Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, İlçe ziyaretleri kapsamında Dicle İlçemizi ziyaret etti.

 

 

Kaymakamlık binası önünde Dicle İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alparslan Kılıç ve Kaymakamlık çalışanları tarafından karşılanan Vali Güzeloğlu’na öğrenciler tarafından çiçek takdim edildi.

 

 

Daha sonra Kaymakamlık Makamına geçen Vali Güzeloğlu burada Kaymakam Kılıç’tan İlçe hakkında bilgi aldı. Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli arkadaşlar bugün ilçe gezilerimizin ikinci durağında güzel Dicle’mizdeyiz. Dicle'nin bugün, hem bugününü, hem de geleceğini konuşacağız. Devam eden çalışmalarımızı, yatırımlarımızı, hizmetlerimizi değerlendireceğiz. İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz den bu anlamda yapılan çalışmaların bilgisini alacağız. Bizimle birlikte olan bölge müdürlerimiz ve diğer yetkililerimizle il düzeyinde ve bakanlıklar düzeyinde planlanan yatırımlarımızı konuşma fırsatı bulacağız. Değerli muhtarlarımız, siyasi partilerin ilçe başkanları, diğer bütün katılımcılarımızla Dicle’nin bugününü ve yarınlarını daha iyi nasıl yapacağımızı paylaşacağız. Sizlerin de istediği gibi bugün ilçe gezilerimizin böylelikle 14 durağına gelmiş oluyoruz. Bütün ilçelerimizi tek tek yerinde giderek, vatandaşlarımızla buluşarak, yaşanılan sorunları yerinde görerek değerlendiriyoruz, bu devam edecek. Bu değerlendirme gezilerimiz, ilçelerimiz mahallelerimize kadar uzayacak.

 

“Diyarbakır, Dicle, katkı koyan, zenginlik sunan çok özel ve güzel yerler bunu daha öteye taşımak azim ve kararlılığındayız.”

 

 

Amacımız ve tek bir hedefimiz var. Merkezinde insan olan, insana hizmet etmeyi ibadet ve en büyük bu anlamda hayır sayan ve geleceğimizi daha güzelleştirmeyi el birliğiyle amaçlayan bir yönetim anlayışı. Diyarbakır’ımız çok aziz ve özel bir büyükşehir Dicle de onun çok güzel bir ilçesi. Dicle’nin güzel insanları her şeyin en güzeline layık, çaba içinde çalışıyoruz, bu azimle bu gayretle çalışıyoruz. Allah Mahcup etmesin, amacımız doğrultusunda insanımıza hizmet etmeyi nasip eylesin. Bugün bu ülkenin her bir köşesinde sağlanan huzur ve güven ortamının Diyarbakır’ımızda da Dicle de hissediyoruz. Hamdolsun bu ülkenin birlik ve beraberliği, huzur ve güveni içinde büyük yürüyüşünde, Diyarbakır, Dicle, katkı koyan, zenginlik sunan çok özel ve güzel yerler bunu daha öteye taşımak azim ve kararlılığındayız. İnşallah bugünkü buluşmamızda Dicle de bu amaçlar doğrultusunda bizlere hem fırsatlar sunacak, hem de kazanımlar sağlayacak diye düşünüyorum. Tekrar İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkan Vekilimiz başta olmak üzere görev yapan güvenlik amirlerimiz, kurum yöneticilerimiz, tüm düzeyde katkı sağlayan arkadaşlarımıza muhtarlarımıza, emekleri için teşekkür ediyorum, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

 

Kaymakamlık ziyaretinin ardından Dicle Halk Eğitim Merkezinde, Dicle İlçesinde görev yapan muhtarlar ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

 

İstişare toplantısında muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Kaymakamımız, değerli kamu yöneticilerimiz, değerli Dicle ilçe muhtarlarımız, Dicle’nin sivil toplum temsilcileri, siyasi partilerin temsilcisi, çok değerli hemşerilerim. Bugün ilçe gezileri kapsamında Dicle’ye, sizlere konuk olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum, hepinize hayırlı günler diliyorum. İnşallah bu toplantımız Dicle için, insanımız için, ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olur.

 

 

“Devlet milleti için vardır, insan için vardır ve hizmet için vardır. O yüzden kimin derdi varsa o dert bizim derdimizdir.”

