Bir dizi temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Turkuvaz Medya Grubunun düzenlemiş olduğu Diyarbakır İnşaat Kurultayına katıldı.

 

 

 

 

 

Programa Bakan Özhaseki ve Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal, Ak Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Bakanlık üst düzey yöneticileri, Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

 

Programda davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Saygıdeğer Bakanım, Bakan Yardımcım, saygıdeğer milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanım, Sabah ve Turkuaz Grubu'nun çok değerli yazar kadrosu, inanıyorum ki hepimizin abisi Yavuz Donat abimiz, bugün burada olmaktan, ev sahipliği yapmaktan çok mutlu oldum. İlimize teşrif eden çok değerli konuklar, değerli çalışma arkadaşlarım, hizmet etmekten büyük bir mutluluk ve sorumluluk duyduğum Diyarbakır’ımızın güzel insanları, Sabah ve Turkuaz Grubu'nun kent buluşmaları kapsamında inancımızın aziz şehri, medeniyetimizin beşiği,   insanlık tarihinin öğreten ve zenginleştiren kenti Diyarbakır'da böyle bir buluşmanın gerçekleştirilmesini bende büyük bir mutlulukla karşılıyorum. Bu buluşmaya katkı veren ve katılan buluşmamızı anlamlaştıran başta saygı değer Bakanım Mehmet Özhaseki olmak üzere hepinize şahsım ve tüm Diyarbakırlılar adına hoş geldiniz diyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

“Türkiye bir büyük dönüşüm, değişim sürecini yaşıyor. Adeta gücü fark ediyor, kararlılıkla geçmişinden aldığı güçle, geleceğe doğru emin adımlarla yürüyor.”

 

 

Buluşmamızın başlığı Diyarbakır’ın değişimi, dönüşümü doğru ama üst başlığı Türkiye değişiyor ve dönüşüyor. 16 yıllık bir süreçte ülkemizin lideri Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Türkiye bir büyük dönüşüm, değişim sürecini yaşıyor, adeta gücü fark ediyor. Kararlılıkla, geçmişinden aldığı güçle, geleceğe doğru emin adımlarla yürüyor.

 

 

“Türkiye’nin bu büyük gelişim ve dönüşüm sürecine Diyarbakır'da, zenginleştiren, katkı veren bir büyükşehir olarak yer alıyor ve bu heyecanı taşıyor.”

 

Hedeflerimiz var, 2023, 2053, 2071 ve sonsuza kadar akacak bir süreçte, bunu gerçekleştirmek adına irademiz, inancımız ve gücümüz var, sorumluluklarımız var, kalkınmayı sadece maddi temellerle tanımlanmayan, beşeri kalkınmayı da içeren ahlak, adalet ve insanın temel değerleri kucaklayan bir geniş ve büyük bakışımız var. Bu sorumlulukla, bu heyecanla çalışan Cumhurbaşkanımızdan başlayarak milleti ile bütünleşen kadrolarımız var. Şüphesiz ki Türkiye’nin bu büyük gelişim ve dönüşüm sürecine Diyarbakır'da zenginleştiren katkı veren bir büyükşehir olarak yer alıyor ve bu heyecanı taşıyor, çünkü Diyarbakır bağrından bugüne ve geleceğe kadar bir bilge şehir,  bir öğreten şehir 33 medeniyet olarak tanımlanan insanlığın geçmişini, taşında, toprağında, insanında yansıtan bir şehir sofrasından başlayarak, hayatın her alanında onu size hissettiren bir şehir, böyle bir derinlik ve zenginlik ve bilgelik, şüphesiz geleceğe dair çok şeyler söyleyen ve söyleyecek bir aynı zamanda zenginlik. Bu kadim ve aziz şehrinin önünde gerçek kimliğinin perdelenmesinde ve bu şehrin insanlarını geleceğe doğru birlikte yürümesinde, ihanet ve terör örgütlerinin baskısından kurtulduğu andan itibaren, özünü ve gücüne dönen bir büyük heyecanı, geçmişinden aldığı sorumluluk ve geleceği karşılayacak bir kararlılığı sergiliyor. Kim içte ve dışta bu büyük yürüyüşe, ister Türkiye’nin, ister Diyarbakır’ın geleceğe kardeşçe yürüyüşünde hangi ihanetin adı ve hainlikle yaklaşırsa yaklaşsın, büyük milletin gücü ve kararlılığı karşısında yok olup gidecek. İnancımızın, insanlığın ve hukukun karşısında en ağır cezayla karşılaşacaktır.

