‘Engelliler Haftası’ münasebetiyle engelli vatandaşlarımız Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’u ziyaret etti.
 
Ziyarette Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, Türkiye Beyaz Ay Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Nezihe Kent, Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mehmet Akif Karakaş, engelli dernekleri ve engelli vatandaşlarımız yer aldı.
 
Engellilerin sosyal yaşama, kültürel yaşama, ekonomik yaşama doğrudan girmelerini sağlama adına hepimizin önemli görev ve sorumlulukları var
 
Ziyarette engelliler adına Vali Aksoy’a çiçek takdim edildi. Daha sonra bir konuşma yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Arkadaşlar hepiniz hoş geldiniz. Engelliler Haftası münasebetiyle ziyaretinize ben de teşekkür ediyorum. Engelliler bizim için önemli ve onların sosyal yaşama, kültürel yaşama, ekonomik yaşama doğrudan girmelerini sağlama adına hepimizin önemli görev ve sorumlulukları var. Özellikle son yıllarda devletin Anayasada yazılan ‘Sosyal Devlet’ olma vasfını, yapılan değişiklerle hayata geçiren bir Türkiye’yi hepimiz yaşadık, yaşıyoruz. Engellilere dönük olarak Türkiye’de çok önemli çalışmalar yapıldı. Yasal değişikliklerle birtakım imkânlar sunuldu, önemli mesafeler alındı. Hala eksiklerimiz var mı tabi ki var bunları da süreç içerisinde hep beraber ortadan kaldıracağız.
 
Engellilerimizin gerek ekonomik yaşamda gerekse sosyal yaşamda daha net olarak yer almalarını arzu ediyoruz
 
En önemli eksikliklerimizin başında da erişilebilirlik konusu geliyor, bu konuda hala arzu ettiğimiz noktada olmadığımızı görüyoruz. Süreç içerisinde hep birlikte mücadele ederek bunun da sağlanması adına çalışmalarımızı ortaya koyacağız. Engellilerimizin gerek ekonomik yaşamda gerekse sosyal yaşamda daha net olarak yer almalarını arzu ediyoruz. Onların evlerine kapanan ve toplumdan uzak bir yapı içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini istemiyoruz. Bu anlamda gerek Valiliğimiz gerek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz son dönemde de başta Büyük Şehir ve İlçe Belediyelerimiz olmak üzere, bu alanda engellilerimize dönük yürütülen birtakım yeni çalışmalar da var. Amacımız engellileri çok daha iyi bir noktaya taşıyabilmek. Onların her alanda kendilerini gösterebilecekleri imkânları onlara sunmak ve onlardan yararlanmak. Onlar da bu toplumumuzun önemli bir parçası. Nüfusun ortalama % 12’si engelli statüsünde değerlendirebileceğimiz bir konuma sahip. Bu bakımdan kendini  engelsiz düşünen her kişinin de engelli adayı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir kazadır, bir hastalıktır, bir başka neticedir hepimiz bir gün aynı pozisyona düşebiliriz. Bu bilinç içerisinde engellilerimizi anlamak ve empati yapmak durumundayız.
 
Engellilerimizi her zaman anlamak ve onların sorunlarını çözmek adına gayret göstermek durumundayız
 
Onların sorunlarının her zaman neler olabileceğini hissetmek ve onlara çözüm üretmek bizim görev ve sorumluluğumuz. Umuyoruz ki bu tür haftalar, engellilerin sorunlarının tartışıldığı konuşulduğu onlara çözüm üretme adına belli faaliyetlerin gerçekleştirildiği haftalar ve günler . Ancak engellilerimizi bir haftada değil bütün yıl boyu, hepimiz yakından bilmek, anlamak ve  varsa sorunları, onları çözmek adına gayret göstermek durumundayız. Engellilerimizin sporla ilgilenmesi ki ilimizde belli spor kulüpleri de var bunlar çok önemli. Onların belirli aktivitelerin içinde yer alması çok önemli. İnşallah bunları önümüzdeki dönemde daha da geliştirerek Diyarbakır’ımızda engellilerimizin kent yaşamıyla, sosyal yaşamla, ekonomik yaşamla iç içe bir hayat tarzını gerçekleştirmiş oluruz”
 
Ziyaret Vali Aksoy’un misafirleriyle toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.