 

Bizim yaklaşık 6 önce Diyarbakır'da göreve başladığımızda temel hedefimiz ve amacımız Diyarbakır'daki bütün ilçelerimizi, buradaki hemşerilerimizin her bir kişisinin ve her meselesinin yerine gidip görmek, sıkıntıyı yaşayan vatandaşlarımızla görüşüp, karşılıklı konuşmak ve çözümünü de oradan başlayarak sağlamaktır. Çünkü devlet olmanın gereği budur. Devlet milleti için vardır, insan için vardır ve hizmet için vardır. O yüzden kimin derdi varsa o dert bizim derdimizdir.   Bu derdi dertlenerek, hissederek çözmekte amacımız ve gayemizdir. Bu doğrultuda ilçe ziyaretlerimizin bugün 14 üncü ilçesindeyiz. Bu Kaymakam beyin açış konuşmasında ifade ettiği gibi belki bu derece geniş yapılan ilk toplantı, ama bizim için şüphesiz devam edecek toplantıların birincisi. Bu meselenin her toplantıda ve yapacağımız buluşmalarda inşallah çözüme taşındığını, sıkıntıların aza indiğini, meseleleri hal olduğunu hepimiz göreceğiz.

 

 

“Buradaki herkesin ortak bir gayesi hizmet etmek, hizmet çıtasını daha iyiye ve daha öteye taşıyabilmek. Bu noktada Dicle'nin güzel insanlarının da her şeyin en iyisine layık olduğunu biliyor ve bu doğrultuda gayret gösteriyoruz.”

 

 

 

Her birimizin, her birinizin, isterse seçilmiş muhtarlarımız, ister atanmış Kaymakam, İlçe Müdürü ve kamu görevlilerimiz ve belki de buradaki herkesin ortak bir gayesi hizmet etmek, hizmet çıtasını daha iyiye ve daha öteye taşıyabilmek. Bu noktada Dicle'nin güzel insanlarının da her şeyin en iyisine layık olduğunu biliyor ve bu doğrultuda gayret gösteriyoruz. Sizler, özellikle muhtarlarımız, halkın seçtiği, güven duyduğu, vekil tayin eylediği değerli arkadaşlarımızsınız. Bu noktada benim için, yaklaşık 32 yıllık devlet hayatımızın her döneminde, en yakın, en yoğun mesai yaptığımız arkadaşlarımız oldunuz. Sadece vatandaşımızın güven duyan meselesini bizlere taşımak ve aktarmak için seçtikleri değil, aynı zamanda bizim vatandaşımıza  aktarmak istediklerimizi de taşıyan bir elçi oldunuz. O yüzden Muhtar arkadaşlarımızın kamu kurumlarında, bütün idarilerde hem öncelikle değerlendirilmesi, hem ilettikleri meselelerin takip edilmesi noktasında, diğer bütün çalıştığımız illerde olduğu gibi, Diyarbakır'da da bir genelge çıkartıp kaymakamlarımız da gönderdik bunları dağıttık. En son geçtiğimiz haftada başka bir genelge gönderdik. O da her bir muhtarımızın kamu hizmetlerindeki kendi mahallesini ilgilendiren kısmında yapılacak olan yatırımlar ile ilgili bilgilendirilmesi gereği, çünkü bir mahallemizde bir yatırım yapılıyor fakat mahalle muhtarımızın çoğu zaman bilgisi olmuyor o da Diyarbakır’ımız da gelince gördüğümüz bir eksiklikti. Şimdi onların da yazı ile bildirilmesini ister kararlaştırılan, İster proje olarak çalışılan hepsini muhtarlarımıza bildirin dedik, çünkü muhtar bilirse millet bilir. Bu işbirliğini daha köklü ve daha güçlü kılacağız. İlçe Kaymakamlığımızın başkanlığında zaten sizin 46 mahalle muhtarımızın aylık toplantıları var, devam edecek. O toplantılarda dile gelen iletilenlerin tespiti zaten yapılıyor. Bize iletilenleri biz takip ediyoruz. İlde çözdüklerimizin ötesinde Ankara'nın nezdinde takip edilmesi gerekenler varsa onları takip ediyoruz.

 

“Bugün tüm Türkiye'de olduğu gibi Dicle'nin de, Diyarbakır'ında her bir köşesinde olduğu gibi huzur ve güven hamdolsun tesis edildi.”

 