 

 

 

 

Bugün Diyarbakır'da yaşadığı ve geride bıraktığı o acı ve hatırlanması istenmediği zamanlardan sonra huzurun birliğin ve kardeşliğin bir büyük adıdır.   Bir değişim ve dönüşüm şüphesiz yaşanmakta ve daha iyiye doğru yol almaktadır. Diyarbakır ve Türkiye önündeki bütün engelleri aşacak gücün ve kudretin adıdır. Saygı değer Bakanım sadece 2018 için Diyarbakır’daki ekonomik projelerin kısaca başlıklarını değinirsem nasıl bir büyük geleceğe doğru ilerleyen bir şehir olduğumuz ortaya çıkacaktır. Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan ve GAP tan sonraki en büyük toplumsal, sosyal ve ekonomik kalkınma projesi olan Silvan Projesi bugün her noktada 24 saat esası çalışması devam eden 8 baraj, 23 sulama göleti ve sulama projesiyle 31 işle bittiği 2023 te inşallah 300 bin kişiye iş ve yılda 1.2 milyar Türk liralık doğrudan katkı sağlanacak bölgeler arası eşitsizliği, dengesizliği, iç göçü önleyecek, Diyarbakır sadece ülkemizi değil dünyanın en önemli tarım, gıda ve buna bağlı üretim merkezi konumuna getirecek. 2018 hükümetimizin politikaları doğrultusunda 2. genişlemeli organize sanayi bölgemiz, yeni karma organize sanayii bölgemiz, tekstil organize sanayi bölgemiz, lojistik bölgemiz olmak üzere temel başat bütün alanlarda temel ekonomik istihdam yaratacak konularda, hükümetimizin, milletvekillerimizin her konudaki gayretiyle çok büyük aşamalar inşallah yaşanacak ve sağlanacaktır. Bütün bunlarla birlikte belki de esas dönüşüm zihinsel ve düşünce boyutunda olacaktır.

 

 

 

“Henüz altı aylık bir süreç içerisinde okul öncesinde Türkiye’de birinci sıraya gelen,  bu heyecanı Dicle’nin köy muhtarlarına kadar yansıtan ve her anlamda bunu yaşatan bir şehirdir.”

 

Artık Diyarbakır ve Diyarbakır insanı ülkesi, milleti ve geleceğiyle bütünleşerek kararlılıkla yoluna devam edecektir. Bunu sağlamak adına saygı değer Bakanımla bu sabah katıldığımız okul öncesi çocuklarımızdan başlayarak, eğitim, kültür alanında da Diyarbakır geçmişin bilgeliğini yansıtacak bir gelişmenin içerisindedir. Henüz altı aylık bir süreç içerisinde okul öncesinde Türkiye’de birinci sıraya gelen,  bu heyecanı Dicle’nin köy muhtarlarına kadar yansıtan ve her anlamda bunu yaşatan bir şehirdir Diyarbakır. Belki de bu dönüşümün tarihi bu döneminde yaşanması Diyarbakır’ın en büyük şansını ortaya koyan dünya lideri Cumhurbaşkanımız yanında, yerel ölçekte, belediyecilik ve kent insan perspektifinde gerçekten her uygulaması örnek olan insani kişiliğinin yanına bir kentin dönüşümünü, tarihini adeta kentin geleceğini düşleyip gerçeğe dönüştüren bir Sayın Bakanın Çevre Bakanımız Mehmet Özhaseki'nin bu dönüşümü Diyarbakır'da öncüsü, yöneticisi ve lideri olmasıdır. Bu büyük şansı Diyarbakır’ımız vesilesiyle özel gezisini ve hepimiz için bir büyük  şans olan desteğini şükranla karşılıyor şahsım ve tüm Diyarbakırlılar adına Sayın Bakan şükranlarımızı arz ediyorum. Biz inanıyoruz, Bugünümüz dünden, geleceğimiz bugünden iyi olacak. Allah mahcup etmesin, niyetlerimiz doğrultusunda bu milletin, gelecek güzel günlerinde, daha nice güzel buluşmalarda, hep birlikte olmayı nasip eylesin diyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

 

 

Konuşmaların ardından Sabah Turkuvaz Medya Grubunun düzenlemiş olduğu Diyarbakır İnşaat Kurultayı Panel bölümüne geçildi.