Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Ticaret ve sanayi Odası’nda gerçekleştirilen Diyarbakır’ın Ekonomik Gelişimi konulu toplantıya katıldı.

 

Toplantıda, Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yrd. Sayın Hüsnü Dilemre ve heyetinin yansıra Milletvekili Ebubekir Bal, DTSO Başkanı Sayın Ahmet Sayar, iş adamları ve sanayi odası üyeleri katıldı.

 

Toplantı DTSO Başkanı Ahmet Sayar’ın konuşmasıyla başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Milletvekilimiz, Değerli Müsteşarımız, Bakanlığımızın Değerli Bürokratları, Ticaret ve Sanayi Odamızın Değerli Başkanı, ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan çok değerli iş adamlarımız, Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli üyeleri;

 

Ekonomi Bakanlığımızın düzenlediği ve bana göre örnek uygulama ile Devletin Milleti ile buluşması ve kucaklaşması ile karar vericilerin karşılıklı görüş, fikir ve tecrübe paylaşımına dönük ilimizde ve çevremizdeki illerle gerçekleştirilecek bu etkinlik kapsamında bugün sizlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Ülkenin gelişme, kalkınma ve hedeflerine erişmesinde bu tip buluşmaların, etkinliklerin önemli bir katkı sağladığını ve sağlayacağına inanıyorum.

 

 

Bir bütün olarak bir büyük devlet ve millet olarak geleceğe doğru kararlı yürüyüşümüz de ekonomik ve sosyal kalkınma şüphesiz en önemli hedefimiz ve önceliğimizdir. Bu perspektifte bütün bileşenlerin kamu, sivil ve özel tam anlamıyla aynı perspektifte buluşmaları aynı hedefi paylaşmaları ve aynı hedefe doğru kararlı, emin ve sürdürülebilir bir heyecanla yürümeleri gerekiyor.  Bu açıdan ekonominin çok önemli bir belirleyici kurumu olan ve karar alma konusunda etkileri olan ekonomi bakanlığımızın ve onun adına değerli bakanlık mensuplarımızın sizlerin yanına gelerek sarf etmeleri takdirle karşılıyorum. Türkiye ekonomisi geçtiğimiz günlerde açıklanan rakamlarla dünyanın en hızlı büyüyen ve hamdolsun iddiasını küresel ve bölgesel ölçekteki bütün istikrarsızlıklara rağmen OECD ülkelerinin birincisi olarak ilan edilen bir ülke olduk. Bu büyük başarı aslında sizlerin başarısı. Türkiye aleyhinde yapılan iç ve dış bütün bu büyümeyi ve bu büyük gelişmeyi engellemek isteyen, küçültmek isteyen bütün ihanet şebekelerinin, işbirlikçilerinin ve onlara destek verenlerin karşısında inat millet ve devlet olarak bir büyük başarı elde ettik.

 

 

Bugün dünyanın, gelişen ve değişen dengelerinde öne çıkan ilerleyen ve yönlendiren temel sektör şüphesiz bilgi ve iletişim sektörüdür

 

 

2017 yılında yüzde 7.4 büyüyerek Devler Ligi'nin en büyük hızlı büyüyen ülkesi olduk. OECD ülkeleri içerisinde bu büyüme oranı ile 2. sırada yer aldık. Bakın bu büyüme oranının hemen yanında zikredilmesi gereken en önemli unsur biraz gözden kaçıyor. 2017 yılının en hızlı büyüyen sektörü Türkiye’de bilgi ve iletişim sektörü. Yüzde 12,4 büyüme birilerinin, Türkiye'nin büyümesinin gerçekçi sektörler üzerinde olmadığını iddiasına en büyük ve açık cevap budur. Bugün dünyanın, gelişen ve değişen dengelerinde öne çıkan ilerleyen ve yönlendiren temel sektör şüphesiz bilgi ve iletişim sektörüdür. Bilgi ekonomisi çağındayız. Her boyutta bilgi ve iletişim kavramları kurumları; e-ticaret artık doğrudan ticaretin yerini alan inanılmaz büyüyen ve bu anlamda çok büyük bir gelecek vaat eden bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

