Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Silvan İlçesini ziyaret etti.
 
Vali Güzeloğlu, ilk olarak, askerlere moral için Beder Askeri Üs Bölgesini ziyaret etti. Vali Güzeloğlu’nu Üs Bölgesinde askerler karşıladı. Burada Vali Güzeloğlu askerlerle bir süre sohbet etti.
 
Ardından Vali Güzeloğlu, geçtiğimiz aylarda Silvan’da bölücü terör örgütü mensuplarıyla girilen çatışmada şehit olan Güvenlik Korucuları, Cevat Bilgiç ve Murat Bartev’in Onbaşılar Köyünde bulunan kabirlerini ziyaret ederek, mezarları başında dua etti.
 
Mezarlık ziyaretinden sonra Kaymakamlık Binasına geçen Vali Güzeloğlu’nu burada Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Adem Çelik, kaymakamlık çalışanları ve öğrenciler çiçeklerle karşıladı. Kaymakamlık makamına geçen Vali Güzeloğlu, Kaymakam Çelik ile bir süre görüştü.
 
Kaymakamlık ziyaretinin ardından Silvan Adliye Sarayı’na geçen Vali Güzeloğlu’nu burada; Silvan Kıdemli Cumhuriyet Savcısı Burak Başdemir, Hakimler ve Adliye personeli karşıladı. Vali Güzeloğlu burada Adliye Sarayında beraberindekilerle bir süre görüştü.
 
Daha sonra istişare toplantısı için Silvan Belediyesine geçildi, burada Vali Güzeloğlu’nu Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Adem Çelik ve belediye çalışanları karşıladı. Ardından, Silvan Belediyesi Konferans Salonunda düzenlenen Silvan İlçesinde görev yapan muhtarlar ile istişare toplantısına geçildi.
 
Toplantıya Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Adem Çelik, ilimizde görev yapan kurumların üst düzey yöneticileri ve Silvan İlçesinde görev yapan muhtarlar katıldı.
 
        İstişare toplantısında muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi:“Silvan İlçemizin değerli kamu yöneticileri, sevgili muhtarlarımız, değerli Silvanlı hemşerilerimiz; bugün Silvan’da sizlerle birlikte olmaktan Silvan’a misafir olmaktan ben ve bütün çalışma arkadaşlarım son derece mutluyuz. Öncelikle hepinizi şahsım ve bizimle beraber buraya gelen İl Jandarma Komutanımız, İl Emniyet Müdürümüz, bölge müdürlerimiz, il müdürlerimiz ve kamu hizmetinde bizimle birlikte olan arkadaşlarımız adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Günümüz ve toplantımız hayırlı olsun.
 
        Bugün ilçe buluşmalarımızın Silvan ayağındayız. Tüm ilçelerde olduğu gibi Silvan’da da İlçemizde devam eden çalışmalarımızı, yatırımlarımızı, hizmetlerimizi gözden geçireceğiz. Sizlerin bizlere aktarmak istediği paylaşmak istediklerinizi not edeceğiz. İlgili kurumlarımız üzerinde bunların hem takibini hem de inşallah sonuçlarını milletimize hizmet olarak dönmesini gerçekleştireceğiz.
 
Şüphesiz devletin bütün kurumları, organları, birimleri ve imkânları, ister atanmış ister seçilmiş olsun millet için vardır
 
        Bizim devlet anlayışımızda yönetim bakışımızda merkezinde insan olan insana hizmeti ibadet sayan ve insanı yaşat ki devlet yaşasın diye düşünen bir anlayış vardır. İnsan yaratılmış en şerefli mahlûk olarak şüphesiz her şeyin en güzeline ve en iyisine layıktır. İnancımıza göre de insanların en hayırlısı insanlara faydalı hizmet yapandır. Biz buna inanıyoruz. Bu düşünceyle çalışıyoruz. Şüphesiz devletin bütün kurumları, organları, birimleri ve imkânları, ister atanmış ister seçilmiş olsun millet için vardır. Millete hizmet için vardır. Bu dertle dertleniyoruz. Bu çabayla bu heyecanla ve bu inançla bugünümüzü dünden yarınımızı da bugünden daha iyi etmek gayreti ve heyecanı içerisindeyiz.
 
