Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Valilikte çalışan kadın personelle bir araya geldi.

 

SODES Toplantı salonunda gerçekleşen programda bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi:  “Siz değerli Hanımefendilerin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Günün ilk kutlamasını ben ve eşim sizlerle bir araya gelerek yapmak istedik. Sizler hem cinsleriniz gibi çalışan, birçok alanda ülkemizin gelişmesine, daha iyiye ve güzele gitmesine katkıda bulunan kadınlarımız gibi Valilik bünyemizde değişik kurumlarımızda milletimize hizmet eden ve benimle aynı ortamda mesai arkadaşlığını yapan kadınlarımızsınız. O yüzden ilk kutlamada, ilk buluşmada sizlerle özellikle birlikte olmak istedik.

 

 

 

Kadın hayatın kendisi, yaşamın yaşama ait bütün değerlerin, gerçeğin temsilcisidir.

 

 

Dünya Kadınlar Günü, tabii bir gün bağlamında kadınların önemini, değerini ve şüphesiz hepimiz için kattıklarını ve yaptıklarını konuştuğumuz bir gün değil, kadın yaradılışından ve varlığından her alana değer katan, her gün zenginlik sunan ve yaşamı bir anlamda birbirine yarısı gibi bizlerle paylaşan bir varlıktır. Kadın bu anlamda hayatın kendisi, yaşamın yaşama ait bütün değerlerin, gerçeğin temsilcisidir. Bu noktada kadınlarımızı biz saygıyla ve şüphesiz her zaman bitmeyecek bir minnetle anıyor ve her gün gerek ve değerlerini takip etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Şüphesiz bugün bütün bunlara bağlı bir değerlendirmenin bir anlamda kadınlarımızın toplumsal ve sosyal alanda elde ettiklerinin ve şüphesiz onların hayata daha çok katkı koyması ve sunması gereğinin belki paylaşıldığı bir gün olacak.

 

Ülkemiz, devletimiz, için canlarını feda eden şehitlerimizin anneleri olmak üzere, bütün annelerin bugününü içtenlikle bir kez daha kutluyorum.

 

 

Kadının anne olarak, eş olarak, kardeş olarak hayatın bütününde şüphesiz çok önemli bir arkadaş olarak varlığı bir kez daha alınacak. Ben özellikle bugünün anlamı içerisinde, başta varlıklarını birliğimiz, ülkemiz, devletimiz, huzurumuz ve güvenliğimiz için feda eden şehitlerimizin anneleri olmak üzere, bütün annelerin bugününü özellikle içtenlikle bir kez daha kutluyor ve başta benim rahmetli annem olmak üzere, hayata veda eden bütün annelerimizi de saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ama özellikle de bugün yaşayan annelerimizin, hayatta var olan annelerimizin içtenlikle ellerinden öpmemiz, onları sevgiyle kucaklamamız lazım. Eğer aynı şehirde birlikte yaşamıyorsak, onları arayarak onlara olan sevgimizi, saygımızı ve bağlılığımızı iletmemiz gerektiğinin bir kez daha altını çiziyorum. Şüphesiz bugün eşleriyle birlikte olan bütün erkeklerin, eşleri hanımefendilere de kendilerinin hayatlarına kattıkları değerler için çok özel teşekkürlerini, onlara olan bağlılıklarını bildirmeleri gerektiğini bir gün olduğunun altını özellikle çizmek istiyorum.

 

Kadını ihmal eden okuma, çalışma ve kendini ifade etme noktalarında eksik kalan bir toplum hedeflerine erişmiş bir toplum değildir.

 

Şüphesiz bir elmanın yarısı gibi hayatın yarısı olan kadınlarımızın her alanda iradeleriyle, cesaretleriyle, dirayetleriyle katkı koymalarını sağlamak, onların her türlü beklentilerini karşılamak ve aslında böylelikle toplum olarak güçlü, güvenli, mutlu ve huzurlu olmak temel amacımız olmalı. Bu noktada yapısal ve yasal tedbirlerle kadının hayata katılması, toplumsal hayatı zenginleştirmesi, toplumu güçlü kılması noktasında son 15 yılda çok önemli değişikler ve yasal kazanımlar gerçekleştirildi. Kadının evden çalıştığı alana, sosyal hayattan toplumsal ve kültürel gelişme konularına kadar biz itici gücünü, toplumu zenginleştirici gücünü ve bununla ilgili tüm değerleri şüphesiz ki erişmesini sağlamak zorundayız. Bu kavramlar aslında toplumun kazanımlarıdır. Kadını ihmal eden kadın ve kız çocuğundan başlayarak, okuma, çalışma ve kendini ifade etme noktalarında eksik kalan bir toplum bilin ki tam anlamıyla ne gelişmiş, ne kalkınmış nede hedeflerine erişmiş bir toplum olur. Gücünün yarısını kullanamayan ve şüphesiz bu anlamda eksik kalan bir toplum olur. Kadın varlığıyla şüphesiz hayata anlam ve değer katan, sevginin, mutluluğun şüphesiz huzurun kaynağı olan bir kavramdır.

 

Hayati birlikte paylaşırken eşit olarak kadınla erkeğin birlikte yol yürümeleri gerekir.

