Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, ilçe gezileri kapsamında, bir dizi temaslarda bulunmak üzere gittiği Silvan İlçesinde, Silvan Barajını ziyaret etti.

 

 Vali Güzeloğlu’nu; Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Adem Çelik, DSİ Silvan Proje Müdürü Abdulhalim Bilgin karşıladı.

 

Tamamlanmasına kısa bir süre kalan Silvan Barajı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Güzeloğlu, yetkililerden baraj çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Burada Silvan Barajı hakkında konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: ” Değerli çalışma arkadaşlarım, Diyarbakır’ımızın sivil, toplum temsilcileri, ekonomik sektörün değerli yöneticileri, oda, borsa ve birlik başkanlarımız bugün ülkemizin ve ilimizin yüz akı, vizyon projelerinin en önemlilerinden biri olan Silvan Projesi ve Silvan Barajı şantiyesinde hep birlikteyiz. Biraz önce ifade edildiği ve paylaşıldığı gibi gerçekten bu büyük ülkenin ve milletin böylesi dev bir projeyi gerçekleştirmesi gururu hepimizin yaşadığı ortak bir duygu Türkiye’nin 2023 hedeflerine doğru büyük yürüyüşünde Silvan Projesi bir bütün olarak ekonomik, sosyal ve toplumsal kalkınmayı gerçekleştirecek, ülkemizin 2023 hedeflerini elde etmesini ve gerçekleştirmesine çok büyük bir katkı sağlayacak Silvan Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi yani “GAP” projesi eylem planı içerisinde yer alan ve Diyarbakır sınırlarında, Diyarbakır arazi varlığında bir bütün olarak tarımsal ve sosyal kalkınmaya çok doğrudan etki ve katkı sağlayacak bir vizyon projesi Silvan Projesi içerisinde toplam 8 barajımız ve 23 sulama projemiz var yani toplam 31 işin yer aldığı ve 235 bin hektar alanın sulamasını öngören bir proje, bu proje bir bütün olarak baktığımızda, bittiğinde 300 bin kişiye iş sağlayacak ve her yıl Diyarbakır ve ülke ekonomisine 1 milyar Türk Lirasını aşkın doğrudan katkı sağlayacak.

 

“Silvan Projesi, Diyarbakır’ı uluslararası bir tarımsal üretim ve tarım sanayi merkezi yapacak ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinde bölgenin kalkınması sağlayacak.”

 

Bu büyüklükteki projemiz gerçekleştiği zaman özellikle tarımsal ve sosyal kalkınmada, iç göçün engellenmesinde, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının giderilmesinde ve tarımsal üretim kapasitesine bağlı olarak, tarımsal sanayi ve artı değer ve gelir elde edilmesinde gerçekten çok büyük katkı sağlayacak, ilimizin kalkınmasında olduğu kadar, bölgenin ve Türkiye’nin kalkınmasına da artı değer ve katma değer sağlayacak. Diyarbakır’ı uluslararası bir tarımsal üretim ve tarım sanayi merkezi yapacak ve Silvan Projesi Türkiye’nin 2023 hedeflerinde bölgenin kalkınması üzerinden gerçekten hepimizin özlediği katkıları sağlayacak, bugün biz Silvan Projesinin temel ve en büyük yatırımı Silvan Barajı inşaat alanındayız. Silvan Barajımız Avrupa’nın en yüksek kaya dolgu ve ön yüzü beton kaplı barajı olacak 175 metre gövde yüksekliğindeki bu barajımız birazdan hepimizin göreceği gibi çok hızlı devam eden çalışmalarla İnşallah 2019 yılı içerisinde tamamlanacaktır. 2019 yılında tamamlanacak barajımızın su tutması ile birlikte baraj hacminde 5,5 milyar m³ aşkın bir su hacmi ve rezervuarıyla hem enerji hem de sulamaya katkı sağlayan entegre bir baraj projesi olacak.