Küresel bütün istikrarsızlıklara ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye ekonomisi bu yılda en az %7 büyüme ile tamamlayacak
 
        İster atanmış ister seçilmiş tüm kamu görevlilerinin amacı hedefi budur. Bu ülkenin her köşesinde olduğu gibi aziz Diyarbakır’ın güzel Silvan’ında da hedefimiz budur. Tüm mahallelerimiz de 11 ilçe merkezi 82 çevresi olmak üzere toplam 93 mahallemizde her nerede kim yaşıyorsa ve hangi meselesi varsa o mesele bizim meselemizdir. Eğitimden sağlığa, fiziksel alt yapıdan yol vb. yatırımlardan sağlık, kültür ve diğer bütün yatırımlara kadar. İnşallah el birliğiyle güç birliğiyle ama en önemlisi gönül birliğiyle gerçekleştireceğiz. Türkiye büyük bir dönüşüm içerisinde. Küresel bütün istikrarsızlıklara ekonomik sıkıntılara rağmen Türkiye ekonomisi bu yılda en az %7 büyüme ile tamamlayacak. Bu ülkenin her köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’a da Silvan’a da yatırım olarak, hizmet olarak, alt yapı üst yapı olarak dönüyor.
 
 
 
Milletin geleceğe doğru büyük yürüyüşünün, birlik ve beraberliğinin milletin hizmet alma hakkı ile hürriyetine kast eden ve ihanet eden terör örgütleri bu milletin kalkınmasını, gelişmesini, zenginleşmesini engellediler
 
        Aslında biz Diyarbakır’da ve Silvan’da birçok meseleyi çoktan aşmalıydık. Bugün yepyeni şeyleri konuşmalıydık. Ama bu milletin geleceğe doğru büyük yürüyüşünün, birlik ve beraberliğinin milletin hizmet alma hakkı ile hürriyetine kast eden ve ihanet eden terör örgütleri bu milletin kalkınmasını, gelişmesini, zenginleşmesini engellediler. Yani bu millete ihanet ettiler. Bakınız bunun en açık örneği, bugün sabah Silvan Baraj alanındaydık. Silvan Projesi GAP Projesinden sonra Türkiye’nin en büyük toplumsal ve ekonomik projesidir. Hamdolsun hayata geçecek. İçinde Silvan Barajı gibi toplam 8 tane baraj inşaatı var. Bunun yanında 23 tane sulama projesi var. Toplam 31 iş. Bugün o 8 barajın içerisinde Pamukçay bitti, Silvan Barajı da dahil 4’ü de bitmek üzere. Bu arada sabah söyledim bir kere de sizlere söylüyorum. Ambar, Kuruçay ve Başlar’da bitti. Bu devlet bitirdi. Silvan barajını da Allah izin verirse 2019 yılında bitirip su tutmaya başlıyoruz. Kalan 3 barajımız da biten bu barajlarla birlikte 2023 te Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılında hepsi bitecek.
 
En az 300 bin insanımız doğrudan iş güç ve istihdam sahibi olacak
 
        Sulama kanalları ve projeleriyle 235 bin hektar alan suyla kavuşacak. Bereket, rahmet, zenginlik ovayla toprakla Silvan’la Diyarbakır’la bu ülkeyle buluşacak. En az 300 bin insanımız doğrudan iş güç ve istihdam sahibi olacak. Yıllık net olarak 1 milyar 200 milyon Türk Liralık ek kazanç sağlayacak. Bunu buradaki herkes çok iyi biliyor. Susuz alanda topraktan 1 elde ediyorsanız sulandığı zaman en az 4-5 katı ürün elde edeceksiniz. Bu proje bugün son derece hızlı bir şekilde kararlı bir şekilde devam ediyor. Diğer bütün projelerimiz gibi. Ama müsaade ederseniz bu büyük projeyi Silvan’da size özellikle anlatmak isterim. Bu proje bugün eğer bu ihanet örgütü bu barajın inşaatını bu projeyi engellememiş olsaydı şuan bu proje bitmişti. Bunu bileceğiz ve bu ihanetleri hiç unutmayacağız. Bu bölgenin insanının zenginliği, refahı ve bereketi için bu projeleri geçmişteki o saldırılar ve ihanetlerle geciktirdiler. Niye ne bu bölgenin ne de sizin ne de insanın gelişme, kalkınma ve daha iyiye gitmesinin arzulamaz onun için. Bunun başka izahı yok. Ama devletin kararlılığı sizlerin ve milletin desteğiyle bugün hamdolsun ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’da da, Silvan’da da güvenlik adına en ufak bir kaygı ve sıkıntımız yok. Son derece hızlı ve 24 saat esasına göre hızlı bir şekilde proje dönüyor.
 
