Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

“Sıfır Atık Projesi” bilgilendirme toplantısı Vali Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cuma Atilla, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Serdar Kartal ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin’in katılımıyla düzenlendi.

 

Valilik Makam katında düzenlenen Bilgilendirme Toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli basın mensuplarımız hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bildiğiniz gibi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde başlayan ve yaşanabilir bir çevre, sağlıklı bir gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir dünya bırakmak adına çok önemli olan “Sıfır Atık Projemiz” var. Sıfır atık yaşamın her alanında yaşadığımız ve tükettiğimiz her boyutta en az ve sıfır atık ön gören çevreye saygı temellerinde gelişen, bu anlamda herkesin bu soruna ortak olmasını gerektiren bir proje. Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde başlayan proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülmekte paydaşları olarak tüm Türkiye’de 81 il valiliğimizce himaye edilerek özellikle büyükşehir belediyesi ve bütün belediyelerimizin aladaki çalışmalarıyla da sürmekte. Bu konuda ortak bir sorumlu, sağlıklı ve temiz bir gelecek adına herkes için geçerliliği ve gerekliliği olan bir konu olarak görmekteyiz.

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımızın ortaya koyduğu temiz, sağlıklı ve güzel şehir kimliğinin şuan çok açık ve net bir şekilde yaşandığı ve herkes tarafından da keyifle ve mutlulukla izlendiği bir dönemdeyiz.

 

 

Projenin başladığı andan itibaren Diyarbakır’da da projeyle ilgili tüm paydaşlarla da 16 Şubat 2018 tarihinde çok geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıda bir farkındalık oluşturmak her kişi, kurum ve kesimi bu hedef doğrultusunda buluşturmak ve şüphesiz Diyarbakır’ımızı bu alanda ve projede öncü bir kent konuma taşımayı hedeflemiştik. Şüphesiz Diyarbakır’da özellikle yerel ölçekte Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımızın ortaya koyduğu temiz, sağlıklı ve güzel şehir kimliğinin şuan çok açık ve net bir şekilde yaşandığı ve herkes tarafından da keyifle ve mutlulukla izlendiği bir dönemdeyiz. Alt yapıdan başlayarak üst yapıya, peyzaj düzenlemelerine kadar fiziki alt yapıdan özellikle çocuk, genç ve kadınlarımıza dönük sosyal üst yapı projelerine kadar çok önemli dönüşüm ve değişim yaşamaktayız.

 

 

16 Şubatta başlayan bu çalışmalarımız geride bıraktığımız mart ayı sonrasında çok öncü ve bizler için mutluluk verici bir konuma ulaştı.

 

 

 

Diyarbakır’ın değişen ve gelişen yüzünü büyükşehir ve ilçe belediyelerinde çok açık bir şekilde görmekteyiz. Bu bizi son derece mutlu ediyor. Gelen bütün konuklarımızı ve dostlarımızı da mutlu ediyor. Şüphesiz bu değişime “Sıfır Atık Projesiyle” desteklemek kalıcı ve sağlıklı bir çevreye doğru kentimizi taşımak bu anlamda temel hedefimiz. İfade edebilirim ki 16 Şubatta başlayan bu çalışmalarımız geride bıraktığımız mart ayı sonrasında çok öncü ve bizler için mutluluk verici bir konuma ulaştı.  Okullardan başlayarak kurumlara, iş yerlerine giderek yayılan bir şekilde bütün bir kente bu projeyi yaymak ve taşımak istiyoruz. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışmalarda özellikle bilinçlendirme, çocukların, gençlerin ve kadınlarımızın evden başlayarak bu perspektifte projeyi sahiplenmesini çok değerli buluyoruz. Eğitim çalışmalarımız devam ediyor ve edecek. Bu proje sadece kent merkezleriyle de sınırlı değil, mutlulukla ve memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki ilimizdeki bütün köy ve mahallelere kadar uzanan bir perspektifte ve bir zenginlikte sürüyor. Öylesine ki artık birçok ilçemiz bu noktada bu projeye katılmak noktasında yerel paydaşlarıyla ve yerleşim yerleri ile de projemiz de buluşmak noktasında bir heyecanı bizlere iletiyorlar.

