Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak, bir dizi temaslarda bulunmak ve 56. Ziraat Türkiye Kupası finalini izlemek üzere İlimize geldi.

 

 

Diyarbakır ziyaretinde ilk olarak yapımı tamamlanan 33 bin kişi kapasiteli Diyarbakır Stadyumunda incelemelerde bulunan Bakan Bak burada basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Bugün Diyarbakır için önemli bir gün. Öncelikle 33 bin kapasiteli Diyarbakır Stadyumu Ziraat Türkiye Kupasına ev sahipliği yapıyor. Cumhurbaşkanımız Diyarbakır’a geldiğinde statla ilgili kendisine bilgi verdiğimizde Türkiye Kupası finalinin burada oynanması için gerekli çalışmaların yapılması talimatını verdi. Futbol federasyonu, valilik ve belediye ile hep beraber çalışarak bu müsabakaya yetiştirdik. Stadyum 33 bin kapasiteli yaklaşık 160 milyon TL’ye mal oldu. 17 tane locası var. Tabi Türkiye’nin her tarafından şahane statlar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Bizim şansımız özellikle sporun içinden gelen Cumhurbaşkanımızın büyük bir spor tesisi hamlesi gerçekleştirmesi. Bu çerçevede ülkenin dört bir yanına, şehirlere stadyumlar birer birer yapılmasının tamamlanması. Bunun içerisinde tamamlanan Kocaeli Stadyumu, Sakarya, Akhisar stadyumları var, Diyarbakır tamamlandı. Yılsonuna doğru Ordu’yu bitiriyoruz. Ardından Giresun, Hatay, Adana devam ediyor. Yaklaşık 34 tane stadyumu tamamlamaya çalışacağız.

 

 

İnşallah Diyarbakır Süper Lige çıktığında da böylesine güzel bir statta müsabakalar oynanacak.

 

 

2024 Avrupa Şampiyonasına talibiz. Adaylık dosyamızı teslim ettik Nisan ayı sonunda. Eylül ayında karar verecekler. Bizim bu eserleri Türkiye’nin dört bir yanına taşımamız sporun gücü açısından çok önemli. Spor ortak bir dil. Spor barışın dili, kişileri kitleleri heyecanlandıran, coşturan bir yaklaşım. Futboldan da keyif alıyor insanlarımız. Tabi Diyarbakır’ın da tekrar Süper Lige dönemsini arzuluyoruz. İnşallah Diyarbakır Süper Lige çıktığında da böylesine güzel bir statta müsabakalar oynanacak. Buranın gençlerine, insanlarına bir eser. Bu noktada ayrıca şunu ifade ediyoruz sporun gücü terörü yenecektir. Biz bunu söylüyoruz. Bu noktada da terörün bıraktığı o iklimi dağıtmak için, o kötü ortamları ortadan kaldırmak için gençlerimize örnektir. Bir gün bu bölgenin gençleri, Diyarbakır’ın gençleri bu statta finaller oynayacak, şampiyonluklar yaşayacak. Dolayısıyla spor bu yüzden çok önemli. Biz Türkiye’nin spordaki bu hamlesini çok önemsiyoruz. Bugün Türkiye Kupasında final oynayacak iki takımada başarılar diliyoruz. Güzel bir maç olsun arzumuz, temennimiz o” dedi.

 

BAKAN BAK'IN VALİLİK ZİYARETİ...

 

Stadyum incelemesinin ardından Bakan Bak Valiliğimizi ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Bak daha sonra Valilik Makamına geçti. Burada Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu basın mensuplarına hitaben bir konuşma yaptı. Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Saygıdeğer Bakanım, Sayın Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Sayın Genel Müdürümüz, sevgili basın mensupları bugün Diyarbakır olarak tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yapmanın onurunu, mutluluğunu yaşıyoruz. Sözlerimin başında Diyarbakır’ımıza bu aziz ve kadim şehrimize dünya çapında bir spor tesisini, muhteşem bir stadyumu hediye eden Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Spor Bakanımıza şahsım ve tüm Diyarbakırlılar adına içtenlikle şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle de 2018 Türkiye Kupası finali ile bu stadımızın açılışının yapılacak olması büyük bir heyecana ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz.

 

 

 

