Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Valiliğimiz tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikte, engelli vatandaşlarımızla bir araya gelerek, Diyarbakır’da bulunan engelli dernekleri temsilcileri ve engelli vatandaşlarımıza birçok müjdeli haber verdi.
 
Düzenlenen etkinlikte engelli vatandaşlarımıza hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi:
 
“Diyarbakır’da ki eksikliği gidermek ve eğitim noktasındaki bu beklentiyi karşılamak adına önemli bir çaba sergiledik. Bugün itibariyle gerek Bakanlığımız, gerek Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığımız gerekse Belediyelerimiz olmak üzere ortak bir çalışma sonucunda 2018 yılı içerisinde çok uzun zamandır beklenilen ama gerçekte biraz geciken eğitim kurumlarımızın inşallah temelini atıp Diyarbakır’ımıza kazandıracağız. Bu 9 eğitim kurumunu kısaca sizinle paylaşmak istiyorum.  Özel Eğitim Uygulama Merkezi 16 derslikli otizm ve otizm çocuklarına hizmet vermek üzere, hafif düzeyde eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarımız için özel eğitim uygulama merkezi yine 16 derslik yapılacak.
 
Yine eğitilebilir düzeyde orta ve ağır düzeyde zihinsel eğitim merkezi olarak yine 16 derslik ve yine özel eğitilebilir çocuklarımıza 8 derslikli anaokulumuz olacak. Bunun yanında bugüne kadar olmayan eksikliği ciddi anlamda hissedilen ve Diyarbakır içinde kabul edilemez olan İşitme Engelliler Lisesi 24 derslik, İşitme Engelliler Meslek Lisesi 24 derslik ve Görme Engelliler Lisesi 16 derslik ve bunların yanında İşitme Engelliler Lisesi ve İşitme Engelliler Meslek Lisesi 100 kişilik ve Görme Engelliler içinde 100 kişilik olmak üzere pansiyon yatırımlarımız İnşallah hemen 2018’de temelini atıp İlimize ve sizlere kazandırıyoruz.  Bu konudaki çabaları için büyük destekleri için Sayın Milletvekillerimize ve şüphesiz Saygıdeğer Bakanlarımıza, Başbakanımıza, Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Eğitimin bu düzeyde sağlanmasının istihdama şüphesiz çok olumlu katkısı olacak, eğitim alan sizlerin, gençlerimizin ve her yaştaki engelli kardeşlerimizin istihdamla buluşması şüphesiz artık çok daha rahat olacak. Bugün itibariyle İl genelinde 925 kardeşimiz istihdam ediliyor.” dedi.