Valiliğimiz himayesinde, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un Eşi Hanımefendi Hülya Aksoy  Koordinatörlüğünde, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülen Kadın Sağlığı Eğitim Projesi çalışmaları kapsamında Valilikte çalışan kadın personele Kadın Sağlığı Eğitimi verildi.
 
Programa Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un eşi Hanımefendi Hülya Aksoy’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, İl Yazı İşleri Müdürü Filiz Çakmen, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Semanur Başgül, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Handan Erdoğan ve çok sayıda kadın davetli katıldı.
 
Programda bir konuşma yapan Hanımefendi Aksoy; ‘’Değerli arkadaşlar yaklaşık 3 yıldır Diyarbakır’da görev yapıyoruz. Özellikle sizlerle birlikte bu ortamı paylaşmaktan duyduğum memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Sizlerin de bildiği gibi Diyarbakır’da Valilik bünyesinde bir Kadın Sağlığı Eğitimi Projesi başlattık. İl Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ile birlikte yürütüyoruz. Vali Yardımcısı Tuğba Hanım bizi projemizde her konuda destekledi, kendisine çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Biz projeyle kadınlarımızı kendi sağlıkları konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Biz bu projeyi daha önceki illerimizde de yaptık. Amacımız kadınlarımızı özellikle meme kanseri kadın kanserleri içinde ilk sıralarda yer aldığı için bilgilendirmek, doktorlarımız her ay evde kendi kendine elle meme muayenesini yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Biz burada bir video filmi ile sizleri bu konuda bilgilendireceğiz. Bunun dışında rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, menopoz, kadın üreme sağlığı, sigaranın zararları, kadına yönelik şiddet, uyuşturucu bağımlılığı gibi birtakım konularda sizleri bilgilendireceğiz. Sizler de bunları biliyorsunuz ama bazen sadece bilmek yetmiyor, uygulamak da çok önemli. Kendinizi ve sağlığınızı ihmal etmemeniz gerektiğini bir kez de biz hatırlatalım istedik. O yüzden sizlerle bugün buradayız. Diliyorum burada dinledikleriniz size fayda sağlar. Etrafınızdaki kadınlarla da paylaşırsanız bizi bu konuda desteklemiş olursunuz. En azından ufak bir değişiklikte nerelere başvurulması gerektiğini bilmiş olurlar.  O yüzden burada dinledikleriniz burada kalmasın, etrafınızdaki kadınlarla da mutlaka paylaşın. “dedi.
 
Hanımefendi Aksoy’un konuşmasının ardından Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli Dr. Ferda ORUÇ tarafından yapılan sunumda; meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kadın üreme sağlığı, normal doğum, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anne sütü ve emzirme, menopoz, sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma, sigara bağımlılığı ve sigaranın sağlığa zararları, uyuşturucu madde bağımlılığı ile kadına yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıldı. Sunumda ayrıca ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’ konusunda video gösterimi yapıldı. Video gösteriminin ardından talep eden katılımcılara doktorlar tarafından klinik meme muayenesi yapıldı.