 

 

 

Sıfır atık projesi ile bütün bu işyerlerini buluşturmak istiyoruz. Diyarbakır’ın iddiası “Sıfır Atık Projesi’nde Türkiye'nin en başarılı ve dönüşümü en çabuk gerçekleştirilen ili olmaktır.

 

 

 

Değerli basın mensupları bugün sizlere geride bıraktığımız mart ayı sonuçlarını paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Yapılan çalışmalar sonucunda ilimizde, Diyarbakır genelinde sıfır atık projesi kapsamında, Mart ayında 65758 kilogram kâğıt geri dönüştürülmüş ve sıfır atık projesinde toplanılmıştır. 65.758 kilogram ve kâğıdın karşılığı olarak da 1117 ağaç kesilmekten kurtarılmış, 269.607 kilovatsaat enerji, 1.742.587 litre su ve 21.038 litre petrol tasarrufu da sağlanmıştır. Yani toplanan 65 ton kâğıt karşılığında, hem çevre, hem insan, hem de doğa sağlığı adına bu kadar önemli bir dönüşüm ve kazanç elde edilmiştir. Yine Mart ayında 15.422 kilogram plastik atık geri dönüştürülmüştür ve toplanarak toplama ve bertaraf tesislerimize getirilmiştir. Bu da 248 varil petrol, 86.276 kilovatsaat enerji tasarrufuna eşittir. Yine Mart ayında 6.793 kilogram cam atık geri dönüştürülmüş ve toplama merkezlerimizde toplanmıştır. Bu da 681 varil petrol, 283 kilovatsaat enerji ve 8 ton hammaddesi tasarrufunu gerçekleştirmiştir ve dördüncü başlılığımız olan metal atıklar da 1466 kilogram metal atık geri dönüştürülmüş, bunun karşılığı da 423 litre benzin 938 kilovatsaat enerji ve 1.8 ton ham madde tasarrufu sağlanmıştır. Gördüğünüz ve dağıtılan bu atık kutuları dört ana başlıkta kâğıt, plastik atık, cam atık ve metal atık’ı toplamak adına özellikle kamu kurumların hepsinde şu anda var ama bugünden ve gelecek her gün özellikle özel sektör, işletmeler, büyük alışveriş merkezleri, özel iş yerleri, gıda tüketen ve satan işyerleri olmak üzere çok daha geniş bir perspektifte yaymak ve bu sıfır atık projesi ile bütün bu işyerlerini buluşturmak istiyoruz. Diyarbakır’ın iddiası “sıfır atık projesi”nde Türkiye'nin en başarılı ve dönüşümü en çabuk gerçekleştirilen ili olmaktır. Bu konu bireysel sorumluluğumuzun ötesinde yaşadığımız çevreyi ve gelecek nesillere de ortak sorumluluğumuzdur. Büyükşehir Belediyemiz, İlçe Belediyelerimiz öncülüğünde ilçe Kaymakamlıklarımızın ve şüphesiz son perspektifte Valiliğimizin koordinesinde projemiz kararlılıkla devam edecektir. Özellikle eğitim çağındaki tüm çocuklarımızın bilinçlenmesi, bu bilinçle yetişmesi, gelecekte her birisinin bu anlamda bir çevre gönüllüsü olarak sıfır atık kavramını, yaşamın vazgeçilmezi ve şüphesiz bu projenin kendisi için vazgeçilmezi olmasına da gayret ediyoruz. Bu noktada böylesi anlamlı bir projenin Türkiye'de hayata geçmesi ve böylesi geniş bir perspektifte sonuç üretmesinde öncülüklerinden dolayı Cumhurbaşkanımızın eşi değerli Emine Erdoğan Hanımefendiye, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Bakanlık yetkililerimize ve yereldeki tüm paydaşlarımıza katılan Diyarbakırlı vatandaşlarımıza ve tüm sivil toplum kuruluşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyor,  gelecek her gün Sağlıklı bir çevre adına Diyarbakır'a dönük hassasiyetimizin bu kararlılıkla devam edeceğini belirtiyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.