Şunu bilin değerli muhtarlarım, bizim bir anlayışımız var. ”iki günü bir olan ziyandadır.” fakat baktığımız zamanda ne acıdır ki, bırakın günü, ayları, yılları ziyan etmişiz. Özellikle bu ülkenin beraberliğine, birliğine, devletin bütünlüğüne kasteden ihanet örgütünün, PKK'nın FETÖ nün ve diğer bütün bunların işbirlikçilerinin ihanetleri yüzünden Dicle de, bu bölge de çok büyük acılar, ıstıraplar çekmiş, hizmetler yatırımlar maalesef gerçekleştirilememiş. Devleti'ni ihale ettiği,  müteahhittin eşyasıyla, aracıyla geldiği şantiyeler yakılıp yıkılmış bu hizmetin önüne geçilmiş. Bu ihaneti, millete karşı yaptılar ve milletin gelişmesini önünde engel oldular. Milletin fakirliğinin, garipliğinin, sıkıntısının giderilmesine engel oldular. Bunun zararını, acısını, en fazla sizlere, vatandaşlara geldi. Hani den gidiyoruz,  Hani Güçlügöleti engellediler. Bu gölet yapılsa toprak su ile buluşacaktı, su ile buluşunca o kuru topraktan alınan bir ürün, en az 2 ürün olacaktı. Kazancı benim insanımın Dicle'li Hani’li vatandaşımın yüzde yüz artacaktı. Buğday eken, mısır ekmeğe, pamuk ekmeye başlayacaktı. Ama ihanet, milletin gelişmesine, kalkınmasına, bu duruşla Silvan barajı 300 bin hektar alan sulanacak önünde durdular, engellemeye çalıştılar, ama güçleri yetmedi yetemeyecek. Bu büyük devlet ve millet yoluna kararlılıkla devam ediyor ve edecek. Bugün tüm Türkiye'de olduğu gibi Dicle'nin de, Diyarbakır'ında her bir köşesinde olduğu gibi huzur ve güven hamdolsun tesis edildi ve daha güçlenerek sürecek. Şimdi o yüzden bu ihanet odaklarının FETÖ nün 15 Temmuz'da yaptığı gibi PKK'nın geçmişten bugüne yaptığı gibi karşısında milletiyle duran bir devlet iradesi, bütün bu ihaneti ve hainlikleri defedecek ve hukukun içerisinde en ağır cezayı, hak ettikleri cezayı bunları gösterecek ve gösteriyoruz.

 

 “Dicle’ İlçe merkezimizin  şu anda yüzde 98 i sıcak asfalt, kaldırım çalışması tamamlandı, merkezimizin yol sorunu çözüldü.”

 

 

Şimdi yapılacak iş, huzur ve güven ortamında ekonomik ve sosyal toplumsal kalkınmayı, elbirliğiyle gerçekleştirmek, eğitimden sağlığa kültürlerin tarıma her alanda insanımızın hak ettiğini ona sunabilmek. Bu konu insani, imanı ve ahlaki birinci vazifemiz. Özellikle muhtarlarımız ve diğer bütün çalışanlarımız olarak hepimiz bu meselenin içerisindeyiz. Gelirken Kaymakam beyle konuşuyoruz, mezarlığa yeni başladım dedi. Devraldığı mezarlık bile ölüye bile saygısı olmayan bir zihniyetin mezarlığıymış, Şu hali bile yetersiz. Demek ki eski hali nasıl bir haldi. Ben soruyorum Dicle’nin güzel insanlarına yazık günah değil mi? bu altyapısızlık, bu yetersizlik bir kader mi? bulvarı yeni yaptım Sayın Valim diyor Kaymakam bey. Dicle’nin yüzde kırkı tozdan, topraktan geçilmiyordu şu anda yüzde 98 oranında sıcak asfalt, kaldırım çalışması tamamlandı, merkezimizin yol sorunu çözüldü diyor. Şimdi ben diyorum ki bu zihniyetle, bu düşünceyle, bu hizmetle, geride ki yıllar yapılsaydı bugün bu Dicle’nin sokakları, caddeleri nasıl olurdu, bir hesap edin bakayım. Bir yılda bu olmuş, on yıl bu anlayışla bu kaynaklar, millete, Dicle’ye harcansaydı bugün Dicle ne olurdu?  İşte kaybımız bu, ama biz kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. İster şehir içinin yolu, ister mahallesinin yolu,  Dicle’yi Palu’ya bağlayan yolu yapmaya gayret ediyoruz. Şimdi karayolları ağını alıp,  projelendirilip bu beklentiyi karşılamaya inşallah gayret edeceğiz. Ne varsa milletin hayrına, yararına biz oradayız. Ama sizden de, milletin şerrine ve zararına olan her şeyin karşısında durmanızı bekliyoruz. Bu noktada gelecek her gün inşallah Dicle için daha güzel, daha hayırlı ve faydalı hizmetlerle buluşmasıyla Dicle'nin insanların hak ettiği hizmeti almasına katkı sağlayacağız. Bugüne kadarki emekleriniz, gayretleriniz ve hizmetleriniz için teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı geçmesini diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Konuşmanın ardından istişare toplantısına geçildi ve Dicle İlçesinde ve kırsal mahallelerinde yaşanan sorunlarla ilgili Vali Güzeloğlu, Muhtarlarla ve ilgili kurum müdürleriyle görüş alışverişinde bulunuldu.