 

“Ergani’nin bırak kendisini, en ücra mahallesindeki tek kişinin yaşadığı bir yeri bile cennete çevirmenin gayretini sarf ediyoruz.”

 

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olan ve hizmet edendir. İhanet eden değil, en lanetlisi onlardır. Merkezinde insan olan, insanı ve şüphesiz yaşadığı çevreyi kalkındırmayı amaçlayan bir anlayışı temsil ediyoruz. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyoruz ve bunu, işte bu solunda bulunan atanmış, seçilmiş hepimiz temsil ediyoruz. Kişinin en büyük serveti ve eseri, hayırla anılacak bir hizmetidir. Gün olup hayatı bittiğinde, nasıl bilirdiniz diye sorulduğunda iyi bilecek ve şehadet edecek 3-5 inananın bulunması gereğidir. Ömrünün emaneti olduğu gibi ömrün içinde alınan görevlerde bir emanettir. Ne iş yaparsanız yapın o yüzden bizim bir derdimiz var. Bu dertle dertleniyoruz. Bu milletin hak etmedi bu düzeyi, bu gelişmemişliği kader olarak kabul etmiyoruz. Ergani’nin bırak kendisini, en ücra mahallesindeki tek kişinin yaşadığı bir yeri bile cennete çevirmenin gayretini sarf ediyoruz. Tek bir çocuğunun sıkıntısı ve eğitiminden başlayarak yaşlısının derdiyle dertlenmenin bugün muhasebesini yapıyoruz.

 

 

“Millet hak ettiği en güzel hizmete erişecek, bu konuda kararlıyız.”

 

Şimdi dün Kaymakam Bey göndermiş bir iki saat baktım notlara 102 mahalle, dertler var, biliyoruz. Biraz öncede ifade ettim altyapılar, bugüne kadar yapılması gerekenler ama yapılmayanlar bunlar temel hizmetler, su, yol kanalizasyon, altyapı 2018 de bunlarımı konuşacağız, maalesef konuşuyoruz. Niye, niyesi belli bunun hizmetini yapacak belediyeler ve yerel yönetimlerin, bu hizmetin kaygısını taşımaması, İnsanı merkez alan ve insana hizmeti değil, elindeki kaynak ve imkânlarıyla ihanete hizmet yapması. Nereye gitti bu kaynaklar, nereye harcandı. Yol yapılmamışsa neyi konuşacağız biz, kanalizasyon olmuyorsa nasıl insan yaşayacak orada, sağlıklı içme suyu yapılmadıysa 20-30 yıldır o zaman değerli arkadaşlar bunları görmek lazım, Bunları bilmek lazım ve bunları vicdanen sorgulayarak artık doğruyu temsil etmek lazım. Hepiniz herkes geziyor, görüyor, geçen bir ilçemize gittim yeni bir yıllık kayyum kaymakam arkadaşımız mezarlığı gösterdi o haliyle bile yetersizken, devraldığında nasıl bir haldi sormak dahi insana hicap ettiriyor. Diriye de, ölüye de saygısı olmayan bir anlayış. Ne hizmet ediyor, ne saygı duyuyor, tablo bu. Bu bir kader mi, değil. Değişti, değiştirdik. Millet hak ettiği en güzel hizmete erişecek, bu konuda kararlıyız. Bu konuda bir büyük heyecanı hem taşıyor, hem inşallah yaşatıyoruz, bunu elbirliğiyle yapacağız. Karşılıklı önce istişare, sonra iş birliği, ama en önemlisi gönül birliği. Millete hizmet noktasında buluşmanın, hizmeti en ücraya ve en uçtakine ulaştırmanın keyfi hiçbir yerde yoktur, mutluluğu da. Bu dertle dertlenenlerin hakikatten gönül huzuru çok iyidir. Toplantılarımızda şüphesiz bunların tüm boyutlarına bakacağız, sizlerden gelenler ve bizim elimizdeki bilgileri karşılaştıracağız ve dediğim gibi gelecek her günümüz inşallah bugünden iyi etmeye çalışacağız. Rabbim muvaffak eylesin, hepimizin gayretini de daim eylesin, samimiyetle millete hizmet etmeyi nasip eylesin ve şu anda sınır ötesinde bu değerler uğruna büyük bir mücadele sergileyen ordumuzu muzaffer eylesin, her türlü tehlikeden, ihanetten korusun. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize de sağlık diliyorum. Tekrar Ergani de olmaktan sizlerle olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu belirtiyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum ”dedi.

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu, Ergani İlçesinde görev yapan muhtarlarla mevcut aksaklıklar ve çözüm önerileri hakkında karşılıklı bilgi alışverişinin ardından toplantı sona erdi.  

 

 

Toplantı, Vali Güzeloğlu’nun muhtarlar ile toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.