Vali Vekilimiz Dr. Ahmet Naci Helvacı,  İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen 'Biz Anadoluyuz' Projesi kapsamında 182 öğrenci 12 görevli olmak üzere toplam 194 kişilik ilk öğrenci kafilesini uğurladı.
 
İçişleri Bakanlığının 180 günlük eylem planı kapsamında hayata geçirilen, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilecek 15 yaş ve altı 50 bin katılımcının ülkenin farklı illerini ziyaret edeceği 'Biz Anadoluyuz' projesi kapsamında Diyarbakır’dan Çanakkale'ye gidecek 194 kişilik ilk öğrenci kafilesi için uğurlama töreni düzenlendi.
 
Diyarbakır Havalimanında gerçekleştirilen törene, Vali Vekilimiz Sayın Dr. Ahmet Naci Helvacı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Cumali Atilla, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve öğrenciler katıldı.
 
Uğurlama töreninde bir konuşma yapan Vali Vekili Dr. Ahmet Naci Helvacı, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi İçişleri Bakanlığının 'Biz Anadoluyuz' Projesi kapsamında Türkiye’nin değişik illerinden öğrencileri İstanbul ve Çanakkale’ye geziye gönderme programı var.  Bu kapsamda Diyarbakır’ımız, toplamda 6 bin 500 öğrenciyle Türkiye’nin en çok öğrenci gönderecek olan illerden bir tanesidir.
 
İlk öğrenci grubumuz olan 182 kız öğrencimiz ve 12 görevli personelimiz olmak üzere toplam 194 kişilik kafileyi bugün Çanakkale’ye gönderiyoruz. Ekim ayı itibariyle 910 öğrencimizi  İstanbul ve Çanakkale’ye göndereceğiz.  Bu 6 bin 500 öğrencimizi bulana kadar devam edecek. Burada önemli olan husus; çocuklarımızın hem Anadolu’nun diğer kentlerindeki gençlerle buluşmaları hem de bizim kültürümüzün temel taşlarının yer aldığı Çanakkale, İstanbul gibi önemli kentlerimizi gezip, oradaki milli paylaşımı arttırıcı bir duyguyu geliştirmek amacıyla yapılmaktadır.
 
Sayın Valimiz Ankara’da olduğundan dolayı aramızda değil. Kendilerinin hepinize selamları var ve çocuklarımızı tek tek gözlerinden öpüyor. Bu projede birçok paydaş var. Devletimiz bütün kurum ve kuruluşlarının destekleriyle çocuklarımızı gönderiyor. Hepsi adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
 
Tören fotoğraf çekiminin ardından öğrencilerin uçağa yerleştirilmesiyle son buldu.