Bu toprakların daha iyiye götürülmesinin en önemli hedefimiz ve amacımız olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum
 
        Tabi tüm bu huzur ve güven ortamının tesisinde bu zenginlik ve güzelliklerin yaşanmasında kanlarıyla canlarıyla bu huzur ve güven ortamını tesis edilmesinde hayatlarını feda eden bütün aziz şehitlerimize rabbimden rahmet diliyorum. Ruhları şad makamları cennet olsun. Onların emanet bu vatandır. Bu toprakların daha iyiye götürülmesinin en önemli hedefimiz ve amacımız olduğunun bir kez daha altını çizmek istiyorum. Değerli Silvanlılar; Diyarbakır’da bir büyük dönüşümün içerisindeyiz. Bugün ilçe toplantılarımızın dokuzuncusunu yapıyoruz. Burada belki daha önce karşılaştığınız belki ilk defa karşılaştığınız bütün yönetici arkadaşlarımız var. Gerek merkezi yatırımlar gerekse de büyükşehir ve belediye yatırımlarının tek bir amacı vardır. İnsanımızı mutlu etmek, geleceğini bugünden daha iyi yapmak. Oluşan huzur ve güven ortamında artık önceliğimiz ekonomik, sosyal ve toplumsal kalkınma ile istikrardır. İstikrar içerisinde büyümektir.
 
Yarın bu güzel ilçenin bu güzel evlatları bırakın iş aramayı belki artan iş talebine yetemeyecek
 
        Bugün sabah Diyarbakır’daki ekonomik sektör temsilcilerimiz Ticaret ve Sanayi Odası, Borsası, esnaf birlikleri başkanları, iş adamı dernekleri başkanları çok geniş katılımlı bir heyetle baraj bölgesindeydik. Aslında başladık çalışmaya. Yarın su geldiğinde bu bereketli topraklarda hangi ürünün ekilmesi elde edilecek ürünün nasıl değerlendirilmesi, bunun tarımsal üretime ve sanayiye konu edilmesi, doğru sulama yöntemleri dahil çiftçimizin bugünden itibaren eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi bizim çabamız. Buna hazır olursak elde ettiğimiz gelir ve kazançta o kadar büyük olacaktır. Bu konuda da Silvan en önemli merkezimiz. Bakınız birazdan konuşulacak. Mesleki eğitimde bugün Silvan’da verilen eğitimlerde bu konuları kapsamalı. Silvan’daki yüksekokul ve yükseköğrenim yakın geleceğin Silvan projesinin bütün bu hedeflerini kucaklayacak nitelikli insan gücünü bize yetiştirecek. Yarın bu güzel ilçenin bu güzel evlatları bırakın iş aramayı belki artan iş talebine yetemeyecek. Bugün en büyük meselemiz bu. İstihdam meselemizde de Silvan şimdiden hazır hale gelecek. Tüm bunlar hepimizin ortak çabası, gayreti, heyecanı ve azmiyle olacak. Biz burada var mıyız? Evvel Allah. Bugün millet el ele verdiği zaman bütün istediklerini elde edecek ve inşallah güzel bir geleceği hep birlikte gerçekleştireceğiz.  Bu bereketli topraklar, bu bereketli ovalar suyla buluşacak ve zenginlik ile refah bu bölgeye akacak. Silvan ve Diyarbakır sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı bir üretim merkezi olacak. Bütün projenin inşallah tamamlanmasıyla. 2019 Silvan Barajının su tutmaya başlaması biten barajlar sulama projeleri bunların hepsi çok yakın bir geleceğin çok açık gerçekleridir. Şimdiden buna hazır hale gelmek, el birliğiyle de gereken her konuda inşallah inisiyatif alıp alanda gençlerimizden başlayarak eğitim noktasının her bir eksiğini tamamlamak mecburiyetindeyiz. 
 
        Ben bugüne kadar Silvan’ın gelişme, kalkınma ve ilerlemesinde emeği olan İlçe Kaymakamımıza, kamu yöneticilerimize, sizlere, buradaki muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Toplantımızın başarılı geçmesini diliyor, hepinizi bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sağ olun var olun” dedi.
 
        Konuşmanın ardından istişare toplantısına geçildi. Silvan İlçesinde ve kırsal mahallelerinde yaşanan sorunlarla ilgili muhtarlarla ve ilgili kurum müdürleriyle görüş alışverişinde bulunuldu.