 

Kadını bu anlamda değerlendirmek gerekirken şüphesiz toplumsal hayatta karşılaştığımız kadına karşı şiddetin, kadına karşı istismarın ve kadına karşı negatif ayrımcılığın hiç bir noktada insanlık adına, inancımız adına açıklanabilir bir yanı ve yönü yoktur.  Bunu kabul etmek değil, düşünmek bile insanlık değerlerinden uzaklaşmak ve varlığımızın anlamı olan bütün değerleri inkâr etmek olur. Bunun için çok güçlü bir eğitim, bilinçlendirme ve her alanda yoğun bir çalışmamız gerekiyor kadının cennetin kapısı olduğunu, huzurun kaynağı olduğunu, anne, eş, kardeş olarak hayatın anlamı ve değeri olduğunu bilmek ve o doğrultuda hayata bakmak gerekir. Hayati birlikte paylaşırken eşit olarak kadınla erkeğin aynı anda birlikte şüphesiz yol yürümeleri, hayatı değerlendirmeleri gerektiğini hissetmek ve sindirmek gerekir. Bu noktada eğitim den başlayarak, temel bütün alanlarda yoğun bir çalışma ve kadının hayatın her alanına katılmasına dönük yasal çalışmalar ciddi anlamda bir farkındalık yarattı. Biz biliyoruz ki kadın en fedakâr varlıktır kadın evinde iş yerinde çalıştığı her yerde, var oldu her yerde, tüm bu katkıları fedakârlık, feragat ve özveriyle ortaya koyan eli öpülen ve öpülesi olan bir varlıktır.

 

Ben inanıyorum ki kadınlarımız sosyal ve toplumsal alanın her noktasında giderek daha fazla sorumluluk alacaklardır.

 

O yüzden belki bir gün kapsamında anlatıyor gözükse de hayatın ve varlığın tüm boyutlarında kadının şüphesiz paylaştığı bütün değerleri ifade ettiğimiz önemine vurguladığımız tespitlerimizle paylaştığımız bir gün olmalıdır. Ben inanıyorum ki kadınlarımız sosyal ve toplumsal alanın her noktasında giderek daha fazla sorumluluk alacaklardır. Daha çok katkı koyacaklar, şüphesiz geleceğimizi daha güzel kılacaklardır. Şüphesiz bugün aslında hayatın her alanında çok başarılı çalışan kadınlarımızın, toplumun gelişmesine çok büyük katkılar sunan özel örnekleri var. Sizlerde onlardan birisiniz. Her biriniz kendi alanınızda hem cinslerinizle birlikte erkeklerden eksik kalan bir yanınız yok. Aksine bazı alanlarda çok başarılı çok daha fazla katkı koyan bir performansın temsilcilerisiniz.

 

Bugün artık kadınlarımız her alanda etkin ve çok başarılı. Belki çok kısa bir süre sonra 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bu kürsüde sizlere bir kadın Vali hitap edecek. Artık Türkiye’de her alanda olduğu gibi her konuda yetkin oldukları gibi bu temennimiz de çok uzun süre geçmeden olmadan gerçekleşmiş olacak. Biz inanıyor ve biliyoruz ki kadın, varlık olarak hayatı tamamlayan, anlam katan, her yanı ve yönüyle inancımız gereği kültürümüz, töremiz gereği şüphesiz en üstün tutulması gereken bir varlıktır. Bu anlamda saygı ve sevgi ile yaklaşılması, beklentilerinin karşılanması noktasında da hep birlikte hayatı paylaşmamız gereken varlıklardır.

 

Diyarbakır’ımızda da bütün alanlarda kadınlarımızın hayata tutunması için çok özel ve sosyal projeler başlatmış bulunuyoruz

 

Ben sizlere sizlerin şahsında çalışan bütün kadınların ortaya koydukları emek için toplumsal ve sosyal hayatın bize ve her alanda hizmet etme noktasında ki gayretleri için içtenlikle çok teşekkür ediyorum. Sizlerin şahsında bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. Bugünün bu anlamda toplumsal ve sosyal hayatta eksik kalan gücüyle, azmiyle hayata dokunmak isterken bunların önünde setler ve engeller olan kadınlar için önündeki engellerin kalkmasına vesile olmasını diliyorum. Bunun için de çalıştığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Okuma yazma şüphesiz temel haklardandır. Diyarbakır’ımızda da bütün alanlarda kadınlarımızın hayata tutunması için çok özel ve sosyal projeler başlatmış bulunuyoruz. Bu yıl özellikle bu anlamda atılım yılı olacaktır. Aile destek merkezlerimizin sayılarını bu yıl 50’ye çıkartacağız. Bu merkezler sayesinde 100.000 kadınımıza ulaşmak hedefliyoruz. Bu yıl bu konuda çok fazla çalışma sergilediğimizi ve inşallah bütün bu hedefleri gerçekleştirme noktasında hem Diyarbakır’ımızda hem ülkemizdeki kadınlarımızın çok daha güzel yarınlara ulaşabileceğini içtenlikle paylaşmak istiyorum

 

ve tekrar annelerimizden başlayarak tüm kadınlarımızın hayatımıza anlam ve değer katan, şüphesiz hayatın kaynağı olan tüm kadınlarımızın bu gününü kutluyor, bütün kadınlarımıza içtenlikle teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bildiğimi ifade etmek istiyorum” dedi.

 

 

Konuşmanın ardından Vali Güzeloğlu ve eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu programa katılan kadınlara karanfil ve şal hediye etti.