Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Diyarbakır İli Lice,Hani, Kulp, Kocaköy, Hazro ve Silvan ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 02 Mayıs 2018 Çarşamba günü saat 21.00’dan itibaren Jandarma Komando Timleri, Güvenlik Korucuları ve PÖH Timleriyle icrasına başlanılan Bayrak-84 Şehit Güvenlik Korucusu Malik YILDIZ Müşterek operasyonu, 04 Mayıs 2018 Cuma günü saat:21.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.
   Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında;
  •       BTÖ mensuplarınca kullanılan (1) adet sığınak tespit edilmeyi müteakip, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.
  •       Bahse konu sığınak, kayalık alanlar ile toprağa gömülü vaziyetteki  jelikan bidonlar içerisinde; 3 adet av tüfeği, 1 adet el telsizi, 3 adet 4’lü pil bloğu, 1 adet mayın/EYP düzeneği, 3 adet Duracell marka pil, 2 adet uyku tulumu, 2 adet sırt çantası, 1 çift ayakkabı, 1 adet erkek kol saati, 25 kg un, 1 litre sıvı yağ ele geçirilmiştir.
   -      Öte yandan Eğil ilçesi Meşeler Köyünde Eğil Cumhuriyet Başsavcılığından alınan karar uyarınca, 04 Mayıs 2018 Cuma günü şüpheli bir şahsın evinin bahçesinde Jandarma İç Güvenlik ve Jandarma Komando Timlerince gerçekleştirilen adli arama faaliyeti neticesinde; (602) adet 7,62 mm AK-47 Kaleşnikof Piyade Tüfeği ve (706) adet 5,56 mm HK-33 Piyade Tüfeğine ait olmak üzere toplam (1.308) adet fişek ele geçirilmiştir.                                                                                                                                   
Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında, icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde,   piyasa değeri 31.185.250 TL olan 50,15 kg toz, 2,8 kg kubar olmak üzere toplam 52,95 kg esrar maddesi ve 101.350 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Ele geçirilen ve imha edilen  uyuşturucu maddenin günlük kullanım değerleri göz önüne alındığında, bir günde toplam 12.771 bireyin uyuşturucu maddeden zehirlenmesinin önüne geçilmiştir.
Operasyonel faaliyet ile adli aramalar neticesinde ele geçirilen silah, mühimmat, uyuşturucu maddesi ile delil niteliğine haiz olan malzemeler Cumhuriyet Savcısının talimatı uyarınca muhafaza altına alınmış, diğerleri yerinde imha edilmiştir.
  • Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
 
        Kamuoyunu saygı ile duyurulur.
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