Valiliğimiz tarafından gaziler ve şehit yakınlarının onuruna öğle yemeği verildi.
 
 
Yemeğe Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar,  8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre,  Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, şehit yakınları ve gaziler katıldı.
 
 
Yemek programında bir konuşma yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Çok değerli şehit aileleri, gazilerimiz ve değerli katılımcılar.
 
 
Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102 yıl dönümünü kutluyoruz. Bu anlamlı günde şehitlerimizi anıyoruz. Bu sabah şehitliklerde anma programı gerçekleştirdik. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde şehitlerimizi andık. Şu anda da Diyarbakır’da yaşayan şehit ailelerimiz ve gazilerimiz ile birlikte olmak üzere öğlen yemeğinde bir aradayız.
 
 
'Bugün Bu Bayrak Altında Bağımsız Bir Şekilde Yaşıyorsak Bunu Şehitlerimize Borçluyuz'
 
 
Bugün, Garnizon Komutanımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Başsavcımız, Vali Yardımcılarımız, Kaymakamlarımız ve bütün kurum müdürlerimiz, hepimiz sizlerle bu birlikteliği yaşamak üzere bir aradayız. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna şehit olanları bugün rahmetle anıyoruz. Bugün bu bayrak altında bağımsız bir şekilde yaşıyorsak bunu şehitlerimize borçluyuz. Onların kanı ile sulandı bu vatan, onlardan devraldığımız bu vatanı bizden sonraki kuşaktakilere aktarmak bizim görev ve sorumluluğumuz. Bu bakımdan özgür bir şekilde bu topraklarda yaşıyorsak, bunu her zaman şehitlerimize borçlu olduğumuzu ifade etmek zorundayız. Bu yönüyle şehitlerimizi minnet, rahmet ve şükranla anıyorum. Onların aileleri bize emanet ve o emanete de her zaman sahip çıkmak için devlet olarak, devletin buradaki kurumları olarak büyük bir gayret içerisindeyiz ve olmaya da devam edeceğiz. Şehit yakınlarımızın, gazilerimizin bir sorunu varsa, o bizim en öncelikli sorumuz olacaktır. Kurumlarımız da bu sorunun giderilmesi konusunda büyük bir hassasiyet içerisinde çalışacak ve çalışmaya devam edecektir.
 
 
Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Terörle mücadelede, 15 Temmuzda birçok noktada milli iradeye sahip çıkan, bu ülkenin birliği ve dirliği için mücadele ederken kanlarını akıtan bütün şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Onların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmelerini diliyorum.
 
 
Bugün burada davetimize icabet eden siz değerli şehit yakınlarımıza, gazilerimize ve kamu çalışanlarımıza da teşekkürlerimi iletiyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”
 
 
Konuşmanın ardından program şehitlerimizin ruhuna dua okunması ve akabinde yemek programına katılan çocuklara oyuncak hediye edilmesiyle son buldu.