Bir dizi temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nu Valilik Makamında ziyaret etti.

 

Bakan Fakıbaba’nın Şeref Defterini imzalamasının ardından Valilik makamına geçildi. Valilik makamında misafirlere hitaben yaptığı konuşmada Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Saygıdeğer bakanım, Sayın milletvekilim, çok değerli konuklar, sevgili basın mensupları, bugün benim için çok özel ve güzel bir günü yaşıyoruz. Saygıdeğer bakanımı, benim çok değerli abimi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’yı Diyarbakır'da ağırlamanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Çok uzun yıllara dayanan çok özel bir dostluğun ve şüphesiz ilimiz adına gurur verici bir kimliğin sahibi olan Sayın Bakanımız bugün Türkiye'de tarımın ve genel olarak ülkenin kalkınması adına çok onurlu ve sorumlu bir görevle Diyarbakır'ımız da. Diyarbakır olarak kendisini bugün çok yoğun ve gerçekten zengin bir gündemde inşallah ağırlayacağız. Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması, birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe doğru büyük ve kutlu yürüyüşünde Diyarbakır'ın, çok zenginleştiren katkı veren ve zenginlik sunan bir özel yeri var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadeleriyle Türkiye'nin mührü olan bu aziz ve kadim şehirde şüphesiz tarım, stratejik olarak en önemli sektör ve başlık tarımın tüm boyutlarıyla bitkisel ve hayvansal üretim perspektifinde yeni dönemde, Cumhurbaşkanımızın öncü ve lider vizyonu, Başbakanımızın bu anlamdaki çok büyük katkıları ve Sayın Bakanımızın tüm topluma mal olan içten ve özel gayretleriyle, inşallah çok önemli kazanımlar elde edeceğiz.

 

Bugün hem sektörle, hem kurum ve kuruluşlarımızla çok önemli ve yararlı buluşmalar gerçekleştireceğiz. Biz 2023 hedeflemesinde Diyarbakır'ın gelişme ve kalkınma perspektifinde tarımı en temel ve stratejik sektör olarak görüyoruz. Bu anlamdaki çalışma ve çabalarımıza Sayın Bakanımızın her zaman olduğu gibi ortaya koyduğu katkı, destek ve ilgileri içinde içtenlikle teşekkür ediyoruz. Kendisini ağırlamanın mutluluğu içerisinde şahsım ve tüm Diyarbakırlılar adına saygıdeğer Bakanıma tekrar ilimize hoş geldiniz, şeref verdiniz diyorum” dedi.

 

 

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma yapan Bakan Fakıbaba şunları söyledi: “Sayın Valim, çok değerli milletvekilim, değerli katılımcılar, değerli basın mensupları, hepinize saygılar sunuyorum. Ben de Diyarbakır'da, yani bu toprağın bir çocuğu olarak burada bulunmaktan da büyük bir mutluluk duyuyorum. Sayın Valim benim bahsettiği gibi çok eskilere dayanan bir arkadaşlığımız var. Ben de kendisiyle gurur duyuyorum. Her gittiği ilde, valilik yaptığı ilde, hala söylenmesi, iyilikle anılması, eserleri ile ortaya çıkması ve arkadaş olarak beni çok mutlu etmiştir ve Diyarbakır'da aynı şeyi yaptığını görmekten de ayrıca gurur ve mutluluk duyuyorum. İnanıyorum ki bu başarı gittikçe artacaktır, kendisini tebrik ediyorum. Tabi hemşirelerimle beraberim, beraber dertleşeceğiz, konuşacağız, problemler sıkıntılar mutlaka vardır ama Sayın Valimin dediği gibi Diyarbakır gerçekten bir kültür şehridir, tarım şehridir, hayvancılık şehridir, turizm şehridir. Ben Diyarbakırlıları özel olarak da çok seven bir kardeşinizim. Onlarla sohbet edeceğiz, problemleri Allah'ın izniyle çözmek için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz tabii Diyarbakır her ırktan insanların yaşadığı bir şehirdir. Ben bunun çok büyük zenginlik olduğunu, çok hoş olduğunu, Diyarbakırların çok mert insanlar olduğunu ve arkadaşlarımın çoğunun Diyarbakırlı olduğundan da gurur duyduğumu özellikle her yerde söyleyen bir kişiyim. Yani maalesef Diyarbakır hak etmediği bir şekilde gerçekten hep terörle damgalanmıştır ama bunun doğru olmadığını batıda hep anlatan bir kişiyim. İnşallah biz takım halinde bu terörün üstesinden geleceğiz. Dün 2 tane şehidimiz vardı, Allah rahmet eylesin Afrin'de, ama bütün millet olarak inanıyoruz ki, biz bu zorlukların üstesinden geleceğiz Allah'ın izniyle. Binlerce kilometre uzaklıktan gelen topraklarımıza göz diken insanların o paçavralarını alacağız, Allah'ın izniyle yerlere gömeceğiz ve başlarına çarpacağız. Bu konuda biz çok kararlıyız ve bu konuda başarılı olacağımıza Mehmetçik’in mutlaka ama mutlaka başarılı olacağına yürekten inanıyoruz. Şehitlerimize yine ben bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Allah’ın izniyle bizim birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyacımız olduğu bir zaman Diyarbakır halkının bunu başardığına inanıyorum ve Diyarbakır halkına özellikle çok teşekkür ediyorum. Onların emrinde olduğumuzu bir kez daha iletmekten gurur duyuyorum, dinleyeceğiz, bakacağız Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak Diyarbakırlı hemşerilerimin önünü açmak benim en önemli görevlerimin başında geliyor. İnşallah bu konuda hep birlikte çözüm yollarını beraber arayacağız. Ben ilginizden dolayı başta Sayın Valim ve Milletvekillerime, arkadaşlara, değerli basına yürekten teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum ”dedi.

 

 

Valilik makamında Bakan Fakıbaba ve beraberindekiler, Vali Güzeloğlu ile bir süre sohbet etti.