 

Hukuk, artık klasik ve konvansiyonel bir ticaret değil, bilgi ve iletişim kanalları üzerinde gerçekleşen ortaya çıkan sorunları yönetmek ve çözümü ulaştırmak yolunda devam ediyor. Bugün nesnelerin internetten yapay zekaya, 4D yazıcılardan sürücüsüz otomobillere kadar ortaya çıkan yeni kavramlar hayatımızı şüphesiz değiştiriyor. Öte yandan bu büyüme perspektifi içerisinde Diyarbakır’ımızda büyüyor, gelişiyor. Yaklaşık 8 ay önce göreve başladığımızda tüm kent bileşenleri ile sağlanan huzur ve güven ortamında artık önceliğimiz toplumsal ve ekonomik kalkınma ve gelişme demiştik. Diyarbakır'ın potansiyelini doğru anlamak, bu potansiyelin dinamiklerini doğru tanımlamak ve doğru yaklaşımlarla bunu kazanıma taşımak hedefimiz.

 

Diyarbakır’ımızın Şubat ayı ihracatı 19 milyon 419 bin dolar olarak gerçekleşti

 

Türkiye'nin ihracat rekorunu tüm zamanların rekorunu kırdığımız bir tarihteyiz. Biz yaklaşık 6- 7 ay önce 2018 yılında Diyarbakır'a 300 milyon dolar gibi bir ihracat hedefi koymuştuk. Biz bu hedefi koyduğumuz zaman biliyorum bazıları için hayali, afaki ve çok aşırı bir hedef olarak görülebilir. Ama biz inanıyor ve biliyoruz ki Diyarbakır’ın büyüklüğü ve derinliği şüphesiz bunu harekete geçirebilir. Hamdolsun dün 2018 Şubat ayı ihracat rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlardan Diyarbakır’ımızın Şubat ayı ihracatı 19 milyon 419 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamı anlamlı kılan çok önemli bir değerlendirme bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %58 artış yaptığı sıçrama oldu. Bir önceki yıla göre Ocak ve Şubat ayı toplamı Diyarbakır için 34 milyon 742 bin dolara ulaştı. Biz şuna inanıyoruz inanır, çalışır, birleşir ve bütünleşirsek hiçbir hedef erişilmez ve elde edilmez değildir. Diyarbakır'daki değişimi gösteren çok önemli bir gösterge de 2017 yılı TUİK verileri istihdam verileri oldu. Diyarbakır TRC2 bölgesi olarak yani Diyarbakır-Şanlıurfa Bölgesi, Türkiye'de işsizliğin ve istihdamın en olumlu yönde bir yıl boyunca arttığı 2. bölge oldu. Daha değerlisi bu istihdamın en yüksek artış gösterdiği başat sektör tarım oldu.

 

Kalkınmayı bir bütün olarak sürdürülebilir ve bütünleşir olarak düşündüğümüzde tarım bitkisel ve hayvansal üretim olarak en stratejik sektörlerden birisidir. İnsan nesli ve insanın yaşaması için vazgeçilmez bir sektördür. Diyarbakır bu potansiyeli ile dünya çapında üretimin sadece tarımsal ve bitkisel değil, gıda sanayine dönüştürecek dünya çapında bir merkez olma yolunda iddiası ve adayıdır. Hâlihazırda bir buçuk milyon ton buğdayın üzerinde üretimi gerçekleşmektedir. Pamuk üretiminde Türkiye’de ilk üç içerisinde yer alan, ayçiçeğinden, mısır’ına kadar bütün hububat, tahıl ve endüstriyel girdilerin çok önemli bir merkezidir. Hayvan varlığı açısından Türkiye'nin vazgeçilmezi olan ve 500 bin tona kadar süt üretim merkezi Diyarbakır bir büyük dev proje ile dünya çapında iddiasını 2023'te ortaya koyacaktır.

