Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü istihbari çalışmalarına istinaden Hani ilçesi Aşağıturalı Köyü mülki  sınırları içerisinde icrasına başlanılan operasyonel faaliyet esnasında, 07 Haziran 2018 Perşembe günü bir grup BTÖ mensubu ile sağlanan temas neticesinde;
 
* Hani - Topçular Köyü karayolu güzergahındaki Şekale Tepe mevkiinde J.Uzm.Çvş. Sergen ÇAKMAK ve Gönüllü Güvenlik Korucusu Yaseddin OPÇİN’in  19 Mart 2018 günü şehit edilmeleri, 
 
* Hani - Topçular Köyü karayolu Şekale Tepe mevkiinde 42 DFL 52 plakalı kamyonun 29 Mayıs 2018 günü yakılması, 
 
* Hani - Topçular - Yukarıturalı Köyü yol ayrımı bölgesinde Güvenlik Korucusu Emrah TEZGEL’in 30 Mayıs 2018 günü şehit  edilmesi  olaylarının  failleri  olan     (2) terörist, (1) adet M-16 P.Tf., (1) adet AK-47 Kaleşnikof P.Tf., (4) adet dolu M-16 P.Tf. şarjörü, (4) adet dolu AK-47 Kaleşnikof P.Tf. şarjörü,   (3) adet el bombası ve (1) adet el dürbünü ile birlikte ölü olarak etkisiz hale getirilmiştir. 
 
Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince, ölü olarak etkisiz hale getirilen teröristlerle işbirliği yapan şüpheliler hakkında adli işlemlere başlanılmış olup, delil niteliğine haiz olan silah, mühimmat, örgütsel doküman ve diğer malzemeler muhafaza altına alınmıştır.
 
Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