 Diyarbakır kent kimliğine, Diyarbakır’ın spor kapasitesine ve altyapısına çok önemli ve çok büyük bir katkı bu Türkiye'nin geleceğe doğru 2023 dâhil bütün hedeflerine doğru kutlu yürüyüşünde Diyarbakır spor altyapısıyla bu yürüyüşe güven katan,   zenginlik sunan bir büyükşehir. Şüphesiz ki aynı zamanda bir teşekkürü de sağ olsunlar Sayın Bakanımızın büyük gayretleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle de 2018 Türkiye Kupası finali ile bu stadımızın açılışının yapılacak olması büyük bir heyecana ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu iradeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın 17 Mart'ta Diyarbakır'da bu muhteşem buluşmada Diyarbakırlılara bildirmesinden sonra Sayın Bakanımızın koordinatörlüğünde valiliğimiz, büyükşehrimiz, tüm bileşenlerimiz ve kentteki tüm sivil toplum kesimi temsilcilerimizle hazırlandık. İnanıyorum ki bu akşam sporun centilmenlik, futbolun güzelliğini yaşayacağız. Aynı zamanda da aziz kentimizi, peygamberler, sahabeler şehri insanlığın ve medeniyetin neşvünema bulduğu Diyarbakır'ımızı gelen tüm sporseverler tanıma imkânı bulacaklar. Diyarbakır’ın sıcak ilgisi ve konukseverliğiyle buluşacaklar. Şüphesiz ki sadece Spor altyapısına stadyum değil, hükümetimizin ortaya koyduğu büyük ve kararlı vizyonda Diyarbakır’da amatör sporun altyapısı, gençlik merkezlerimiz, gençliğe dönük hizmet alanlarımız her boyutuyla kucaklayıcı ve gerçekten güçlü bir boyuta ulaştı. Tüm bu katkıları için tekrar Sayın Bakanımıza, hükümetimize, Cumhurbaşkanımıza içtenlikle teşekkürlerimi ifade ediyor, tekrar hoş geldiniz diyorum” dedi.

 

 

 

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma yapan Bakan Bak şunları söyledi: “Bugün yaklaşık 160 milyon lira bedeli olan, 33 bin seyirci kapasiteli, UEFA standartlarında, dünya standartlarında bir stadyumu hem Diyarbakır şehrimize hem de ülkemizin spor alt yapısına kazandırmış olacağız. Cumhurbaşkanımızın 17 Mart'ta Diyarbakır'da ifade ettiği gibi çok güzel bir heyecanı birlikte yaşıyoruz. 2018 Ziraat Türkiye Kupası Finalinin Diyarbakır'da yapılması hem şehrimiz hem de bölge açısından önemli bir adım, önemli bir yaklaşım. İnşallah bugün keyifli bir Türkiye Kupası finali izleyeceğiz.

 

 

 

Biz sporun gücüne inanıyoruz. Sporun gücünün terörü, uyuşturucuyu yeneceğine inanıyoruz.

 

 

Diyarbekirspor'un maçları var. 2. Lig'e yükselmeleri için onlara da başarı diliyoruz. İnşallah burada çok daha güzel müsabakaları hep beraber izleriz. Biz sporun gücüne inanıyoruz. Sporun gücünün terörü, uyuşturucuyu yeneceğine inanıyoruz. Sporda dünyada en fazla yatırım yapan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak özellikle spor alt yapısına yaptığımız yatırımlarla Türkiye'nin dört bir yanında gençlerimizin sporla olması, spora yönelmesi, sporun birleştirici gücüne inanmaları için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 34 stadyum yapıyoruz. Bunların yaklaşık 20'sini tamamlamış durumdayız. Yenilerini de yılsonuna doğru açacağız. Bu yıl Kocaeli, Sakarya ve Akhisar stadyumları tamamlandı. Yıl sonunda Ordu, ardından Hatay ve Adana'daki stadyumlar peş peşe devreye girecek. Bu bölgenin gençleriyle hep beraber bu coğrafyada güçlü kalacağız. Büyüyen ve gelişen güçlü Türkiye için hep beraber çalışacağız. Biz 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasına adayız. Her yerde statlarımızı tamamladık, tamamlıyoruz. Bizim en büyük gücümüz de yeni stadyumlarımız. Her noktada dünya standartlarında, dünya kupası finali oynanacak, dünya kupasına hizmet edecek alt yapıya da sahibiz. Avrupa Şampiyonasına hizmet edecek, organizasyonu gerçekleştirecek alt yapıya da sahibiz. Sadece futbolda değil tüm branşlarda Türkiye dünya standartlarında spor salonları, yüzme havuzları ve atletizm salonlarıyla hazır” dedi.

 

BAKAN BAK VE VALİ GÜZELOĞLU, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ..

 

Valilik ziyaretinin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Bakan Bak’a Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu eşlik etti.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve daire başkanları tarafından karşılanan Bakan Bak ve Vali Güzeloğlu daha sonra makam odasına geçerek bir süre Başkan Atilla ile görüştü.

 

 

BAKAN BAK VE VALİ GÜZELOĞLU, KUPA FİNALİNİ İZLEDİ...

 

Büyükşehir Belediye ziyaretinin ardından  yapımı tamamlanan Diyarbakır Stadyumunda düzenlenen 56. Ziraat Türkiye Kupası final mücadelesinde Fenerbahçe ile Akhisarspor karşılaşmasını takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak'a, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım, Teleset Akhisar Klüp Başkanı Hüseyin Eryüksel ile İlimiz protokol üyeleri eşlik etti.

 

 

Fenerbahçe ve Teleset Mobilya Akhisarspor tarafından oynan final maçı sonrası protokol üyeleri tarafından maçta görev alan hakemlere plaket takdim edildi. 56. Ziraat Türkiye Kupası Finalini kazanan Teleset Mobilya Akhisarspor’a Bakan Bak tarafından Ziraat Türkiye Kupası takdim edildi.