 

Silvan projesi 8 baraj 32 sulama projesi ile entegre olarak GAP’tan sonra dünya çapında değişim ve dönüşüm projesidir

 

Silvan projesi 8 baraj 32 sulama projesi ile entegre olarak GAP’tan sonra dünya çapında değişim ve dönüşüm projesidir. 235 bin hektar alan suyla bereketle refahla buluşacak 300 bin insan istihdama doğrudan yaşadığı yerde köyünde kasabasında tarlasında kavuşacak. Bugünkü verilerle endeks değerini aldığımızda 1.3 milyar ekstra gelir artışı olacak. Sadece üretime bağlı olarak bunun gıda sanayine dönüştürülmesi ki olmazsa olmazlarımızdan. Şüphesiz bu rakamı çok daha ötelere taşıyacağız. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında Ekonomi Bakanlığımızın karar vericileri, Değerli Milletvekilimiz dahil bütün burada bulunan ve burada bulunmayıp Diyarbakır için üreten ve burada olan herkesin bir ev ödevi var. Bugünden, bu büyük geleceğe karşı hazırlanmak bireysel, kurumsal ve toplumsal anlamda yapılması gerekenleri en doğru şekilde yapmak ve kazancı mümkün olan en ileriye taşımak. İnanarak çalışarak bunu elde edeceğiz. 2023'te dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi hedefi ülkenin her bir vatandaşı için vazgeçilmez bir hedeftir. Elde edilmesi inanılarak çalışılması gereken bir hedeftir. Sadece Diyarbakır'da Silvan Projesinin dönüşümünü gerçekleştirdiğimiz zaman bu kent istihdama ihtiyaç duyacak, çalışan insanı dışarıdan alacak, dünyaya erişim ve ulaşımı noktasında her açıdan bir gıda üretim merkezi olacak bir kent olacak.

 

Diyarbakır'dan Almanya'ya haftada 3 gün doğrudan ve direkt seferler başladı

 

Geçtiğimiz günlerde yine bir büyük gelişmeyi Diyarbakır adına turizm ve hizmet sektörü adına hem tanıtmaktan hem duyurmaktan büyük bir mutluluk duyduk. Diyarbakır'dan Almanya'ya haftada 3 gün doğrudan ve direkt seferler başladı. SunExpress, Diyarbakır bağlantısıyla Almanya'nın 3 kentine karşılıklı 6 sefer bu yıl sonuna kadar 315.000 koltuk rezerve ederek anlaşmayı imzaladık. Bu Diyarbakır'a olan güvenin çok açık bir göstergesidir. Bunları doğru okumamız lazım. Geçtiğimiz günlerde İlimize teşrif eden Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır’a güveni özel ilgisi açıktır. Sayın Başbakanımızın, Sayın Bakanlarımızın meseleye yaklaşımı aynı boyuttadır. Değerli milletvekillerimizin katkıları son derece üst düzeyde ve boyuttadır. İnanıyorum ki birlik ve beraberlik içerisinde bu huzur ve güven ortamında, ekonominin ve bütün bu beklentilerin karşılanmasında gelecek her günümüz bugünden daha iyi olacak. Ticaret ve Sanayi Odamızın bu etkinliğine teşekkür ederken yakında yapılacak olan seçimli kongre ile görevi bırakacak olan Ahmet Bey’e de benimle çalıştığı dönem içerisindeki katkıları için teşekkür ediyorum. Sayın müsteşarımıza, ekibine, katkı veren bütün kurum ve kuruluşlara, Milletvekilimize, hepinize tekrar teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı olmasını diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

Vali Güzeloğlu’nun konuşması ardından soru cevap şeklinde devam eden toplantıda Diyarbakır’ın gelişmesi önündeki mevcut sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.