Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, NG Kütahya Seramik’in 214. mağazasının açılış törenine katıldı.

 

Açılış törenine Vali Aksoy’un yanı sıra NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Vali Yardımcısı Mehmet Çağrı Özpolat, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Oda ve Borsa Başkanları ve davetliler katıldı.

 

 

Diyarbakır iş dünyası bakımından bölgenin önemli cazibe noktalarından birini oluşturuyor

 

Şanlıurfa Yolu Alınak Plaza’da faaliyete açılan mağazanın açılış töreninde konuşan Vali Aksoy şunları söyledi: “Değerli Milletvekilim, Çok değerli Oda ve Borsa Başkanlarım, değerli katılımcılar; Bugün Diyarbakır’ımıza yeni bir sektörde bir showroom açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Diyarbakır Türkiye’nin önemli bir şehri. Diyarbakır’da da başta inşaat sektörü olmak üzere birçok sektörde önemli yatırımlar, çalışmalar gerçekleştiriliyor. Özellikle Diyarbakır iş dünyası bakımından bölgenin önemli cazibe noktalarından birini oluşturuyor. Başbakanımızın 4 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıkladığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı çerçevesinde Diyarbakır’da yatırım yapmak isteyen çok sayıda başvurunun olduğunu biliyoruz. Bu başvurular şu anda Kalkınma Bakanlığı tarafından değerlendirilmeye devam ediyor. Önümüzdeki dönemde Diyarbakır’da yeni yatırımların gerçekleştirilecek olmasını biliyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

 

 

Diyarbakır’da yapılacak her yatırım hem Diyarbakır hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sunacak

 

Yeni yatırımcıların bölgeye gelmesi ve burada yatırım yapmaları, Diyarbakır’ın Türkiye geneline göre biraz daha fazla olan işsizlik sorunun giderilmesine de çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu boyutuyla baktığımızda Diyarbakır’da yapılacak her yatırımın hem Diyarbakır’ın hem de ülke ekonomisine vereceği çok önemli katkılar olacak.

 

 

Diyarbakır’ın turizmden hak ettiği payı alabilmesi adına bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz

 

Bugün biz Diyarbakır’da Diyarbakır turizminin daha iyi bir noktaya taşınması adına TURSAB Başkanı Sayın Başaran Ulusoy ile birlikte seyahat acentelerini Diyarbakır’a davet ettik. 40’tan fazla kurum bugün Diyarbakır’da. Diyarbakır’ın tarihi değerlerini onlara anlatma, yapılan çalışmaları onlarla paylaşma adına bu çalışmaları gerçekleştirdik. Bu akşam da beraber olacağız. Yarın da bir turizm çalıştayı gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki dönemde Diyarbakır’ın turizmden hak ettiği payı alabilmesi adına bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Özellikle turizm sektörü ve diğer sektörlerle beraber Diyarbakır önemli bir alt yapıya sahip. Bunu bütün alanlarda daha iyi bir noktaya taşıyabilmek adına ketteki diğer kurumlarımızla iş birliği içerisinde bu çalışmalarımızı bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Güral porselen ülkemizin önemli bir markası ve büyük bir değeri. Bu değeri sadece ülke sınırlarımız içerisinde değil uluslararası konumda da kendisine haklı bir yer edinen kurumumuz. Bir önceki görev yerim olan Samsun’da da yine böyle bir mağazasını açma fırsatı bulmuştuk. Diyarbakır’da da yine böyle bir mağazayı açma mutluluğunu da yaşamış olacağız.  Ben bu anlamda Erkan Bey’e teşekkür ediyorum. Onun şahsında Güral Grubuna teşekkür ediyorum. Diyarbakır’da da böylesine önemli bir çalışmayı gerçekleştirdikleri için.

 

 

Türkiye’nin belirli markalarının burada mağaza açmaları olumsuz algının kalkmasına çok ciddi şekilde katkı sağlayacaktır

 

 

Diyarbakır’ın dışarıda olumsuz bir algısı var. Bizim gayretimiz bu algıyı kaldırmak. Turizmcilerimizi davet etmemizin en temel nedenlerinden birisi de bu. Türkiye’nin belirli markalarının buraya gelmesi ve burada mağaza açmaları da bu algının kalkmasına çok ciddi şekilde katkı sağlayacaktır. Bu yönüyle de Erkan Bey’e teşekkür ediyoruz. Bu noktada Güral Porselen buraya geliyor bir mağaza açıyor, bir iş yeri açıyorsa demek ki Diyarbakır’da hiçbir sorun yok diye de herkesin düşünmesine fırsat yaratmış olacak. Bu yönüyle de Diyarbakır’ımızın gelişmesine, kalkınmasına ve daha iyi bir noktaya erişebilmesinde de önemli bir katkısı olacaktır.

 

İnşaat sektörü de Diyarbakır’ın önemli bir sektörü. Önümüzdeki dönemde Diyarbakır’ın bu alanda da farklı yatırım ve çalışmalarında olacağı bir ortama geleceğine olan inancımız tam. Umuyorum ki bu yatırımda bu sektörün gelişmesine alternatifler sunma adına önemli bir katkı sağlayacak. Ben hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle Güral grubu sadece seramik sektöründe değil turizm sektörü olmak üzere başka sektörlerde de yatırımları var. Umuyoruz ki önümüzdeki dönemde Diyarbakır’da bir turizm yatırımı da neden olmasın. Bunu da belki önümüzdeki süreçte değerlendirerek gündeme alma ve bu anlamda çalışma fırsatı da doğabilir. Bu ve bunun gibi birçok alanda yapılan yatırımlarda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu yatırımın Diyarbakır’ımıza, ülkemize hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”

 

Konuşmanın ardından protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile mağazanın açılışı gerçekleştirildi.

 

Mağazayı gezen Vali Aksoy buradaki ürünler hakkında NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral’dan bilgi aldı.

 

Program verilen kokteylin ardından sona erdi.