Milli egemenliğimizin sembolü, kurtuluş mücadelemizin ve demokrasi tarihimizin en önemli kurumlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 98’nci yılını kutlamanın gururunu yaşıyor, yarının büyükleri sevgili çocuklarımızın sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı’nı yönetmiş, Cumhuriyet’i kurmuş, gerçekleştirdiği reformlar ve aldığı tarihi kararlarla Türkiye’nin yarınlarını şekillendirmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, vatanın düşmandan kurtarılması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle nihai hedefine ulaşmıştır. Bu yönüyle Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokrasimizin ve ulusal egemenliğimizin sembolü haline gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli iradenin hayat bulduğu bu günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştir. Geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklara armağan edilen tek ve evrensel bayram olma özelliğini taşıyan 23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti’nin onlara olan güveninin ifadesidir.

 

Sevgili Çocuklar; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli iradenin hayat bulduğu bu günü bir bayram olarak geleceğimizin teminatı olan siz çocuklara armağan ederken, çocuklara verdiği değere ve Türk Milleti’nin geleceğinin çocukların omuzlarında yükseleceğine işaret etmiştir.

 

Bu bayramın sizlere armağan edilmesinin şüphesiz büyük anlamı vardır. Sizler geleceğimizi emanet edeceğimiz en değerli varlığımız, Devletimizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine yükselme hedefinin gelecekteki bekçileri, milletimizin aydınlık yarınlarının kucaklayıcısı büyük güvencemizsiniz.  

 

Bu duygu ve düşüncelerle;  başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten duygularımla kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum.

.

 

 

                                                                                                                                              Hasan Basri GÜZELOĞLU

DİYARBAKIR VALİSİ