Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu ile beraber Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Diyarbakır İl Temsilciliği açılış törenine katıldı.

 

 

 

Programa Vali Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İlimizin üst düzey protokolü, oda ve borsa başkanları ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programı, KADEM tanıtım videosu ile devam etti. KADEM Diyarbakır İl Temsilcisi Op. Dr. Özlem Vuran tarafından yapılan açış konuşmasının ardından KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın bir konuşma yaptı.

 

 

Daha sonra katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Kadın ve Demokrasi Derneğimizin değerli Genel Başkanı, bugünün anlamı perspektifinde ve bu salonda birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğum çok değerli hanımefendiler, Büyükşehir Belediye Başkanım, değerli çalışma arkadaşlarım, sevgili basın mensupları, KADEM’in ülkemiz genelindeki 32’ inci şubesini bugün kadim şehrimiz Diyarbakır'da açmanın mutluluğuna ortak olmaktan, bu ortamı paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. çok güzel ifadelerle, kadın kavramını ve kadın kavramı konusunda yapılan ve yapılması gerekenleri özetleyen KADEM Genel Başkanı Sare Hanımı ve kurumsal yapılanma da gerek ülke bazında, gerekse Diyarbakır’ımıza taşınmasında emeği geçen ve bugün büyük bir heyecanla KADEM Diyarbakır Temsilciliği üstlenen Özlem Hanıma ve bütün emek veren Hanımefendileri ben de içtenlikle kutluyorum, sağ olsunlar var olsunlar.

 

 

 

 

 

Gerçek anlamıyla bir sivil toplumun, toplumu temsil eden bir yapının ve kavram üzerinde bütünü kucaklayan bir yaklaşımın adıdır KADEM

 

 

Kadın kavramı üzerinde ülkemizde çok uzun yıllar süren tek tipleşme ye, sivil toplum anlayışına ve yanlış yaklaşımlara karşı KADEM, doğru ortaya koyan, bütünü kapsayan, olması gereken alanda faaliyet gösteren, yeni nesil bir kadın ve sivil toplum hareketidir. Bu yeni Türkiye'nin değişiminde ve yeni Türkiye'nin gelişiminde şüphesiz çok anlamlı ve önemli bir dönüşüme işaret etmektedir. Sivil toplumu kavramını kendilerince düşünen ve değerlendiren,   buna göre örgütlenen bir yapı üzerinde bu kavramları temsil ettiğini düşünenlere karşı, gerçek anlamıyla bir sivil toplumun, toplumu temsil eden bir yapının ve kavram üzerinde bütünü kucaklayan bir yaklaşımın adıdır KADEM.

 

 

 

Şüphesiz kadın hareketinin de önünü açan saygı değer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ve onun değerli eşleri kadın hareketinin en güçlü temsilcisi ve kadınların gelişiminin her alandaki öncüsü Emine Erdoğan hanımefendiyi de buradan saygı ve şükranla anmak istiyorum.

 

 

 

Şüphesiz bu değişim ve dönüşüm sürecinde son 16 yılda Türkiye'nin bölgesinde ve uluslararası alanda, her alanda bir büyük dönüşümü gerçekleştirmesini sağlayan, lider ülke kimliğiyle, iddiasını her boyuta taşıyan ve hamdolsun büyümesiyle geçen gün açıklanan oranlarla dünyanın en hızlı büyüyen, en istikrarlı gelişen ülkesi konumuna taşıyan şüphesiz kadın hareketinin de önünü açan saygı değer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı ve onun değerli eşleri kadın hareketinin en güçlü temsilcisi ve kadınların gelişiminin her alandaki öncüsü Emine Erdoğan hanımefendiyi de buradan saygı ve şükranla anmak istiyorum. Bu noktada son 16 yılda, kadının her alanda haklarına kavuşmasında, çalışma hayatından sosyal hayata, kadının üzerindeki yüklerinin azalmasına, en temel kadının insan hakları, okuma yazma kavramındaki eksikliğini giderilmesinden başlayarak her boyuta bir büyük dönüşümü ve gelişimi yaşatır. Devletin bütün kurumlarına egemen olan bu değişim ve dönüşüm, şüphesiz KADEM benzeri sivil toplumla daha gelişecek, daha zenginleşecek ve daha güçlenecek. Çünkü biz bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın değerlerine inanan, birlik ve beraberlik ruhu ile geleceğini hazırlayan ve bu konuda kadını ve erkeğiyle bütünleşen bir bakışı temsil ediyoruz. Özünde insan merkezi bir yönetim anlayışını hizmeti ibadet sayan bir yaklaşımı temsili ediyoruz. İşte o yüzden Sare Hanımın ifade ettiği kadın hakları değil, kadının insan hakları kavramına inanıyoruz. Kadın ve erkeğin birlikte, geleceği inşa etmekte vazgeçilmez ve birbirini tamamlayan ayrılmaz iki parça olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada Diyarbakır'da devam eden çalışmalarımıza gerek merkezi, gerek yerel yönetim ölçeğinde KADEM’in çok önemli değer ve katkı sağlayacağına inanıyorum. KADEM’in Diyarbakır'da her noktada, her köşede ve her kadına, hanımefendiye ulaşan bir hizmetinde, şüphesiz bizleri de katkı sağlayacağız. Amacımız ve hedefimizi bir. Kadının hayatı paylaşan erkeğiyle, her alanda yapabileceği bütün yetenekleriyle katkı vermesi, temel insan haklarından başlayarak bütün haklarını tam anlamıyla kullanabilmesi ve her düzeyde toplumun gelişmesine katkı verebilmesi. İnşallah Diyarbakır'ın değişen yüzüne KADEM çok canlı, çok dinamik ve çok özel bir katkı sağlayacak. Diyarbakır değişimini, gelişimini ve her alanda daha iyi gitmesine değer katacak. Ben 2013 yılından bu yana, kurucu genel başkanlığından bu yana, gerçekten KADEM’in kurumsal kimliğe çok büyük katkı sağlayan Sayın Genel Başkanım ekibini, Diyarbakır KADEM Başkanımızı ve ekibini, bugüne gelmesine katkı veren ve bugün katılan hepinizi içtenlikle sevgi ve saygıyla selamlıyor, KADEM’in Diyarbakır’ımıza, Diyarbakır’ımızın çok değerli hanımefendilerine hayırlı olsun diyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

 

 

Açılış programı; İl Müftü Vekili Abdullah Işık’ın duası eşliğinde Vali Güzeloğlu ve Protokol üyeleri tarafından kesilen kurdelenin ardından sona erdi.