‘Diyarbakır Ergani Yol Ayırımı – Eğil Yolu ve Ziyaret Yolu Yapım Çalışmalarına başlandı’
 
İlimiz merkezi ile çevre illeri ve ilçelerimizi birbirine bağlayan modern yolların yapım çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalardan birisi de ‘Diyarbakır Ergani Yol Ayırımı – Eğil’ arası ve Peygamber Ziyaretleri yolu yapım çalışması.
 
Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen 1/A standardına sahip yolun yapım çalışmalarına 07.03.2017 tarihinde başlandı. Yol yapım çalışmaları; 21,6 km uzunluğundaki ‘Diyarbakır Ergani Yol ayırımı – Eğil’ yolu ve 2,328 km uzunluğundaki Ziyaret bağlantı yolundan oluşmaktadır.
 
Yolun belli bölümlerinde yarma kazı çalışmaları devam etmektedir. Yol boyunca kullanılacak olan toplam 8 adet menfezden 3 adet menfez tamamlanmış, 5 adet menfez imalatında çalışmalar devam etmektedir.
 
Yolun tamamlanması halinde; Kuran-ı Kerim’de adı geçen Hz. Elyasa ve Hz. Zülkifl peygamberlerin kabirlerinin yer aldığı Eğil ilçemizdeki Peygamber Ziyaretlerinin yanı sıra İlçede bulunan kayaların içine oyulmuş Kral Mezarlarını ve ilçenin doğal güzelliklerini görmek üzere Eğil’i ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızın ulaşım olanağını arttırmak ve onların Ziyaretlere daha rahat gidip gelmelerini sağlayacak şekilde kullanımına sunulması ve Eğil ilçemizin manevi, tarihi ve doğal güzelliklerinin ilimiz turizmine daha etkin bir şekilde kazandırılması amaçlanmaktadır.
 
Toplam 39 milyon 315 bin 404 TL’ye mal olacak yolun 23.10.2018 tarihinde bitirilerek halkımızın hizmetine sunulması planlanmaktadır.