Muharrem ayı münasebetiyle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhurbaşkanlığımız tarafından, ülke genelinde 13 ilde 14 Cami’de düzenlenen aşure ikramı etkinliği, Diyarbakır’da öğle namazının ardından Ulu Cami’de yapıldı.
 
Cumhurbaşkanlığımız himayesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, Cumhurbaşkanlığı Proje Müdürü Evren Başer, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Etkinlikte basın mensuplarına açıklama yapan Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu: “Bugün ulu şehir Diyarbakır’da İslam’ın 5. Haremi Şerifi Ulu Cami’mizde öğle namazımızı eda ettik. Öğle namazımızda tüm şehitlerimizi ve Kerbela şehidi, şehid-i şüheda Hz. Hüseyin Efendimiz dahil bütün şehitlerimiz ve bugün Silvan’da en son menfur saldırı sonucu şehit olan Mehmet Kızılca şehidimiz dahil bütün şehitlerimizi Fatihalarla andık. Rabbim bütün şehitlerimizden razı olsun, mekânları cennet olsun, şehadetlerini Rabbim kabul eylesin.
Bugün Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde 13 ilimizde olduğu gibi Diyarbakır’ımızda da aşure manasında Hz. Hüseyin Efendimiz dâhil Kerbela’nın bütün şehitlerini anmak. Kerbela şehitlerini anarken şehitliğin manasını anlamak ve şehit olma şuurunu ve imanını yeniden yaşatmak amacıyla aşure dağıtıyoruz.
Geleneğimizde aşure; Kerbela mateminde, Kerbela’da şehit olan Hz. Hüseyin Efendimiz dâhil Kerbela şehitlerimizle bu manaya ermek, onları Fatihalar ile anmak ve Allah’tan şüphesiz rahmet dilemektir.
Bizde Diyarbakır’da bugün Ulu Cami’nin önünde bütün şehitlerimizi bir kez daha bütün Diyarbakır’lılar ile birlikte rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun diyoruz. O ruhun yaşadığını bu topraklardaki birlik beraberliğimizin ve kardeşliğimizin, bütün terör örgütleri ve ihanet şebekelerinin, ne yaparlarsa yapsınlar sonsuza kadar dipdiri ve güçlü devam edeceğini, şüphesiz bu birlik ve beraberlik içerisindeki yolculuğumuz geleceğe akarken, bütün şehitlerimizin her zaman rahmet ve minnetle, milletçe anılacağını bir kez daha paylaşmak istiyoruz.
Aşurenin, bizim birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize katkı sağlamasını diliyorum. Bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi Diyarbakır’da birlik ve beraberlik ruhu içerisinde başta Kerbela şehitlerimiz olmak üzere, bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor. Ruhları şad makamları cennet olsun diyorum”dedi.
Vali Güzeloğlu’ndan sonra konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz: “Ulu şehir Diyarbakır’da Ulucami’nin önünde bizi sizlerle buluşturduğu için öncelikle cenabı Hakk’a  hamd ediyorum. Bütün Diyarbakırlı kardeşlerimize Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ve muhabbetlerini getirdim.
 Aşure içinde çok farklı malzemeleri barındıran ama tek bir terkibe ulaşmış ve bu terkipte de mükemmeliyeti bulmuş bir yemeğin adı. Bizim millet oluşumuzun da iki temel unsuru var. Birincisi tarih ikincisi coğrafya. Aynı tarihi paylaşıyoruz aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Fakat üçüncü bir unsur daha var ki milleti ortaya çıkaran unsurlardan bir diğeri de duygusal bir unsurdur. Bu da geçmişte yaşanmış ortak acılardır. Bizim acılarımız da ortak, kederlerimiz de ortak. Kerbela da bu acılardan birisi. Hz. Hüseyin ve yanındaki şehitlerimiz bütün İslam milletinin şehitleri ve bugün bizi birleştiren tarihten ders alışımızdır.
Tarihten ders alabildiğimiz ölçüde millet oluruz, ders alabildiğimiz ölçüde de kardeş oluruz. Bu duygu ve düşüncelerle ben hem Muharrem ayınızı tebrik ediyorum hem de az evvel aldığımız acı haberi valimiz sizlerle paylaştı şehidimize ve bütün şühedamıza bugüne kadar bu vatan için, bu millet için canını vermiş olan bütün şehitlerimize cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Muharrem ayınız mübarek olsun aşureniz hayırlı olsun.” dedi.
 
            Daha sonra, hazırlanan aşurelerin ikramını, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve beraberindekiler yaptı. Düzenlenen Aşure ikramı etkinliğine vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.