Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Diyarbakır İli Lice, Hazro ve Kocaköy ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 17 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 21.00’dan itibaren Jandarma Komando Timleri ve Güvenlik Korucularıyla icrasına başlanılan Bayrak-85 Şehit J.Uzm.Çvş. Oğuzhan ÇİTO-2 operasyonu, 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat:23.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.
 
Söz konusu operasyonel faaliyet esnasında;
 
BTÖ mensuplarınca kullanılan (2) adet sığınak ve (1) adet doğal mağara tespit edilmeyi müteakip, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiş, icra edilen temas aramasında tespit edilen (50) kg Amonyum Nitrat maddesi Mayın/EYP Tespit ve İmha Timi (METİ) tarafından yerinde tahrip edilmiştir.         
 
 Narko-terörizmle mücadele faaliyetleri kapsamında, icra edilen temas ve adli arama faaliyetleri neticesinde; (26) ayrı noktada  piyasa değeri 170.646.100 TL olan  1 ton 83 kg toz, 178,15 kg kubar olmak üzere toplam 1 ton 261,15 kg esrar maddesi ve 508.737 kök kenevir bitkisi tespit edilmiştir.  Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince esrar maddeleri muhafaza altına alınmış, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip, yerinde imha edilmiştir. Ele geçirilen ve imha edilen uyuşturucu maddenin günlük kullanım değerleri göz önüne alındığında, bir günde toplam 2.829.095 bireyin uyuşturucu maddeden zehirlenmesinin önüne geçilmiştir.          
 
Yol   kontrol ve adli  arama  faaliyetleri  neticesinde; geçici olarak teşkil edilen yol kontrol ve arama noktalarında (YKN) görevli Jandarma personeli tarafından, 755 şahıs  ve  215 aracın Jandarma Asayiş Bilgi Sistemi (JABS) marifetiyle, KİHBİ, UYAP ve ASAL sorgulamaları yapılmış, operasyon bölgesi  içerisindeki 25 konut ve eklentisinde yetkili makamlardan alınan karar uyarınca adli arama faaliyeti gerçekleştirilmiş, 12 şüpheli hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.
 
Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