 

“Bereketi, refah ile sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak projeyi en geç 2023 itibariyle tamamlamak istiyoruz.”

 

Bir bütün olarak baktığımız zaman bu proje Türkiye’nin Atatürk Barajından sonra en büyük baraj projesi olacak. Şuanda devam eden çalışmalarımız hızla hedefine doğru yol alıyor. Silvan Barajı Projesi içerisinde toplam 8 barajımız var demiştik. Bunlardan Pamukçay Barajımız tamamlandı. Hamdolsun şuanda su tutmaya başladı. Başlar, Ambar ve Kuruçay Barajlarımızda %96-97 ler civarında. Artık onları da tamamlandı olarak sayıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz Silvan Barajımızda yaklaşık %60 seviyelerinde. Böylelikle toplam 8 barajımızın 5 tanesi bu hedef doğrultusunda büyük oranda tamamlanmış ve tamamlanma hedefine yaklaşmış durumda. 3 barajımızın ise son proje etüt çalışmaları devam ediyor. Bu projelere bağlı 23 sulama projemizin büyük kısmı tamamlandı. Bir büyük kısmında inşaat devam ediyor. Bir kısmında da kamulaştırmaya bağlı proje ve ekip çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda kararlılıkla ve hızla devam eden çalışmalarımızda hedefimiz Silvan Projesini toplam 8 baraj 23 sulama projesi ve 235 bin hektar alanı kapsayacak, bir nevi bereketi, refah ile sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak projeyi en geç 2023 itibariyle tamamlamak istiyoruz. Türkiye’nin 2023 te bölgesinde ve küresel ölçekte ki iddiasına böyle bir proje ile güç katmaktır.

 

Bölgeler arası eşitsizlikte ve iç göç düzensizliklerine çok güzel bir çare olacak dev bir projedir.”

 

Bu kararlılık ve heyecanla bu büyük projeyi bu vizyon projeyi İlimiz ama ülkemize kazandıran Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımıza ve hükümetimize içtenlikle teşekkürlerimizi arz ediyorum. Diyarbakır’ın kalkınması Türkiye’nin kalkınması, bölgenin kalkınması demektir. Bölgeler arası eşitsizlikte ve iç göç düzensizliklerine çok güzel bir çare olacak dev bir projedir. İnşaatın başlamasından projenin bu noktaya gelmesinde çaba gösteren herkesi DSİ Genel Müdürlüğümüzün tüm personelini taşeron ve üstlenici firmalarımızı katkı sunan herkese de ülkemiz ve milletimiz adına teşekkür ediyorum. Bu arada Silvan Projesini ve Barajını bu büyük hedef toplumsal kazanç ülkemiz ve İlimiz adına böylesi büyük anlam ve değer katacak projenin başlangıç dönemlerinde bu projeyi engelleme noktasındaki ihanet ve terör örgütlerinin o hain niyetleri karşısında kararlılıkla mücadele eden bugüne güvenlik güçlerimize de teşekkür ediyorum. Bu uğurda şehit olan ve şehadete ererken bu büyük devlet ve milletin bu büyük projesini gerçekleştirme kararlılığından asla vazgeçmeyen şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

 

Bu perspektifte bu heyecanla devam eden projemizin burada bulunan tüm ekonomik ve sivil toplum temsilcilerimize Diyarbakır’ı temsil eden başkanlarımıza bizim için çok özel ama ülkemiz için aynı zamanda çok anlamlı olduğunu belirtiyor, İnşallah tamamlanmasıyla ülkemiz ve insanımız için bitmesiyle mutluluğa ulaşacağımız güne duyduğumuz özlemimizle projemizin hayırlı olmasını diliyor. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu, A Haber televizyon kanalına canlı yayınla bağlanarak, Silvan Barajı Projesinin önemini izleyicilere anlattı.

 

Daha sonra Vali Güzeloğlu Silvan İlçe programına devam etmek için Silvan Barajından ayrıldı.